15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wojna między Izraelem a Gazą: aktualizacje na żywo – The New York Times

Wojna między Izraelem a Gazą: aktualizacje na żywo – The New York Times

Ważne wiadomości

Od miesięcy izraelski premier Benjamin Netanjahu odmawiał przedstawienia harmonogramu zakończenia wojny z Hamasem w Gazie, co przez krytyków jest powściągliwością postrzeganą jako taktyka polityczna. Jednak w ten weekend kraj znalazł się w niezręcznej sytuacji po ogłoszeniu prezydenta Bidena przedstawiającego propozycję rozejmu.

Netanjahu, konserwatysta, od dawna godził sprzeczne interesy osobiste, polityczne i narodowe. Obecnie wydaje się, że stoi przed trudnym wyborem między przetrwaniem swojego twardogłowego i jastrzębiego rządu a powrotem zakładników przetrzymywanych w Gazie do ojczyzny, jednocześnie ustawiając siebie i Izrael na nową ścieżkę z dala od rosnącej międzynarodowej izolacji.

Krytycy premiera przedstawiają go jako niezdecydowanego i twierdzą, że jest dwóch Netanjahu: jeden pracuje pragmatycznie w małym rządzie wojennym, który utworzył z kilkoma centrowymi rywalami, wzmacniając jego legitymację publiczną; Inny sam stał się wirtualnym zakładnikiem skrajnie prawicowych członków swojej koalicji rządzącej, którzy sprzeciwiają się wszelkim ustępstwom na rzecz Hamasu i gwarantują mu polityczne przetrwanie.

W piątek Biden przedstawił ogólne warunki, które, jego zdaniem, przedstawił Izrael mediatorom amerykańskim, katarskim i egipskim, którzy nalegali na osiągnięcie porozumienia w sprawie zaprzestania walk i uwolnienia zakładników przetrzymywanych w Gazie. Izraelscy urzędnicy potwierdzili, że warunki odpowiadają propozycji zawieszenia broni, która otrzymała zielone światło od izraelskiego rządu wojennego, ale nie została jeszcze przedstawiona izraelskiej opinii publicznej.

Analitycy mówią, że to trudny czas dla Netanjahu, czyli Bibi, jak go powszechnie nazywają.

Biden „wyciągnął Netanjahu z ukrycia i sam przedstawił jego propozycję” – napisał w niedzielę w hebrajskim dzienniku „Maariv” Ben Caspit, biograf i wieloletni krytyk Netanjahu. Następnie zadał proste pytanie: Czy Bibi popiera propozycję Netanjahu? Tak lub nie. Żadnych bzdur i gorącego powietrza.

Przywódcy dwóch skrajnie prawicowych partii w koalicji – Bezalel Smotrich, minister finansów Izraela i Itamar Ben Gvir, minister bezpieczeństwa narodowego – wyraźnie zagrozili obaleniem rządu Netanjahu, jeśli premier zgodzi się na porozumienie. Które pan Biden postawił przed całkowitym zniszczeniem Hamasu. Niektórzy twardogłowi członkowie partii Likud Netanjahu zapowiedzieli, że do nich dołączą.

READ  Wybory do UE: co mówią nam wyniki w Europie i wzrost popularności skrajnej prawicy

Tymczasem Benny Gantz i Gadi Eisenkot, dwaj byli dowódcy wojskowi, którzy przez całą wojnę dołączyli do rządu nadzwyczajnego, zagrozili wycofaniem poparcia dla centrowej Partii Jedności Narodowej do 8 czerwca, jeśli Netanjahu nie będzie obecny. Z jasną drogą do przodu. I partie opozycji tak mają Rozpoczęła się organizacja Próba obalenia rządu.

Propozycja zawieszenia broni obejmuje trzy etapy. Będą świadkami uwolnienia grup zakładników w zamian za setki palestyńskich więźniów przetrzymywanych w izraelskich więzieniach. Tymczasowe zawieszenie broni przekształciłoby się w trwałe zaprzestanie działań wojennych, a trzecia faza obejmowałaby wspierane przez społeczność międzynarodową wysiłki na rzecz rehabilitacji Gazy.

W listopadzie ubiegłego roku na mocy ograniczonego porozumienia uwolniono ponad 100 zakładników. Szacuje się, że Hamas i inne grupy zbrojne w Gazie przetrzymują około 125 zakładników, żywych lub martwych.

Ofir Falk, główny doradca Netanjahu ds. polityki zagranicznej, powiedział w wywiadzie dla brytyjskiej gazety The Sunday Times, że propozycja Bidena była „porozumieniem, na które zgodziliśmy się”. Falk dodał, że wiele szczegółów pozostaje do dopracowania, mówiąc: „To nie jest dobry układ, ale rozpaczliwie chcemy uwolnienia zakładników, wszystkich”.

Izraelczykom pozostało przeanalizować dwa oświadczenia, które nastąpiły po przemówieniu pana Bidena i które biuro Netanjahu wydało – co niezwykłe – w sobotę. W oświadczeniach nie poparto zdecydowanie propozycji i nie zaprzeczono skierowaniu jej do mediatorów. Zamiast tego decyzje te były warunkowe i otwarte na interpretację i wydawały się mieć na celu pozostawienie Netanjahu szerokiego wyboru.

W pierwszym oświadczeniu stwierdzono, że pan Netanjahu upoważnił izraelski zespół negocjacyjny do przedstawienia propozycji, która doprowadziłaby do uwolnienia zakładników, a także „umożliwiłaby Izraelowi kontynuowanie wojny, aż osiągnie wszystkie swoje cele, łącznie ze zniszczeniem sił zbrojnych Hamasu i możliwości zarządzania.” „.

Drugi powtórzył te warunki zakończenia wojny i dodał: „Pomysł, aby Izrael zgodził się na trwałe zawieszenie broni przed spełnieniem tych warunków, jest nie do przyjęcia”.

READ  Urzędnicy z Tajwanu i USA spodziewali się, że Pelosi odwiedzi Tajwan

Jednak zauważalnie nieobecny był często powtarzany cel pana Netanjahu, jakim jest „całkowite zwycięstwo” nad Hamasem w Gazie – hasło, które pan Biden odrzucił w piątek jako niejasny cel, który może oznaczać wojnę na czas nieokreślony.