9 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

W odwrocie Stany Zjednoczone zatwierdziły płatności klimatyczne dla biednych krajów

W odwrocie Stany Zjednoczone zatwierdziły płatności klimatyczne dla biednych krajów

Stany Zjednoczone i Unia Europejska domagają się zapewnień, że Chiny wniosą wkład do każdego utworzonego funduszu – i że kraj ten nie będzie kwalifikował się do otrzymywania z niego pieniędzy. Organizacja Narodów Zjednoczonych klasyfikuje obecnie Chiny jako „kraje rozwijające się”, dzięki czemu kwalifikują się one do rekompensaty klimatycznej, mimo że są obecnie największym na świecie emitentem gazów cieplarnianych i drugą co do wielkości gospodarką świata. Chiny zaciekle sprzeciwiają się traktowaniu ich jako lidera w globalnych rozmowach klimatycznych.

Nie ma też gwarancji, że bogate kraje zdeponują pieniądze w funduszu. Dziesięć lat temu Stany Zjednoczone, Unia Europejska i inni zamożni ludzie zobowiązali się do mobilizacji 100 miliardów dolarów rocznie na finansowanie działań klimatycznych do 2020 roku, aby pomóc biednym krajom w przejściu na czystą energię i dostosowaniu się do przyszłych zagrożeń klimatycznych poprzez środki takie jak budowa falochronów. że oni wciąż brakuje dziesiątki miliardów dolarów rocznie.

Podczas gdy amerykańscy dyplomaci mogą zatwierdzić fundusz, fundusze muszą zostać przywłaszczone przez Kongres. W zeszłym roku administracja Bidena starała się o 2,5 miliarda dolarów na finansowanie klimatu, ale dostała tylko 1 miliard dolarów, i to wtedy Demokraci kontrolowali obie izby. Ponieważ Republikanie są gotowi do przejęcia Izby Reprezentantów w styczniu, perspektywy zatwierdzenia przez Kongres zupełnie nowego funduszu na pokrycie strat i szkód wyglądają ponuro.

READ  Regulowanie handlu płetwami rekina w końcu w historycznej decyzji | rekiny

Ze swojej strony wiele krajów europejskich dobrowolnie się zobowiązało Ponad 300 milionów dolarów na pokrycie strat i szkód, przy czym większość tych pieniędzy zostanie przeznaczona na nowy program ubezpieczeniowy, aby pomóc krajom w odbudowie po klęskach żywiołowych, takich jak powodzie. Biedne kraje pochwaliły te wczesne wysiłki, zauważając jednocześnie, że stanowią one jedynie ułamek tego, co jest potrzebne.

„Warto zauważyć, że mamy fundusz, ale potrzebujemy pieniędzy, aby było to opłacalne” – powiedział Mohamed Addo, dyrektor wykonawczy Power Shift Africa, grupy, której celem jest pobudzanie działań klimatycznych na całym kontynencie. „Mamy puste wiadro. Teraz musimy je wypełnić, aby wsparcie mogło płynąć do ludzi najbardziej dotkniętych i cierpiących w tej chwili przez kryzys klimatyczny.”

Toczył się zaciekły spór o to, co można by nazwać nowym funduszem. Kraje rozwijające się postrzegają je jako offsety, a aktywiści klimatyczni nazywają je offsetami. Ale amerykańscy dyplomaci byli nieugięci, że pieniądze powinny być nazywane „zasobami na straty i szkody”.

Dla Stanów Zjednoczonych, tegoroczny szczyt klimatyczny, Znany jako COP27To było brutalne przebudzenie. Prezydent Biden i jego wysłannik ds. klimatu, John Kerry, przybyli do Egiptu, aby promować przełomowe nowe przepisy, które zainwestują 370 miliardów dolarów w czystą energię i pomogą Ameryce w głębokim ograniczeniu emisji. Pan Biden powiedział zgromadzonym ministrom i dyplomatom, że Stany Zjednoczone Chciał przewodzić światu W przejściu od paliw kopalnych w kierunku przyszłości, w której globalne ocieplenie zostanie ograniczone do względnie bezpiecznego poziomu.