30 marca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wahania zapasów po wzroście cen produktów bardziej niż oczekiwano

Wahania zapasów po wzroście cen produktów bardziej niż oczekiwano

Akcje wahały się po tym, jak dane o cenach producentów okazały się cieplejsze niż oczekiwano, rozczarowując inwestorów, którzy liczyli na oznaki łagodzenia inflacji przed posiedzeniem Rezerwy Federalnej w przyszłym tygodniu.

The Standard & Poor’s 500 Niewiele zmieniło się w południe w piątek po otwarciu na spadkach, podczas gdy Dow Jones Industrial Average spadł o 0,2%. Skoncentrowany na technologii Nasdaq Composite zwyżkował o 0,1%.

Publikowane dane w ciągu ostatniego tygodnia przypominały, jak trudno będzie sprawdzić, kiedy inflacja spadnie, co pozwoli Fedowi zahamować zacieśnianie polityki. Inwestorzy mieli nadzieję, że piątkowy odczyt inflacji dostarczy dowodów na to, że presja cenowa w USA słabnie i pomoże zakotwiczyć mniejszą podwyżkę stóp procentowych w przyszłym tygodniu.

Rezerwa Federalna zrobi Kolejna decyzja w sprawie stóp procentowych Oczekuje się, że środowe dane o PPI – wraz z wtorkowymi danymi o cenach konsumenckich – będą miały istotny wpływ na ścieżkę stóp procentowych w nadchodzących miesiącach.

W ostatnich dniach inwestorzy coraz bardziej obawiają się, że wysoka inflacja zmusi Fed do dalszego podnoszenia stóp procentowych poziomy wyższe niż wcześniej oczekiwanoco może wepchnąć amerykańską gospodarkę w recesję.

„Mimo że rynek czasami wydaje się ignorować Powella, uważając go za oszusta, on nadal twierdzi, że gdyby musiał, wprowadziłby gospodarkę w recesję” – powiedział Eric Sterner, odnosząc się do prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a ​​Powella.

Pan Sterner, dyrektor ds. inwestycji w Apollon Wealth Management, powiedział, że spodziewa się, że rynki ponownie przetestują ostatnie minima w pierwszym i drugim kwartale przyszłego roku.

„Utknęliśmy teraz w tej rutynie, czekając, aż inflacja wróci do normy, a może to zająć cały następny rok” – powiedział.

Te obawy o to, jak wzrosną stopy procentowe – i jak wpłyną one na gospodarkę – doprowadziły ostatnio do niestabilności w handlu amerykańskimi akcjami i Marszowy przerywacz który rozpoczął się w październiku. Wszystkie trzy główne indeksy w USA są na dobrej drodze do zakończenia tygodnia ze spadkami, przerywając dwutygodniową passę. Od czwartku S&P 500 spadł w ciągu tygodnia o 2,7%.

READ  Rynki azjatyckie są gotowe na spadki po tym, jak Wall Street opublikowała najgorszy tydzień 2023 r.; Gubernator Banku Japonii przemawia do japońskiego Senatu

„W tej chwili rynki są na to bardzo wrażliwe” – powiedziała Susannah Streeter, główna analityczka inwestycyjna i rynkowa w „Financial Times”.

Hargreaves Lansdowne.

„Podczas gdy nadmierne podwyżki cen mogą być w lusterku wstecznym, chodzi o to, jak długo będą trwały przyrostowe podwyżki stóp procentowych, dlatego te bliźniacze zło majaczy na horyzoncie: recesja i wysoka inflacja. To jest prawdziwy problem – który będziemy mieć na scenariusz stagflacji.

W czwartek S&P 500 przerwał pięciodniową passę spadków.


obrazek:

Brendan McDiarmid/Reuters

Indeks cen producentów, który mierzy opłaty pobierane przez dostawców od przedsiębiorstw i innych klientów, W listopadzie wzrosła o 0,3 proc W porównaniu z poprzednim miesiącem, Departament Pracy podał w piątek rano, podobnie jak zrewidowany wzrost w październiku o 0,3%. Ekonomiści ankietowani przez The Wall Street Journal był oczekiwany Ceny dla dostawców z USA wzrosną w listopadzie o 0,2%.

W ostatnich miesiącach po publikacji danych o inflacji konsumenckiej nastąpiły masowe ruchy rynkowe.

„Kiedy wskaźnik CPI jest nieco wyższy lub nieco niższy, następuje ogromny ruch na rynku” – powiedział Brandon Pizuru, dyrektor ds. inwestycji publicznych w GuideStone Capital Management. „Ci z nas, którzy zajmują pozycję defensywną, albo naprawdę skorzystają w następny wtorek i środę, albo odczują ból w krótkim okresie, jeśli rozpocznie rajd Świętego Mikołaja”.

Rentowności obligacji skarbowych wzrosły, a rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych wzrosła do 3,525% z 3,492% w czwartek. Rentowność dwulatki, która jest bardziej wrażliwa na oczekiwania krótkoterminowych stóp procentowych, wzrosła do 4,332%. Rentowności rosną, gdy spadają ceny obligacji.

Ropa Brent, międzynarodowy benchmark cen ropy, spadła o 0,1% do 76,10 USD za baryłkę, przedłużając passę spadków do siedmiu kolejnych sesji, najdłuższej od sierpnia 2021 r. Ceny ropy ostatnio spada W obliczu obaw, że spowolnienie wzrostu gospodarczego ograniczy popyt na paliwa. Zarówno Brent, jak i jego amerykański odpowiednik WTI – które osiągnęły w tym roku maksima – są notowane na niższych poziomach rok do roku.

W Chinach główne indeksy skoczyły w górę w związku z gwałtownym wzrostem akcji na rynku nieruchomości. Indeks Hang Seng w Hongkongu wzrósł o 2,3%. W Chinach Shanghai Composite zyskał 0,3%, pomagając notować szósty z rzędu tydzień wzrostów. Japoński Nikkei 225 wzrósł o 1,2%.

W Europie kontynentalny indeks Stoxx Europe 600 wzrósł o 0,8%.

Napisz do Caitlin McCabe na adres [email protected] i Jacka Pitchera na adres [email protected]

Chcemy usłyszeć od ciebie