18 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wietnamski prezydent Vu Van Thuong rezygnuje w wyniku kampanii antykorupcyjnej |  Wiadomości polityczne

Wietnamski prezydent Vu Van Thuong rezygnuje w wyniku kampanii antykorupcyjnej | Wiadomości polityczne

Partia rządząca twierdzi, że „niedociągnięcia” Thonga negatywnie wpłynęły na reputację partii i państwa.

Rządząca Partia Komunistyczna w Wietnamie oświadczyła, że ​​prezydent Vu Van Thuong podał się do dymisji po nieco ponad roku sprawowania urzędu z powodu „naruszeń” i „niedociągnięć”.

Thong jest drugim prezydentem, który ustąpił ze stanowiska w ciągu dwóch lat w wyniku kampanii antykorupcyjnej, w wyniku której zwolniono kilku czołowych polityków, a czołowych biznesmenów postawiono przed sądem za oszustwa i korupcję.

Komunistyczna Partia Wietnamu oświadczyła w środę w oświadczeniu, że rezygnacja została przyjęta i że „naruszenia i zaniedbania ze strony Vu ​​Van Thuonga pozostawiły zły ślad na reputacji Partii Komunistycznej”.

W oświadczeniu rządu nie opisano szczegółowo niedociągnięć Thonga, ale prawdopodobnie są one powiązane z kampanią antykorupcyjną „Płonący piekarnik”, mającą na celu stłumienie powszechnej korupcji.

Zagraniczni inwestorzy i dyplomaci wielokrotnie obwiniali te represje za spowolnienie decyzji w kraju i tak nękanym przez ogromną biurokrację.

Prezydent pełni głównie funkcję ceremonialną, ale jest jednym z czterech najwyższych stanowisk politycznych w tym kraju Azji Południowo-Wschodniej.

Rezygnacja Thonga nastąpiła po tygodniach plotek o jego usunięciu ze stanowiska oraz w przeddzień specjalnej sesji wietnamskiego parlamentu poświęconej „sprawom personalnym”.

Kilka dni wcześniej wietnamska policja ogłosiła aresztowanie byłego szefa prowincji Quang Ngai w środkowym Wietnamie dziesięć lat temu pod zarzutem korupcji, który służył, gdy Thong był tam szefem partii.

Był także wyższym rangą urzędnikiem partii w Ho Chi Minh City, które zostało wstrząśnięte wielomiliardowym oszustwem finansowym, w związku z którym toczy się obecnie poważny proces.

W zeszłym roku, kiedy były prezydent Nguyen Xuan Phuc podał się do dymisji po tym, jak partia oskarżyła go o „nadużycia i nieprawidłowości” ze strony kontrolowanych przez niego urzędników, półtora miesiąca później Thong został mianowany jego następcą.

Obejmując urząd, Thung oświadczył, że jest „zdeterminowany w walce z korupcją” i uważa się, że jest blisko sekretarza generalnego partii Nguyena Phu Tronga – postrzeganego jako najpotężniejsza postać w kraju.

READ  Chiny publikują dane pokazujące DNA jenotów na rynku w Wuhan