17 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wiadomości ze świata „Jesteśmy zwykłymi sportowcami”

Białoruska sprinterka olimpijska Kristina Simanuskaya otrzymała od Polski wizę humanitarną za odmowę wejścia na pokład lotu z Tokio do Mińska.

24-latek wszedł do ambasady RP w Tokio w poniedziałek rano Po nocy spędzonej w hotelu przy lotnisku Tam złożyła wniosek o wizę.

Sky News rozmawiał z Arsenijem Zdanevichem, mężem Simanuskaya, który wczoraj wieczorem przyleciał z Białorusi na Ukrainę.

Pan Zhanovich, który jest teraz w Kijowie, powiedział: „Nie sądzę, żeby to stało się zbyt poważne. Postanowiłem wyjechać bez namysłu”.

Rozmawiał dziś rano ze swoją żoną i powiedział jej, że jest spokojna, że ​​wszystko jest w porządku i że jest w bezpiecznym miejscu.

Obraz:
Olimpijczyk twierdzi, że został schwytany przez władze z jego ojczyzny

Powiedział, że nie ma jeszcze żadnych planów, ale na pewno dołączy do żony, gdzie wyląduje.

– Nie mamy przynależności, nie popieramy opozycji. Jesteśmy zwykłymi sportowcami, jesteśmy zaangażowani w sport, nie interesuje nas ruch opozycyjny – dodał sportowiec Zhanevich.

Simanuskaya powiedział, że został aresztowany przez władze swojego kraju w niedzielę po tym, jak publicznie skarżył się na trenerów krajowych i zażądał ochrony policyjnej.

Urzędnicy olimpijscy powiedzieli później, że był „bezpieczny”.

Ambasador USA na Białorusi Julie Fischer napisała na Twitterze: „Dzięki szybkim działaniom władz japońskich i polskich Simanuskaja może uniknąć prób reżimu Łukaszenki, by obrażać i upokarzać tego sportowca #Tokio2020. #Stań z Białorusią”.

Nadeszła wizyta Simanuskiej w polskiej ambasadzie FrancjaMinister europejski powiedział, że dla Europy przyznanie azylu politycznego Simanuskiej będzie zaszczytem.

Polska, Jest wielu krytyków Aleksander ŁukaszenkoZ pomocą wiceministra spraw zagranicznych Marcina Presidaxa, który napisał na Twitterze, że „otrzymał wizę humanitarną”, teraz pomagał.

Dodał: „Polska zrobi wszystko, co w jej mocy, aby kontynuować sportową karierę”.

Jak podała agencja informacyjna RIA, białoruska ambasada w Tokio złożyła oficjalną prośbę do japońskich władz o informacje na temat sportowca.

READ  Korea i Polska powinny zwiększyć cotygodniowe loty na trasy do Incheon i Seulu

Olympian powiedział, że został aresztowany przez władze swojego kraju w niedzielę po tym, jak publicznie skarżył się na trenerów krajowych.

Spędził noc w hotelu przy lotnisku po otrzymaniu ochrony od japońskiej policji na lotnisku Haneda.

Białoruska sportowiec Kristina Simanuskaya mówi, że została zabrana na lotnisko w Tokio wbrew swojej woli
Obraz:
Simanuskaya została zabrana na lotnisko w Tokio wbrew jego woli

Simanuskaya powiedział na zdjęciu zamieszczonym w mediach społecznościowych, że był pod presją białoruskich urzędników i dlatego zwrócił się o pomoc do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Powiedziała: „Byłam pod presją i próbowali wyrzucić mnie z kraju bez mojej zgody”.

Chimanoskaya miała startować w zawodach na 200 metrów i 4×400 metrów. Igrzyska Olimpijskie w Tokio W tym tygodniu.

Ale skrytykował urzędników zespołu na swoim koncie na Instagramie, mówiąc, że impreza została umieszczona w sztafecie, mimo że wcześniej się nie ścigał.

Powiedział również, że niektórzy członkowie jego zespołu zostali zdyskwalifikowani z udziału w zawodach, ponieważ nie zostali poddani odpowiednim testom antydopingowym.

Białoruska sprinterka Christina Simanuskaya
Obraz:
Chimanoskaya opublikowała wiadomość w mediach społecznościowych, prosząc o pomoc urzędników MKOl

Ekipa szkoleniowa udała się do pokoju Simanuskiej i kazała jej odpowiedzieć na to, co powiedziała.

Kiedy przybyła na lotnisko, wezwała japońską policję i odmówiła wejścia na pokład samolotu do Mińska przez Stambuł.

Grupa aktywistów wspierających Simanuską powiedziała, że ​​wierzy, że jego życie jest zagrożone na Białorusi i chce szukać schronienia w ambasadzie austriackiej w Tokio.

Katsunobu Kato, rzecznik japońskiego rządu, powiedział dziennikarzom, że Japonia współpracuje z innymi organizacjami w celu „podjęcia odpowiednich działań” i że sprinter jest bezpieczny.

Białoruska Fundacja Solidarności Sportowej (BSSF) poinformowała, że ​​Simanuskaya zwróciła się o pomoc do zwolenników rządu, obawiając się, że zostanie deportowana do Mińska po tym, jak stała się celem zwolenników rządu.

„Kampania jest bardzo poważna i jest wyraźnym sygnałem, że jego życie na Białorusi jest zagrożone” – powiedział rzecznik BSSF Aleksander Obekin.

READ  Anthony Blingen przybył do Polski w pobliżu granicy z Ukrainą

Analiza moskiewskiej korespondentki Diany McNay

Mąż Kristiny Simanuskiej, Arsenij Zdanevich, usłyszał, że jego żona odmówiła wejścia na pokład lotu do domu i powiedział, że nie zastanawiał się dwa razy przed spakowaniem bagażu i ucieczką z Białorusi.

Nawet dla apolitycznej Simanuskiej i jej męża kontakt ze sportowcem na Białorusi stał się w dzisiejszych czasach realnym zagrożeniem. Białorusini zostali skazani na znacznie mniej pieniędzy niż na Instagramie za krytykę „zaniedbań” kadry trenerskiej w programie, który był bacznie obserwowany przez prezydenta Łukaszenkę. W końcu wyznaczył syna na szefa Białoruskiego Narodowego Komitetu Olimpijskiego.

Obecnie na Białorusi przetrzymywanych jest 605 więźniów politycznych, z których większość oczekuje na proces pod sfabrykowanymi zarzutami. Życie Simanuskiej nie byłoby zagrożone, a jej wolność mogłaby być nawet gdyby wróciła. Nie ma ryzyka, że ​​należy go lekceważyć.

Według ujawnionego zapisu ich rozmowy, kiedy białoruski działacz sportowy Arthur Schumacher próbował zmusić ją do cichego powrotu do domu na Simanuskaya, powiedział: „Czy wiesz, jak mucha została złapana w sieć? Jak działa życie?”

Życie może nie działać tak dla wszystkich, ale na Białorusi na pewno będzie działać. Simanuskaya ma teraz bezpieczeństwo międzynarodowe. Zarówno Schumacher, jak i jego trener mogli tego chcieć, ponieważ byli gotowi zmierzyć się z konsekwencjami tego międzynarodowego skandalu po powrocie do kraju.

BSSF poinformowało, że 4 sierpnia kupiło bilet lotniczy do Warszawy i że sprinter złoży wniosek o wizę w polskiej ambasadzie.

W oświadczeniu BSSF stwierdzono, że Simanuskaya była na posterunku policji we wczesnych godzinach poniedziałkowych.

Powiedziała: „Wyjaśniłam sytuację funkcjonariuszowi policji, jak zostałam zabrana z Wioski Olimpijskiej.

„Teraz, gdy jestem w bezpiecznej sytuacji, zastanawiam się, gdzie spędzić noc”.

MKOl spiera się z Narodowym Komitetem Olimpijskim Białorusi, na czele którego stoi dyktatorski prezydent kraju Aleksander Łukaszenko I jego syn Victor.

READ  Polska wyśle ​​na Ukrainę 60 zmodernizowanych czołgów oprócz Panter

Obaj zostali wykluczeni z Igrzysk w Tokio po otrzymaniu skarg MKOl od sportowców dotyczących zastraszania i odwetu po protestach, które rozpoczęły się w sierpniu zeszłego roku po kontrowersyjnych wyborach prezydenckich w tym kraju.

Śledź codzienny podcast podcasty Apple, podcasty Google, Spotify, Głośnik

W obliczu sytuacji w Simanuskaya Niemcy wezwały w poniedziałek Białoruś do poszanowania podstawowych praw i wolności swoich obywateli.

„Wzywamy władze Białorusi do poszanowania podstawowych praw demokratycznych, w tym wolności prasy, wolności prasy i wolności słowa” – powiedział rzecznik niemieckiego MSZ podczas rządowej konferencji prasowej.

Białoruski Komitet Olimpijski poinformował w oświadczeniu na swoim profilu na Facebooku, że Simanuskaja została usunięta z igrzysk z powodu jego „stanu emocjonalnego i psychicznego”.

Napisano: „Według lekarzy, ze względu na stan emocjonalny i psychiczny białoruskiej lekkoatletki Kristiny Simanuskiej, trenerzy Narodowego Komitetu Lekkoatletycznego postanowili przerwać występ sportowca na XXXII Igrzyskach Olimpijskich.

„W rezultacie wniosek zawodnika o zakwalifikowanie się do sztafet na 200m i 4x400m został wycofany.”