19 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ceny producentów w Chinach spadają, a inflacja konsumencka spowalnia z powodu słabego popytu

Ceny producentów w Chinach spadają, a inflacja konsumencka spowalnia z powodu słabego popytu

  • PPI spada drugi miesiąc
  • PPI w listopadzie -1,3% r/r wobec -1,3% r/rw październiku
  • Listopadowy CPI +1,6% r/r vs +2,1% r/rw październiku

BEIJING (Reuters) – Ceny fabryczne w Chinach wykazały roczny spadek drugi miesiąc listopada, podczas gdy inflacja cen konsumpcyjnych zwolniła, co wskazuje na powolną aktywność i słaby popyt w gospodarce utrudnionej przez surowe kontrole związane z pandemią.

Analitycy stwierdzili, że spodziewają się, że rząd utrzyma stopy procentowe na niskim poziomie i podejmie działania mające na celu zwiększenie zaufania.

Według danych Narodowego Biura Statystycznego (NBS) opublikowanych w piątek, wskaźnik cen producentów (PPI) spadł o 1,3% w porównaniu z rokiem poprzednim, bez zmian w porównaniu z rocznym spadkiem odnotowanym w październiku. To było wolniej niż 1,4% w ankiecie Reutera.

Indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie wzrósł w najwolniejszym tempie od ośmiu miesięcy, skacząc o 1,6% w porównaniu z rokiem poprzednim, co oznacza spadek z 2,1% rocznego wzrostu odnotowanego w październiku, ale zgodnie z sondażem Reutera.

„Te dane wskazują, że dynamika gospodarcza (kontynuuje) słabnie” – powiedział Zhiwei Zhang, główny ekonomista w Pinpoint Asset Management.

We wtorek spotkanie polityczne wysokiego szczebla, zebranie Biura Politycznego rządzącej partii komunistycznej, potwierdziło, że w 2023 r. rząd skoncentruje się na stabilizacji wzrostu, pobudzeniu popytu wewnętrznego i otwarciu na świat zewnętrzny.

Zhang powiedział, że chociaż rząd złagodził kontrole epidemiczne w ciągu ostatniego tygodnia, podejmie więcej działań w celu pobudzenia gospodarki.

„Posiedzenie Biura Politycznego… zidentyfikowało słabe zaufanie jako główny problem dla gospodarki” – powiedział. „Oczekuję, że rząd zrobi więcej, aby zwiększyć zaufanie rynku i gospodarstw domowych. Szybkie tempo ponownego otwierania pokazuje, że rząd pilnie potrzebuje”.

Wzrost w drugiej co do wielkości gospodarce świata zwolnił w tym roku, na co w dużej mierze wpłynęło nieustające ograniczenie COVID-19, ponieważ globalny popyt również się wahał.

READ  Rynki Azji i Pacyfiku rosną po skoku z Wall Street; Jen blisko 149. poziomów

Listopadowej deflacji cen producenta i umiarkowanej inflacji cen konsumpcyjnych towarzyszyły rekordowe infekcje COVID-19 i związane z nimi ograniczenia, które zakłóciły produkcję i utrudniły mobilność.

Chociaż rynki z zadowoleniem przyjmują zmianę polityki dotyczącej pandemii, ekonomiści twierdzą, że prawdopodobnie osłabi ona wzrost w ciągu najbliższych kilku miesięcy wraz ze wzrostem infekcji, co doprowadzi do ożywienia gospodarczego dopiero w dalszej części 2023 r.

Grafika Reutera

Przemysł stalowy doprowadził do spadku produkcji, a ceny spadły o 18,7%.

Częściowym wyjaśnieniem spowolnienia wzrostu cen konsumpcyjnych były rynki żywności.

Ceny żywności wzrosły o 3,7% w porównaniu z rokiem poprzednim, podczas gdy wzrost odnotowany w październiku wyniósł 7,0%. W kategorii żywności, wieprzowina była czynnikiem odpowiedzialnym za umiarkowaną inflację: w listopadzie była o 34,4% wyższa niż w tym samym miesiącu rok wcześniej, ale w październiku wzrost rok do roku wyniósł 51,8%.

Roczna inflacja bazowa, która nie uwzględnia niestabilnych cen żywności i energii, wyniosła w listopadzie zaledwie 0,6%, czyli tyle samo, co w październiku.

„Ogólna presja inflacyjna w Chinach pozostaje umiarkowana i spodziewamy się, że inflacja CPI wyniesie około 1,6% w 2023 r., co oznacza spadek z 2,0% w 2022 r. Biorąc to pod uwagę, polityka pieniężna pozostanie akomodacyjna w przyszłym roku”, powiedział Hao Zhou. Główny ekonomista Grupy Guotai Junan.

Bank centralny Chin od sierpnia utrzymuje główną roczną stopę kredytową na poziomie 3,65%. Oczekuje, że inflacja konsumencka pozostanie umiarkowana w przyszłym roku.

Dodatkowe raporty Liangpinga Zhao i Liz Lee; Montaż przez Edmunda Kellmana i Bradleya Perretta

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.