21 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wojna między Izraelem a Hamasem i rozejm w Gazie trwają siódmy dzień

Wojna między Izraelem a Hamasem i rozejm w Gazie trwają siódmy dzień

Każdy dzień przedłużania przerwy w wojnie między Izraelem a Hamasem ratuje życie.

Drugie jednodniowe przedłużenie rozejmu weszło w życie wczesnym rankiem w czwartek. Jednak zastój w walkach zaostrza także dylematy moralne, polityczne i militarne, które doprowadzą do niemal nieuniknionego powrotu do działań wojennych na pełną skalę – w tym do pewnych wyraźnych strategicznych i humanitarnych różnic w podejściu między administracją prezydenta USA Joe Bidena a rządem Izraela.

Chociaż rozejm był jak dotąd zaskakująco skuteczny – biorąc pod uwagę, że ma on miejsce, gdy Izrael i Hamas starają się wyeliminować siebie nawzajem – istnieje niewątpliwe poczucie, że w ciągu kilku dni zbliża się fatalny moment, w którym Izrael zdecyduje, jak długo może opóźnić zawieszenie broni . Zapalający atak wojskowy.

Czy Izrael wysłucha amerykańskich wezwań do bardziej chirurgicznego podejścia? Początkowy izraelski atak na Hamas doprowadził w pierwszej fazie wojny do masowych rzezi ludności cywilnej w gęsto zaludnionej enklawie palestyńskiej, wyciągając dziesiątki tysięcy protestujących na ulice w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie, jednocześnie wywierając presję polityczną na prezydenta Joe Bidena od domu. Własna koalicja wyborcza.

Potencjalna możliwość, że druga fala izraelskiej ofensywy przeciwko bastionom Hamasu w południowej Gazie będzie jeszcze bardziej krwawa, grozi obecnie otwarciem przepaści między Waszyngtonem a rządem izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu i przywódcami wojskowymi. Korespondenci CNN, MJ Lee, Jennifer Hansler i Katie Beau Lillis, poinformowali w środę, że urzędnicy amerykańscy, w tym Biden, powiedzieli urzędnikom izraelskim, że nie chcą być świadkami powtórki nalotów, które doprowadziły do ​​masowych zniszczeń i strasznych scen z ofiarami cywilnymi. Wyższy urzędnik administracji USA powiedział, że Izrael musi być bardziej „ostrożny, ostrożny, bardziej przemyślany i bardziej precyzyjny w swoich atakach”.

Dylematy moralne i militarne Izraela: Rząd izraelski został ciągnięty w dwóch kierunkach, które mogą być nie do pogodzenia – chęć odzyskania wszystkich zakładników oraz zachęta do kontynuowania operacji wojskowej po przerwie, która dała Hamasowi możliwość przegrupowania się i przygotowania do nowego ataku.

READ  Japończyk najwyraźniej podpala się w proteście podczas państwowego pogrzebu byłego premiera

We własnym kraju izraelski premier, który cierpi z powodu dużej niepopularności po nagłych atakach Hamasu, znajduje się pomiędzy rosnącą presją polityczną ze strony rodzin zakładników, które chcą uwolnienia swoich bliskich, a członkami jego prawicowej koalicji, którzy wzywać do ostrej polityki. Posunięcie to wynika z frustracji związanej z faktem, że rozejm pozwolił Hamasowi wykorzystywać zakładników w celu odzyskania kontroli nad tempem kryzysu.

Netanjahu stoi także w obliczu rosnącego ryzyka konfliktu między jego chęcią wybrania za cel Hamasu a amerykańskimi obawami związanymi z kolejną falą masowych ofiar cywilnych w Gazie. Wsparcie amerykańskie będzie dla Izraela ważniejsze w drugiej fazie walk, ponieważ zagraniczne mocarstwa prawdopodobnie ostro skrytykują rząd Netanjahu, jeśli będzie on postrzegany jako wzniecający działania wojenne.

Przeczytaj więcej na Collinsona Analiza wojennych stosunków amerykańsko-izraelskich.