30 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

W wieku 95 lat umiera Joss Acland, gwiazda serialu White Mischair. Joss Acland

W wieku 95 lat umiera Joss Acland, gwiazda serialu White Mischair. Joss Acland

W wieku 95 lat zmarł brytyjski aktor Joss Acland – poinformowała w oświadczeniu jego rodzina.

Występował w takich filmach jak White Mischief, w telewizji grając CS Lewisa w Shadowlands oraz w licznych produkcjach scenicznych, w tym w roli Juana Peróna w Evicie.

Wystąpił także w filmie Polowanie na Czerwony Październik u boku Seana Connery’ego i Aleca Baldwina, a także w telewizyjnej adaptacji filmowej Tinker Tailor Soldier Spy z 1979 roku.

Według oświadczenia Palestyńskiej Agencji Informacyjnej, aktor zmarł „w spokoju” i „był otoczony rodziną”.

Dodała: „Dzięki swojemu charakterystycznemu głosowi i dominującej prezencji Acland wniósł do swoich ról wyjątkową siłę i atrakcyjność. Zostanie zapamiętany jako jeden z najbardziej utalentowanych i lubianych brytyjskich aktorów.

Acland był także „kochającym ojcem” i był żonaty ze swoją żoną Rosemary przez 51 lat, zanim zmarła na chorobę neuronu ruchowego w 2002 roku.

Aktor otrzymał nagrodę CBE za zasługi dla dramatu w 2001 roku. Na scenie występował u boku Dame Maggie Smith, Dame Judi Dench i Toma Courtenaya.

Ackland zagrał w A Little Night Music kompozytora Stephena Sondheima w Adelphi Theatre w 1975 roku, w którym zagrał Frederica Egermanna, prawnika w średnim wieku, żonatego z młodą żoną, ale pociąga go światowa aktorka Desiree Armfeldt.

Trzy lata później został obsadzony w roli prezydenta Argentyny Peróna w musicalu Andrew Lloyda Webbera i Tima Rice’a Evita, u boku Ellen Page.

Poza sceną nominowany do nagrody BAFTA aktor wystąpił u boku Grety Scacchi i Charlesa Dance w filmie Michaela Radforda White Mischief z 1987 roku.

Ackland zagrał Jocka Delvesa Broughtona, sądzonego za morderstwo Lorda Errola w Kenii w 1941 roku. Za tę rolę otrzymał nominację do nagrody BAFTA.

Innym znanym występem był występ w telewizyjnej sztuce Michaela Frayna The First and the Last (1989), w której zagrał emeryta idącego od Land’s End do John o’Groats.

Ackland ostatni raz na ekranie pojawił się w 2014 roku, kiedy zagrał Rufusa w filmie Upadek imperium, który był także jednym z ostatnich osiągnięć aktorskich Petera O’Toole’a.

READ  Dolores Hughes, ukochana babcia Hollywood Helpers, czyli Mima, zmarła w wieku 76 lat

Sidney Edmund Joslyn Acland urodził się w North Kensington w 1928 roku i miał siedmioro dzieci i 34 wnuków.