29 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ekskluzywnie: źródła podają, że Biden prawdopodobnie nie weźmie udziału w posiedzeniu konferencji klimatycznej w Dubaju

Ekskluzywnie: źródła podają, że Biden prawdopodobnie nie weźmie udziału w posiedzeniu konferencji klimatycznej w Dubaju

Prezydent USA Joe Biden organizuje wydarzenie poświęcone ekonomii emerytur w USA w jadalni stanowej Białego Domu w Waszyngtonie, USA, 31 października 2023 r. REUTERS/Leah Millis Uzyskanie praw licencyjnych

WASZYNGTON/ABU ZABI, 31 października (Reuters) – Jest mało prawdopodobne, aby prezydent USA Joe Biden wziął udział w listopadowym spotkaniu światowych przywódców poświęconym zmianom klimatycznym, stwierdziło dwóch urzędników amerykańskich i inna osoba zaznajomiona z planowaniem wydarzeń.

28. spotkanie Konferencji Klimatycznej Stron ONZ, znane jako COP28, odbywa się w dniach 30 listopada–12 grudnia w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, głównym producencie ropy naftowej.

Ludzie ostrzegali, że harmonogram Bidena nie jest ustalony, może się jeszcze zmienić i nie jest oficjalny do czasu jego ogłoszenia. Dwóch stwierdziło, że ostateczna decyzja nie została podjęta.

Biały Dom stwierdził, że nie ma aktualnych informacji na temat planów podróżniczych Bidena.

„Prezydent Biden przewodził i wdrażał najbardziej ambitny program klimatyczny w historii, zarówno w kraju, jak i za granicą. Chociaż w tej chwili nie mamy żadnych aktualizacji związanych z podróżami, którymi moglibyśmy się podzielić, administracja nie może się doczekać mocnej i produktywnej konferencji COP28.

Doradcy Bidena równoważą żądania dotyczące czasu prezydenta w obliczu wojny na Bliskim Wschodzie i starcia z kontrolowaną przez Republikanów Izbą Reprezentantów w sprawie wydatków federalnych, a także przed sezonem kampanii prezydenckiej, którego doradcy spodziewają się nasilenia w styczniu.

Dziesiątki krajów planują na spotkaniu w Dubaju nalegać na pierwsze na świecie porozumienie w sprawie stopniowego wycofywania węgla, ropy i gazu emitującego dwutlenek węgla.

Takie porozumienie byłoby piórkiem w głowie demokratycznego prezydenta przed wyborami prezydenckimi w 2024 r., w których wielu liberalnych i młodych wyborców uważa zmianę klimatu za główną kwestię.

Wydarzenie umożliwi także Bidenowi osobiste spotkanie z przywódcami arabskimi i innymi światowymi przywódcami, aby omówić wojnę w Gazie po odwołaniu szczytu zaplanowanego na ten miesiąc w Jordanii. W zeszłym roku obecni byli między innymi prezydent Egiptu Abdel Fattah El-Sisi, król Jordanii Abdullah II i prezydent Francji Emmanuel Macron.

READ  Mały goryl prawie umarł, zanim dozorca zoo przyłapał go w pobliżu. Teraz ma nową adopcyjną matkę

Od swojej inauguracji w 2021 r. Biden wziął udział w dwóch szczytach COP. Były prezydent Donald Trump, republikanin starający się o drugą kadencję w 2024 r., był nieobecny na wydarzeniach po ogłoszeniu wycofania się kraju z Porozumienia paryskiego – światowego porozumienia w sprawie zwalczania zmiana klimatu. Biden ponownie sprowadził Stany Zjednoczone do porozumienia.

Udział Bidena w ubiegłorocznej konferencji COP27 w Egipcie ogłoszono zaledwie dwa tygodnie przed wydarzeniem. Wychwalał tam postanowienia klimatyczne niedawno uchwalonej ustawy ograniczającej inflację.

Biden był nieobecny na szczycie Dziesięcionarodowego Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) we wrześniu ubiegłego roku i wysłał w jego miejsce wiceprezydenta Kamalę Harris.

Zapytana, czy weźmie udział w konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP28), rzecznik Harrisa powiedział: „Nie mamy żadnych podróży do ogłoszenia”.

Dodatkowe raporty Valerie Volcovici Pod redakcją Heather Timmons i Stephena Coatesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Jeff Mason jest korespondentem Reutersa w Białym Domu. Opisywał prezydenturę Baracka Obamy, Donalda Trumpa i Joe Bidena oraz kampanie prezydenckie Bidena, Trumpa, Obamy, Hillary Clinton i Johna McCaina. W latach 2016–2017 pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Korespondentów Białego Domu i przewodził korpusowi prasowemu w obronie wolności prasy na początku kadencji administracji Trumpa. Jego praca oraz praca WHCA została doceniona nagrodą „Freedom of Expression Award” przyznawaną przez Deutsche Welle. Jeff zadawał konkretne pytania przywódcom krajowym i zagranicznym, w tym prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi i prezydentowi Korei Północnej Kim Dzong Unowi. Jest laureatem nagrody WHCA „Doskonałość w relacjonowaniu wiadomości prezydenckich pod presją ostatecznego terminu” i jest współwłaścicielem nagrody „Breaking News” przyznawanej przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Biznesowych. Jeff rozpoczął karierę we Frankfurcie w Niemczech jako reporter biznesowy, zanim został zatrudniony. Podróżując do Brukseli w Belgii, gdzie zajmował się Unią Europejską, Jeff regularnie występuje w telewizji i radiu, wykłada dziennikarstwo polityczne na Uniwersytecie Georgetown i jest absolwentem Medill School of Journalism na Northwestern University oraz byłym stypendystą Fulbrighta.

READ  Brytyjski raport stwierdził, że Boris Johnson celowo wprowadził Parlament w błąd