13 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Czy T. Rex stracił ugryzienie?  Grożenie „Parkowi Jurajskiemu” może być niewłaściwe

Czy T. Rex stracił ugryzienie? Grożenie „Parkowi Jurajskiemu” może być niewłaściwe

Dziwne ale prawdziwe

2 kwietnia 2023 | 20:44

NOWY JORK – Tyrannosaurus Rex jest często pokazywany z wielkimi, ostrymi zębami, jak dzikie stworzenie z „Parku Jurajskiego”.

Ale nowe badania sugerują, że ten klasyczny obraz może być błędny.

Wywnioskował, że zęby tyranozaura rexa i innych dużych teropodów były pokryte łuskowatymi wargami Badanie zostało opublikowane w czwartek w czasopiśmie Science.

Naukowcy odkryli, że zęby dinozaura nie wystawały, gdy jego paszcza była zamknięta, a nawet przy szeroko otwartym zgryzie można było zobaczyć tylko czubki.

Badania są ostatnimi z długich dyskusji na temat kształtu ust dinozaurów.

Ostatnie zdjęcia pokazują duże zęby wystające ze szczęk dinozaura, nawet gdy były zamknięte. Niektórzy uważają, że zęby drapieżników były zbyt duże, aby zmieściły się w ich pyskach, powiedział autor badania Thomas Cullen, paleontolog z Auburn University w Alabamie.

Kiedy naukowcy porównali czaszki żywych dinozaurów i gadów, odkryli, że tak nie jest.

Cullen powiedział, że niektóre duże jaszczurki monitorujące mają większe zęby niż Altis Rex w porównaniu z rozmiarem ich czaszki i nadal mogą zmieścić się pod łuskowatymi wargami.

Naukowcy znaleźli również wskazówki we wzorze zużycia na powierzchniach zębów.

W przypadku stworzenia takiego jak krokodyl, którego zęby wystają z ust, odsłonięta część szybko się ściera – „tak jakby ktoś zabrał szlifierkę wraz z zębem” – powiedział inny autor badania, Mark Whitton, naukowiec z University of England. Portsmouth.

Badanie wykazało, że prawdopodobnie T. rex nie ma widocznych zębów, jak ma to miejsce w „Parku Jurajskim”.
© Universal / dzięki uprzejmości Everett Collection

Ale kiedy naukowcy przeanalizowali ząb daspletozaura, bliskiego krewnego tyranozaura, stwierdzili, że był on w dobrym stanie i nie wykazywał nierównego wzoru uszkodzeń.

Paleontolog z University of Maryland, Thomas Holtz, który nie brał udziału w badaniu, powiedział, że dzięki tym i innym dowodom z anatomii dinozaurów badanie stanowi dobry argument na rzecz przezroczystych dinozaurów.

READ  NASA i chiński łazik znajdują ślady zatopionych wydm i płynących rzek na Marsie

Jednak „nie mówimy o chłonnych ustach” – zauważył – byłyby cienkie i pokryte łuskami, jak u smoka z Komodo, dużej jaszczurki.

To nie pierwszy raz, kiedy nasze przedstawienie dinozaurów zostało zakwestionowane: inne badania wykazały, że Tyrannosaurus rex był bardziej zakrzywiony, niż myśleliśmy, i że dziki welociraptor mógł mieć pióra.

Większość tego, co wiemy o dinozaurach, pochodzi z ich kości, ale uzyskanie jasnych odpowiedzi na temat tkanek miękkich, takich jak skóra, które zwykle nie są zachowane jako skamieliny, może być trudne.

Nowe badanie wykazało, że Tyrannosaurus rex prawdopodobnie miał usta zakrywające zęby.
Marek B. Wheatona przez AP
Ilustracja przedstawiająca wygląd ust tyranozaura rexa.
Marek B. Wheatona przez AP

Dodanie ust może sprawić, że dinozaury będą wyglądały mniej groźnie, powiedział Wheaton, ale także uczyni je bardziej realistycznymi.

„Tak naprawdę nie widzisz potwora” – powiedział. „Widzisz zwierzę”.


Załaduj więcej…
https://nypost.com/2023/04/02/has-t-rex-lost-its-bite-menacing-jurassic-park-snarl-may-be-wrong/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site %20 przycisków

Skopiuj udostępniony adres URL