19 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Szczyt UE wywiera presję na praworządność w Polsce – The New Indian Express

Za pomocą Powiązana prasa

Bruksela: W czwartek przywódcy UE wywrą presję na premiera Mateusza Morawieckiego, aby przyznał, że prawo unijne blokuje podejmowanie decyzji na szczeblu krajowym.

Moraviki w tym tygodniu narysował obraz przesadzonej unii, która traktuje swoje 27 państw członkowskich jako zwykłe prowincje, które mogą dowolnie narzucać wartości wbrew woli suwerennego narodu. Niemal wszystkie inne kraje sprzeciwiały się konieczności respektowania wspólnych zasad i wartości, jeśli nie miałyby one zostać wyzwolone w federacji.

Jeśli strzelaniny i zarzuty nadal będą niekontrolowane, odkąd Wielka Brytania zdecydowała się wyjechać pięć lat temu, stanie się to największym kryzysem instytucjonalnym dla UE.

„Musimy przypomnieć wszystkim, że te zasady zostały wybrane. Jeśli przestaną obowiązywać, nie ma już europejskiego planu” – powiedział francuski minister europejski Clement Peon w Paryżu na początku czwartku.

„Francja codziennie udziela Polsce pomocy finansowej i nie można pomóc komuś, kto odmawia respektowania układu zbiorowego” – powiedział LCI Peon.

„Łatwo jest uzyskać pieniądze i korzyści, które przynosi Europa, a wtedy nie można przestrzegać zasad” – powiedział.

Vera Jurova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, zgodziła się, ale nalegała, aby można było zastosować środki finansowe. „Lubimy rozmowę, ale w razie potrzeby potrzebujemy innych narzędzi” – powiedział.

Niemniej jednak Francja rzuciła się za stanowisko kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która wezwała do pokoju, dialogu i pojednania.

Kraje UE od lat przestrzegają przed postrzeganiem demokratycznej polityki w Polsce, jeśli chodzi o niezawisłe sądownictwo i niezależne media.

Konserwatywny rząd PIS obsadził Trybunał Konstytucyjny wybranymi sędziami, a następnie ten sam sąd kwestionuje nadrzędność prawa UE.

To gra o władzę między narodem a Unią Europejską, która kieruje Wielką Brytanię na drogę do Brexitu. Urzędnicy stwierdzili, że krok prawny polskiego Trybunału Konstytucyjnego, kwestionujący nadrzędność prawa UE, był bezprecedensowy.

READ  Siły Powietrzne mówią, że niemieckie samoloty patrolują Polskę

Unia Europejska dąży do przedstawienia jednolitego frontu, który sprawi, że jej 27 krajów stanie się silną potęgą na świecie, a jednocześnie będą one widzami jako poszczególne narody. Ale chociaż państwa członkowskie cieszą się, że ta władza jest wykorzystywana w stosunkach międzynarodowych, niektórzy nienawidzą jej, gdy ma na nie wpływ.

Moraviki bronił stanowiska swojego kraju, że najwyższym prawem w Polsce jest konstytucja. Mimo to odsunął na bok komentarze przeciwników swojego rządu, którzy obawiali się, że orzeczenie sądu skieruje kraj na drogę wyjścia z UE.

Komisja Europejska ma wiele możliwości dostosowania Warszawy do prawa UE, zwłaszcza poprzez utrzymanie dostępu kraju do miliardów euro w europejskiej walucie, aby pomóc ożywić gospodarkę po epidemii koronawirusa.

Komitet Wykonawczy UE może wszcząć postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego lub podjąć decyzję o wdrożeniu mechanizmu, który umożliwia państwu członkowskiemu zawieszenie płatności UE, które naruszają zasady ustawy w sposób, który mógłby mieć wpływ na budżet lub interesy finansowe Federacji.