16 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

W Polsce zostaje otwarty zakład recyklingu pokonsumenckich kartonów po napojach

W Polsce zostaje otwarty zakład recyklingu pokonsumenckich kartonów po napojach

Nowy zakład recyklingu kartonów po napojach o wartości 29 mln euro Rozpoczęły się operacje W Polsce daje możliwość potrojenia średniej zdolności recyklingu kartonów po napojach w kraju do 75 tys. ton.

Zlokalizowany w Ostrołęce obiekt, realizowany przez Tetra Pak i Stora Enso, daje możliwość przyjęcia całego wolumenu sprzedawanych w Polsce kartonów po napojach, a także bloków z krajów sąsiednich.

Na miejscu Stora Enso jest odpowiedzialna za oddzielanie kartonów po napojach oraz oddzielanie włókien od polimerów i aluminium.

Włókna są następnie regenerowane w produkty tekturowe, aktywnie promując cykl materiałowy poprzez przekształcanie zużytych opakowań papierowych w nowe materiały opakowaniowe na bazie papieru.

Uzupełnieniem zakładu recyklingu papieru jest czeska firma Plastigram Industries, która wraz z Tetra Pak uprzemysławia rozwiązanie umożliwiające recykling polialu na nowe produkty.

Standardowe rozwiązania

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników naszej bliskiej współpracy z Tetra Pak, która, podobnie jak Stora Enso, stawia na rozwój zrównoważonych rozwiązań” — skomentował Hannu Kasurinen, EVP Packaging Materials w Stora Enso.

„To nowe, najnowocześniejsze rozwiązanie stanowi znaczący dodatek do europejskich możliwości recyklingu i konkretny krok naprzód w zakresie cyrkulacji opakowań konsumenckich. Oprócz uzupełnienia obecnego zakresu naszego zakładu produkcyjnego w Polsce, zakład recyklingu będzie wnieść znaczący wkład w recykling i odpady. Cele redukcji zawarte w propozycji Unii Europejskiej dotyczącej rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych.”

Okrągły porządek obrad

Według obu firm, nowy zakład „zwiększy” recykling kartonów po napojach w Europie Środkowej i Wschodniej, wzmacniając gotowość branży opakowań do napojów do zaangażowania się w realizację celów obiegu zamkniętego.

„To doskonały przykład tego, jak systematyczne i oparte na współpracy środki mogą pomóc w utrzymaniu wysokiej jakości materiałów odnawialnych, takich jak włókna papieru z tektury pochodzącej z recyklingu”, powiedział Lars Holmqvist, wiceprezes ds. zrównoważonego rozwoju i komunikacji w Tetra Pak.

© 2023 Europejski Dziennik Supermarketów – Twoje źródło najnowszych wiadomości o opakowaniach. Artykuł autorstwa Stephena Wynne-Jonesa. Kliknij Rejestr Aby zarejestrować się do ESM: Europejski Magazyn Supermarketów.