22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

W trzęsieniu ziemi w Nepalu zginęło co najmniej 69 osób

W trzęsieniu ziemi w Nepalu zginęło co najmniej 69 osób

Światło oświetla ulicę pomiędzy skupiskami budynków mieszkalnych w Katmandu w Nepalu, 8 listopada 2022 r. REUTERS/Navish Chitrakar/File Photo Uzyskanie praw licencyjnych

KATHMANDU (Reuters) – Co najmniej 69 osób zginęło, a dziesiątki zostało rannych w Nepalu w piątek, gdy silne trzęsienie ziemi nawiedziło region Jajarkot na zachodzie kraju, a świadkowie twierdzili, że domy w okolicy i budynki zawaliły się aż do New Delhi, Indie. głaz.

Nepalskie Narodowe Centrum Sejsmologiczne podało, że trzęsienie miało magnitudę 6,4, ale Niemieckie Centrum Badań nad Ziemią (GFZ) obniżyło później jego siłę do 5,7, a amerykańska służba geologiczna oszacowała je na 5,6.

Lokalne władze poinformowały, że nie było możliwe nawiązanie kontaktu w pobliżu epicentrum w Jajarkot, górzystym regionie liczącym 190 000 mieszkańców i wioskach rozproszonych na odległych wzgórzach.

Harish Chandra Sharma, urzędnik okręgowy w Jajarkot, powiedział, że w jego okręgu zginęły co najmniej 34 osoby, natomiast funkcjonariusz policji Namraj Bhattarai powiedział, że w sąsiedniej dzielnicy West Rukum zgłoszono co najmniej 35 osób.

„Zespoły ratownicze i poszukiwawcze muszą otworzyć drogi zablokowane przez suche osuwiska w wyniku trzęsienia ziemi, aby dotrzeć do dotkniętych obszarów” – powiedział Bhattarai.

Władze nie były jeszcze w stanie dotrzeć do obszaru Ramidandy, gdzie znajduje się epicentrum.

Premier Pushpa Kamal Dahal w poście na portalu społecznościowym wyraził głęboki smutek z powodu ofiar śmiertelnych i mienia podczas trzęsienia ziemi oraz nakazał agencjom bezpieczeństwa rozpoczęcie natychmiastowych akcji ratowniczych i pomocy

Suresh Sonar, urzędnik okręgu Jajarkot, powiedział agencji Reuters przez telefon, że co najmniej 20 osób z obrażeniami trafiło do szpitala.

„Sam jestem na otwartej przestrzeni” – powiedział Reuterowi. „Zbieramy szczegóły, ale z powodu zimna i nocy trudno jest uzyskać informacje z odległych miejsc”.

Narodowe Centrum Sejsmologiczne w Nepalu podało, że trzęsienie ziemi miało miejsce o 23:47 (18:02 GMT) w regionie Jajarkot w prowincji Karnali. Jajarkot położony jest około 500 kilometrów na zachód od stolicy Katmandu.

READ  Izraelczycy protestują przeciwko reformie sądownictwa

Na nagraniach opublikowanych przez lokalne media widać zniszczone fasady wielopiętrowych domów, na których porozrzucane są duże meble.

Mieszkańcy twierdzili, że wstrząsy były odczuwalne w sąsiednich obszarach i tak odległych, jak Katmandu.

„Domy się zawaliły. Ludzie wybiegli z domów. Jestem w tłumie przerażonych mieszkańców. Próbujemy ustalić szczegóły szkód” – powiedział Reuterowi przez telefon funkcjonariusz policji Santosh Roka.

Świadkowie agencji Reuters powiedzieli, że trzęsienie ziemi wstrząsnęło budynkami aż do oddalonego o około 600 km New Delhi. Filmy na platformie mediów społecznościowych X, znanej wcześniej jako Twitter, pokazywały ludzi wybiegających na ulicę podczas ewakuacji niektórych budynków.

W 2015 r. w dwóch trzęsieniach ziemi, które nawiedziły Nepal, zginęło około 9 000 osób. Całe miasta, wielowiekowe świątynie i inne miejsca historyczne obrócono w gruzy, a ponad milion domów zostało zniszczonych, co kosztowało gospodarkę 6 miliardów dolarów.

(Raport: Aditya Kalra, Gopal Sharma, Shivam Patel, Jnaneshwar Rajan i Jahnavi Nedumulu – Przygotowanie Mohammeda do biuletynu arabskiego – Przygotowanie Mohammeda do biuletynu arabskiego) Redakcja: Chris Reese, Jonathan Oatis, Cynthia Osterman, David Gregorio i Sandra Maler

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę