15 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

W Polsce głównymi faworytami są Gruzja i USA

W Polsce głównymi faworytami są Gruzja i USA

13-letnia Alice Lee poprowadzi amerykańską drużynę

Drużynowe Mistrzostwa Świata Kobiet FIDE rozpoczną się 6 września w Bydgoszczy (Polska), a Gruzja stawia sobie za cel dalsze zwiększanie swojego rekordu zwycięstw w turniejach kobiet. Gruzini pod wodzą Nany Dzagnidze (na zdjęciu poniżej) zajmują pierwsze miejsca na liście otwarcia ze średnim szybkim ratingiem na poziomie 2391, wyprzedzając głównych rywali USA (2340) i Chiny (2335). Wydarzenie to oznacza także powrót Chin na arenę międzynarodową po ich nieobecności na ostatnich igrzyskach olimpijskich, ale robią to ze słabszą drużyną: mistrzem świata Zhu Wenjunem, wicemistrzem Li Tingjie i finalistą kandydatury Danem Zhangqi. Brakuje w drużynie.


Zdjęcie: David Lauda

Turniej będzie miał ten sam format, co poprzednia edycja, która odbyła się w Sitges (Hiszpania) w 2021 r., a wszystkie partie będą rozgrywane w szybkiej kontroli czasu przez 45 minut, zaczynając od 1 ruchu i zwiększając czas o 10 sekund na ruch. Dwanaście drużyn składających się z czterech graczy każda (plus dwóch rezerwowych) jest podzielonych na dwie grupy o przybliżonej sile, zgodnie ze średnią ocen drużyny. Gruzja i Indie oraz USA i Chiny to czołowe drużyny odpowiednio w grupach A i B.

Pula A:

Gruzja (2391)*
Indie (2320)
Ukraina (2306)
Francja (2270)
Kazachstan (2223)
Egipt (2035)

Basen B:

Stany Zjednoczone (2340)
Chiny (2335)
Niemcy (2303)
Polska (2310)
FIDE Ameryka (2279)
Bułgaria (2228)

*Średnia ocena drużyny według szybkiej listy rankingowej FIDE z 1 września.

Mecze są rozstrzygane na podstawie punktów drużynowych, 2 punkty za zwycięską drużynę i 1 punkt za remis. Cztery drużyny zostaną wyeliminowane w fazie grupowej, a osiem najlepszych przejdzie do fazy pucharowej, rozgrywanej w dwóch rundach.

Niektórym ze zwykłych faworytów, takich jak Chiny, Ukraina czy USA, brakuje w swoich szeregach kilku kluczowych graczy, co czyni rywalizację bardziej ekscytującą i daje szansę młodym i wschodzącym talentom. Zwróć uwagę i pokaż, jaki jest potencjał.

READ  Uchodźcy z Ukrainy w Polsce: aktualizacja profilu, sierpień 2022 - Polska

Staw A

Gruzja przyjedzie do Bydgoszczy w gwiazdorskim składzie (pod nieobecność Mary Arabitze), ale będzie musiała pokazać swój mecz A, aby wyprzedzić Harikę Dronavalli (na zdjęciu poniżej) i Indie prowadzone przez Padmini Root. . Warto zauważyć, że 17-letnia Divya Deshmukh, ostatnia członkini indyjskiej drużyny, właśnie wygrała turniej Tata Steel Chess Rapid, mimo że jest najniżej ocenianą zawodniczką. Tak naprawdę do zawodów zgłosił się jako rezerwowy w ostatniej chwili!


Zdjęcie: David Lauda

Weteranka Natalia Żukowa wraca do kadry narodowej, a Anna Ushenina broni pierwszej deski na Ukrainie. Dwukrotny mistrz Europy był w ostatnim czasie mało aktywny, a jego ostatnią imprezą szybką były Mistrzostwa Świata w szachach szybkich i błyskawicznych 2021 w Polsce, ale doświadczenie i ambicja czynią z niego potężnego lidera w zawodach drużynowych.

We Francji na pokładzie będzie Sophie Millet. Pomimo braku najwyżej ocenianej zawodniczki Marie Sebach, zespół został wzmocniony przez Mitrę Hejasipour, który kilka dni temu w wielkim stylu zdobył mistrzostwo Francji.

Na tych Drużynowych Mistrzostwach Świata Kobiet Kazachstan byłby poważnym pretendentem do zwycięstwa, gdyby miał trzy asy. Jednak po odpadnięciu Abdumalika i Sadukasovej młoda Bibisara Assoubayeva nie tylko zdobywa punkty, ale także bierze na siebie odpowiedzialność za dowodzenie zespołem, wyznaczając drogę swoim mniej doświadczonym kolegom.


Zdjęcie: Mark Livshitz

Egipt, silna drużyna afrykańska, na czołowych miejscach zasiądą Shrouq Wafa i Mona Khaled.

Basen B:

Jedną z sensacji zawodów była 13-letnia Alice Lee (na zdjęciu poniżej), najmłodsza Amerykanka, która zdobyła tytuł IM i trzecia najmłodsza na arenie międzynarodowej, wraz z Judith Polker i Kateriną Lucknow. Lee, trzykrotna mistrzyni świata juniorów, została w tym roku drugą w rankingu zawodniczką w obu Amerykach. Irina Krush, która tego lata miała napięty harmonogram niedawno zakończonego Turnieju Szachowego Tata Steel w Dubaju, Baku i Indiach, powinna nadrobić swój brak obecności w amerykańskich szachach debiutem w pierwszej grupie. Drugim ważnym dodatkiem do Team USA jest debiut 25-letniego Atousa Pourkashiyana, który zaledwie kilka miesięcy temu zmienił federację.

READ  Dziś: 🇵🇱 Polska wybiera do Eurowizji Juniorów 2022, 🇮🇪 Trwa selekcja Irlandii


Foto: Klub Szachowy St. Louis / Brian Adams

Chinom brakuje najlepszych arsenałów, ale tak silny naród szachowy ma mnóstwo godnych zmienników, a zespół, który zebrali na to wydarzenie, jest nadal bardzo konkurencyjny: Yang Shen (2369) w pierwszej grupie plus Gui Guo (2451), Yiyi Xiao (2240) i Kaiyu Ning (2279) Chińczycy wciąż są drużyną trzeciej ligi i z pewnością mogą walczyć z każdym. Choć nie są mistrzami świata, nie można ich wykluczyć jako potencjalnych zwycięzców.

Niemcom po raz kolejny poprowadzą Elisabeth Behts i Dinara Wagner, a kwartet wyjściowy uzupełnią Josephine Heinemann i Hannah Marie Clegg.

Gospodarze Polski zajmują siódme miejsce w wyjściowym składzie (czwarte w grupie). Kibice mają powody do radości, ponieważ ich zespół jest jednym z najmłodszych w lidze i na tyle silny, że ma poważne aspiracje. Polską po raz kolejny poprowadzi ośmiokrotna mistrzyni kraju Monika Chocko (na zdjęciu poniżej), jedyna pozostała członkini srebrnej medalistki Olimpiady Szachowej w Baku 2016. Ale spójrzmy na wiek innych. Członkowie zespołu: Olivia Giolbasa (23), Alexandra Maltchevskaya (21), Michalina Rutzinska (21) i Julia Andolak (23). Pokazują Claudię Colón (31 l.) jako weterana!


Foto: Anna Sturman

Zespół „FIDE Americas” składa się z zawodników z pięciu różnych krajów na kontynencie (Peru, Kuba, Argentyna, Paragwaj i Kolumbia), którzy w przeciwnym razie nie mieliby możliwości rywalizacji na arenie międzynarodowej. Na pierwszej planszy zagra trzykrotna mistrzyni kontynentu amerykańskiego kobiet (i dwukrotna mistrzyni świata juniorów) Daisy Corey, a na drugiej zagra Kuba Lizandra Ortaz, silna zawodniczka szybka.

Grupę zamyka Bułgaria, gdzie Antonetta Stepanova odzyska pierwszy skład pod nieobecność Narkiula Salimowej, która po udanym występie w Pucharze Świata FIDE zdecydowała się opuścić turniej. Poza tym jest to bardzo podobne do zajęcia 9. miejsca na olimpiadzie szachowej w Chennai. Była mistrzyni świata Salimova ma motywację i ambicje, aby odnieść sukces, ale można się zastanawiać, co Bułgaria mogłaby osiągnąć, gdyby oboje byli w składzie.

READ  Polska: inflacja CPI bez zmian w lipcu


Zdjęcie: David Lauda

Pierwsza runda etapu grupowego rozpocznie się w środę 6 września o godzinie 15:00 CEST. Relację na żywo i pełne informacje o wydarzeniu można znaleźć na oficjalnej stronie: worldwomenteams.fide.com

O Bydgoszczy

W północnej Polsce, niecałe 200 km od stolicy Warszawy, Bydgoszcz leży u zbiegu rzek Wisły i Brdy. Liczące 350 000 mieszkańców lotnisko obsługuje własne lotnisko krajowe. Bogate architektonicznie miasto Bydgoszcz jest siedzibą kilku uniwersytetów, takich jak Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy oraz oranżeria. Oprócz tętniącego życia kulturalnego, gości tu także Salę Koncertową Filharmonii Pomorskiej i Operę Opera Nova.

Więcej informacji: www.bydgoszcz.pl