26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wiadomości ze świata

Huragan „Aror” uderzył w części północnej Europy w czwartek, zabijając cztery osoby w Polsce i powodując znaczne szkody w Niemczech, Francji, Holandii i innych krajach.

Wszystkie cztery zgony w Polsce miały miejsce na Dolnym Śląsku.

Jedna osoba zginęła, gdy furgonetka uderzyła w drogę, a ściana zawaliła się, zabijając jednego pracownika budowlanego.

W zachodniej Polsce we Wrocławiu dwie osoby zginęły, gdy drzewo spadło i zderzyło się z samochodem.

Miliony bez prądu

Około 250 000 francuskich domów zostało pozbawionych prądu z powodu silnych wiatrów wiejących w nocy we Francji, Niemczech, Belgii i Holandii.

Pierwsza w tym roku gwałtowna jesienna burza uderzyła w znaczną część Niemiec, powodując szkody w kilku stanach, a także zakłócając usługi kolejowe.

W Holandii dachówki i drzewa zostały wyrwane z dachów dzielnicy mieszkalnej w południowo-zachodnim mieście Barendrecht, raniąc co najmniej cztery osoby, podały lokalne media.

Strażacy w Westerhawk, belgijskim mieście w pobliżu granicy z Holandią, powiedzieli, że byli wzywani w nocy dziesiątki razy, aby poradzić sobie ze szkodami spowodowanymi przez burzę.

Co wydarzyło się w Niemczech?

Niemiecka Agencja Meteorologiczna (DWD) ostrzegła, że ​​wiatry o prędkości 105 km/h będą wiać przez północ i północny wschód Niemiec przez cały dzień. Według DWD możliwe są ulewne deszcze i burze z piorunami.

Przewoźnik kolejowy Deutsche Bahn (DB) ogłosił w czwartek zawieszenie wszystkich pociągów dalekobieżnych w najbardziej zaludnionym kraju związkowym Niemiec, Nadrenii Północnej-Westfalii. Krajowy Operator Kolejowy poinformował na Twitterze, że burza „poważnie ograniczyła” ruch pociągów w Niemczech.

Wstrzymano również ruch kolejowy w wschodnich i środkowoniemieckich landach: Instancja, Saksonia i Saksonia-Anhalt.

„Setki naszych pracowników pracuje nad usuwaniem drzew i innych przeszkód z torów, naprawianiem linii napowietrznych i rejestrowaniem uszkodzeń” – powiedział DB, ale ostrzegł, że mogą być serwisowane w Charland, Hess, Nadrenii-Palatynacie, Badenii-Wirtembergii i Bawarii. Opóźnienia i odwołania.

Urzędnicy ds. żeglugi ogłosili również stan alarmowy dla Morza Północnego oraz rzek Wezery i Łaby w godzinach popołudniowych i wieczornych, przy czym podobne warunki spodziewane są w piątek. Jak poinformowała miejscowa straż pożarna, poza północnym portowym miastem Keel, w Shellswick-Holstein, huragan przedarł się przez „niszczą ścieżkę” o szerokości 100 metrów (110 jardów) przez miasto Sventinel.

READ  Polska wzywa EBU do wznowienia rozmów z Ukrainą w sprawie hostingu

W północno-zachodnim mieście Telmenhorst mężczyzna został lekko ranny, gdy w środę wieczorem uderzyła go upadła gałąź. W Bad Godesberg, na przedmieściach zachodniego miasta Ban, pociąg towarowy zderzył się w nocy z upadłą gałęzią. We wschodniej prowincji Saksonia-Anholt mężczyzna został poważnie ranny, gdy drzewo zmiażdżyło jego samochód. 59-latek został przyjęty do szpitala po tym, jak służby ratunkowe wypuściły go z pojazdu.

Zwierzęta z dwóch berlińskich ogrodów zoologicznych zostały przywiezione do domu i jako środek ostrożności zamknięto tego dnia ogrody zoologiczne.

A co z Francją?

Francuska Narodowa Służba Pogodowa wydała w czwartek ostrzeżenia o burzach w północno-wschodniej Francji, gdy wiatr o prędkości do 175 km/h uderzył w miasto Fecombe w Normandii.

Według francuskiej krajowej służby meteorologicznej Meteo France, nad wieżą Eiffla w Paryżu wiatr wiał z prędkością 153 kilometrów na godzinę.

Operator sieci energetycznej Enetis powiedział w czwartek rano, że zatrudnił około 3000 techników, aby przywrócili energię do 250 000 domów bez prądu.

SNCF Francuskich Kolei Państwowych ogłosiło, że podróż pociągiem została zakłócona w regionie Normandii i Szampanii-Ardenów oraz na niektórych trasach w regionie Paryża.

Dziś w zachodniej Bretanii ogłoszono skrajne zagrożenie powodziowe.