19 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ruszyła polska elektrownia słoneczna Zagórzyca

Ruszyła polska elektrownia słoneczna Zagórzyca


Opublikowany przez
energia globalna,

Druga polska elektrownia fotowoltaiczna Equinor, Zagórzyca, rozpoczęła produkcję próbną. To kolejny krok w kierunku budowy portfela energii odnawialnej w Polsce, jednym z najszybciej rozwijających się rynków energii odnawialnej w Europie.

„Equinor chce być niezawodnym partnerem energetycznym Polski i wspierać jej transformację energetyczną. Rozwijamy szerokie dostawy energii w kraju, w tym lądowe i morskie odnawialne źródła energii oraz dostawy gazu przez gazociąg bałtycki” — powiedział Michał Jerzy Kołodziejczyk, Country Manager Equinor w Polsce .

Elektrownia fotowoltaiczna Zagórzyca o mocy 60 MW zlokalizowana jest w gminie Damnica w północnej Polsce. Zostanie opracowany i obsługiwany przez polskiego producenta energii odnawialnej Vento, spółkę zależną Equinor. Equinor przejmie Vento i jego 1,6 GW projektów fotowoltaicznych w 2021 roku. Dwa lata po przejęciu w Polsce gotowe są już dwie elektrownie fotowoltaiczne, a kolejna jest w trakcie budowy.

„Dziś inaugurujemy naszą drugą elektrownię fotowoltaiczną Zagórzyca, podwajając naszą moc fotowoltaiczną w Polsce do 120 MW. Nasza pierwsza elektrownia fotowoltaiczna w Stępniu jest już w produkcji komercyjnej, a druga, Lipno, zostanie uruchomiona w 2024 roku. Zgodnie z naszym rynkiem -napędzana strategia producenta energii, morskie źródła odnawialne w Polsce. Dojrzewamy również inne możliwości w zakresie magazynowania energii w bateriach” — powiedział Olav Kolbeinstveit, starszy wiceprezes ds. rynków morskich w obszarze energii odnawialnej w Equinor.

Zagórzyca będzie działać przez 30 lat i będzie produkować 61 GWh energii rocznie, co odpowiada zużyciu energii elektrycznej przez 31 000 polskich gospodarstw domowych.

Za marketing i wprowadzanie energii elektrycznej z Zagórzycy na polski rynek energii elektrycznej odpowiada należąca w całości do Equinor spółka obrotu energią, Danske Commodities.