24 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

W ogromnej asteroidzie, która spadła na Ziemię, znaleziono 2 nigdy wcześniej nie widziane minerały

W ogromnej asteroidzie, która spadła na Ziemię, znaleziono 2 nigdy wcześniej nie widziane minerały

Zapisz się do biuletynu naukowego CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Naukowcy zidentyfikowali dwa minerały, których nigdy wcześniej nie widziano na Ziemi w meteorycie o masie 15,2 tony (33 510 funtów).

Minerały pochodziły z 70-gramowego (prawie 2,5 uncji) kawałka meteorytu, który został odkryty w Somalii w 2020 roku i jest dziewiątym co do wielkości meteorytem, ​​jaki kiedykolwiek znaleziono. Nowe wydanie z Uniwersytetu Alberty.

Chris Hurd, kustosz uniwersyteckiej kolekcji meteorytów, otrzymał próbki kosmicznej skały, aby mógł je sklasyfikować. Kiedy go badał, jego uwagę przykuło coś niezwykłego – niektóre części preparatu nie zostały rozpoznane przez mikroskop. Następnie zwrócił się o poradę do Andrew Lococka, szefa uniwersyteckiego Laboratorium Mikrosond Elektronowych, ponieważ Lowcock miał doświadczenie w opisywaniu nowych minerałów.

„Pierwszego dnia, gdy przeprowadził kilka analiz, powiedział:„ Masz tam co najmniej dwa nowe minerały ”- powiedział Hurd, profesor na uniwersyteckim wydziale Nauk o Ziemi i Atmosferze.„ To było niezwykłe. W większości przypadków stwierdzenie, że jest nowy metal, wymaga o wiele więcej pracy”.

Nazwa jednego z minerałów – elaliit – wywodzi się od samego obiektu kosmicznego, który został nazwany meteorytem „El Ali”, odkąd został znaleziony w pobliżu miasta El Ali w środkowej Somalii.

Drugie stado nosi nazwę Elkenstantonites na cześć Lindy Elkins-Tanton, wiceprezesa Planetary Initiative na Arizona State University. Elkins-Tanton jest także profesorem Hakim w uniwersyteckim College of Earth and Space Exploration oraz głównym badaczem nadchodzącej misji NASA. zadanie własne – wyprawa na bogatą w minerały asteroidę krążącą wokół Słońca między Marsem a Jowiszem, według agencji kosmicznej.

„Linde wykonał wiele pracy nad tym, jak powstają rdzenie planetarne, jak powstają rdzenie żelazne i niklowe, a naszym najbliższym izotopem są meteoryty żelazne” – powiedział Hurd. „Nadanie nazwy minerałowi jej imieniem i uznanie jej wkładu w naukę miało sens”.

READ  Webb zagląda do zamarzniętego jądra obłoku molekularnego - ujawniając ciemniejszą stronę chemii lodu przedgwiazdowego

Zatwierdzenie dwóch nowych minerałów przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Mineralogiczne w listopadzie tego roku „sugeruje, że praca jest silna” – powiedział Oliver Schooner, mineralog i profesor naukowy na Wydziale Nauk o Ziemi na Uniwersytecie Nevada w Las Vegas.

„Kiedy znajdujesz nowy minerał, oznacza to, że rzeczywiste warunki geologiczne, chemia skały, różniły się od tych, które znaleziono wcześniej” – powiedział Hurd. „To właśnie czyni to ekscytującym: w tym konkretnym meteorycie masz dwa oficjalnie opisane minerały, które są nowe dla nauki”.

Szybka identyfikacja Lowcocka była możliwa, ponieważ podobne minerały zostały wcześniej stworzone syntetycznie, a on był w stanie dopasować skład nowo odkrytych minerałów do ich sztucznych odpowiedników, zgodnie z wydaniem University of Alberta.

„Naukowcy zajmujący się materiałami robią to cały czas” – powiedział Alan Rubin, badacz meteorytów i były adiunkt oraz geochemik badawczy na Wydziale Nauk o Ziemi, Planetarności i Kosmosie na UCLA. „Mogą tworzyć nowe związki — jeden, aby zobaczyć, co jest fizycznie możliwe tylko w ramach zainteresowania badawczego, a drugi… powiedzą: »Szukamy związku, który ma pewne właściwości dla niektórych praktycznych lub komercyjnych zastosowań, takich jak przewodnictwo, wysokie naprężenia lub wysoka temperatura topnienia”.

„To nieoczekiwane, że badacz znajduje minerał w nieznanym wcześniej meteorycie lub skale ziemskiej, a następnie wiele razy później ten sam związek zostanie wcześniej stworzony przez materiałoznawców”.

Schooner powiedział, że oba nowe minerały to fosforany żelaza. Fosforan to sól lub ester kwasu fosforowego.

„Fosforany w meteorytach żelaznych są produktami ubocznymi: powstają w wyniku utleniania fosforków… które są rzadkimi podstawowymi składnikami meteorytów żelaznych” – powiedział e-mailem. Stąd te dwa nowe fosforany mówią nam o procesach utleniania, które zaszły w materiale meteorytu.Czasem okaże się, czy utlenianie nastąpiło w kosmosie, czy na Ziemi, po upadku, ale o ile mi wiadomo, wiele fosforanów meteorytów powstało w kosmosie. Tak czy inaczej. Jest prawdopodobne, że woda była reagentem, który spowodował utlenianie.

READ  Inteligentniejszy niż wcześniej sądzono – naukowcy odkryli zaskakująco zaawansowaną budowę ciała neandertalczyka

Odkrycia zostały zaprezentowane w listopadzie na Sympozjum Eksploracji Kosmosu Uniwersytetu Alberty. Rubin powiedział, że te odkrycia „poszerzają naszą perspektywę na to, jakie naturalne materiały można znaleźć i uformować w Układzie Słonecznym”.

Hurd powiedział, że Boży meteoryt, z którego pochodzą minerały, został wysłany do Chin w poszukiwaniu kupca.

Tymczasem naukowcy wciąż analizują minerały – i prawdopodobnie trzeci pierwiastek – aby zobaczyć, w jakich warunkach znajdował się meteoryt, kiedy powstała skała kosmiczna. Dodał, że nowo odkryte minerały mogą mieć ekscytujące implikacje na przyszłość.

„Za każdym razem, gdy znany jest nowy materiał, naukowcy zajmujący się materiałami są również zainteresowani ze względu na potencjalne zastosowania w wielu różnych rzeczach w społeczeństwie” – powiedział Hurd.