20 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Odkrycie kości szczękowej sugeruje współczesne ssaki pochodzące z półkuli południowej: ScienceAlert

Odkrycie kości szczękowej sugeruje współczesne ssaki pochodzące z półkuli południowej: ScienceAlert

Zajęło to ponad dwie dekady i jedną pandemia dla Paleontolodzy Poskładać skamieniałe szczątki najwcześniejszych przodków ssaków i odkryć, że ich ewolucja, która doprowadziła do powstania współczesnego człowieka, mogła rozpocząć się na półkuli południowej, a nie na północy, jak długo myśleli naukowcy.

Według zespołu naukowców, który je wyprodukował, analiza niewielkiej grupy maleńkich skamieniałych kości szczęki z wyraźnymi tylnymi zębami podważa nasze rozumienie tego, kiedy i gdzie współczesne ssaki wyewoluowały głowonogi.

Paleontolog Thomas Rich z Museums Victoria jest długoletnim łowcą skamielin i współautorem nowego badania.

Był członkiem zespołu, który w 1997 roku ogłosił, po 23 latach poszukiwań, że znalazł jedną z australijskich plaż Kość szczękowa sutka Z dziwnymi zębami, jakich tylko widywano Europie i Ameryce Północnej. Była to szczęka małej ryjówki, która pochodzi z okresu kredy dinozaury Wędruj też.

Z biegiem lat wyłoniło się więcej kości szczęki ssaków mezozoik Wiek został odkryty: na Madagaskarze, w Argentynie, w Indiach i ponownie niedawno w Australii.

Każdy z tych okazów, mierzący cal lub mniej, ma wyraźne tylne zęby. Zgodnie z najnowszą analizą, która ich ponownie odwiedziła, najstarsza skamielina jest starsza niż te z półkuli północnej o około 50 milionów lat.

„Ta niesamowita seria odkryć całkowicie zmieniła naszą starą teorię ewolucji ssaków. W rzeczywistości wywróciła nasze wyobrażenia o ewolucji ssaków do góry nogami” On mówi.

Zaangażowane małe zęby nazywane są tribosfenicznymi zębami trzonowymi, które zazębiają się od góry i od dołu, aby ciąć, miażdżyć, przebijać i rozdrabniać pokarm roślinny i zdobycz owadów.

Małe tribosfeniczne zęby trzonowe na szczęce wczesnego ssaka z okresu kredy, znalezionego w Australii. (James Alcock / Muzeum Australijskie)

Podczas pandemii cenieni paleontolodzy Tim Flannery i Chris Helgen, główny naukowiec w Muzeum Australijskim, wpadli na pomysł ponownego zbadania trzech australijskich skamielin ssaków trybusfenowych – ostatnio Rich opisany w 2020 roku — i zaczęli przeszukiwać literaturę naukową, aby zobaczyć, co jeszcze mogliby znaleźć.

Zdali sobie sprawę, że te dziwne zęby łączyły wczesne skamieniałości ssaków znalezione na półkuli południowej i że argentyński okaz był najstarszy w grupie, miliony lat starszy niż jakiekolwiek skamieniałości wczesnych ssaków znalezione na północy.

READ  Odkryto skamielinę trylobita, w której wciąż widoczny jest ostatni posiłek: ScienceAlert

Stamtąd knują alternatywną historię pochodzenia ssaków, których przodkowie mogli przeskakiwać między południowymi kontynentami, kiedy połączyli się na superkontynencie zwanym Gondwana około 125 milionów lat temu, zanim udali się na północ.

Opierając się na wieku skamielin i ich podobieństwach anatomicznych, zespół uważa, że ​​reprezentują one przodków bardziej starożytnych torbaczy (takich jak koale i australijskie wombaty) oraz łożyskowców (w tym ludzi), które zgrupowali razem jako Ssaki byków.

Nasze badania wskazują, że Theria ewoluowała w Gondwanie, kwitnąc i różnicując się tam przez 50 milionów lat przed migracją do Azji we wczesnej kredzie. Wyjaśnić Hegeln. Będąc w Azji, szybko się zróżnicowały, wypełniając wiele nisz ekologicznych.

Mapa pokazująca lokalizację skamieniałości ssaków trybosfenicznych znalezionych na południowych kontynentach, które utworzyły Gondwanę.
Skamieniałości ssaków trifosfenowych znaleziono na południowych kontynentach, pokazanych tutaj jako Gondwana. (Flannery i in Alcheringa2022)

Naukowcy sugerują, że wyspecjalizowane zęby trzonowe naszych wczesnych przodków ssaków mogły być kluczem do ich ewolucyjnego sukcesu. Ale ewolucja wczesnych ssaków, które przeżyły dinozaury, tak Naukowców fascynuje od dawna Bez wątpienia będzie nadal przyciągać nieustanną kontrolę.

W paleontologii, jak w każdej innej nauce, waga dowodów mówi sama za siebie. Od ponad 200 lat różnorodność ssaków zamieszkujących półkulę północną i obfitość znalezionych tam skamieniałości skłoniły naukowców do przekonania, że ​​przodkowie łożyskowców i torbaczy pochodzili z północy i rozprzestrzenili się na południe.

Jednak badania pokazują, że zapis kopalny może być Zboczony przez to, kto szuka gdzie. Na razie wszystko, co musimy podważyć tę starożytną teorię o pochodzeniu ssaków, to ten mały zestaw maleńkich zębów – a znalezienie nawet tych siedmiu okazów zajęło kilka dziesięcioleci.

Rekonstrukcje w skali szarości zębów mezozoicznych ssaków trybosfenicznych występujących na półkuli południowej.
Rekonstrukcja zębów mezozoicznych ssaków trybosfenicznych występujących na półkuli południowej. (Flannery i in Alcheringa2022/Muzeum Australii)

„To najważniejsza część badań paleontologicznych, z perspektywy globalnej, jaką kiedykolwiek opublikowałem, ale znalezienie pełnej akceptacji wśród naukowców z półkuli północnej może zająć trochę czasu” On mówi Flannery.

Zaakceptowanie wyników analizy zajęło mu nawet dużo czasu. „Opierałem się konkluzji, jak tylko mogłem, ale dowody są przekonujące” – powiedział Flannery Powiedzieć Redaktor naukowy i środowiskowy Australian Geographic, Karen McGhee.

READ  Wytrwałość NASA skutkuje wyjątkową próbką Marsa w jej najnowszej misji naukowej

W rzeczywistości nie wszyscy paleontolodzy są przekonani. Podczas gdy Flannery i jego zespół postrzegali to nowe odkrycie jako monumentalne odkrycie, które stawia na głowie nasze rozumienie ewolucji ssaków, paleontolog z Uniwersytetu Flindersa Gavin Prideaux On mówi Ich wnioski opierają się na „najmniejszych skamieniałych fragmentach zębów”.

Jak powiedział Sydney Morning Herald, może istnieć inne wyjaśnienie zbieżna ewolucja: że te tribosfeniczne zęby trzonowe mogły ewoluować w kilku oddzielnych miejscach w podobnym czasie. „Przysięgłych wciąż nie ma” – powiedział On mówi.

Badanie zostało opublikowane w Alcheringa: australijski Journal of Paleontology.