30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

W głębi jeziora Czechowskiego w Polsce odkryto starożytny podwodny szlak wojenny

Osady jeziorne podlegają określonej warstwie czasu, która działa jak pieczęć czasu, podobnie jak słoje drewna. Na tej podstawie zespół naukowców wykopał starożytną drogę ukrytą głęboko w Jeziorze Czechowskim w Polsce. Starożytna droga jest określana jako Margraves Road, „Via Marcionis”. Badanie i odkrycie podwodnej drogi rzuca światło na relacje Wschód-Zachód, które pojawiły się w tym historycznym krajobrazie Bori Tucholskiego. Zespół zidentyfikował trzy różne fazy rozwoju krajobrazu – silną aktywność migracyjną, powrót natury po wojnie i obecny krajobraz kulturowy – obejmujące ostatnie 800 lat. Według ustaleń obszar pozostał nietknięty do 1350 r., Po czym dominacja rolnicza stała się widoczna przez osady, stwierdzili naukowcy. Po tym okresie agrarnym wybuchła wojna między zakonem dutońskim a Polską.

Przez dziesięciolecia miał spokojny ekosystem, z dowodami na użycie rękodzieła i twardego drewna znalezionego w stosie. Na podstawie dostępności określonych osadów w warstwach tworzonych przez wieki pod jeziorem. Na przykład osady wyraźnie wskazują na zastąpienie pyłku brzozy i sosny pyłkiem żyta.

„Najważniejszy wniosek jest taki, że rozwój ten nie przebiegał jednolicie. Wręcz przeciwnie, szybki wzrost i odwrócenie faz znaczących recesji. Za takimi zmianami mogą kryć się złożone relacje między czynnikami społeczno-gospodarczymi, politycznymi i klimatycznymi” Michael Slovinsky w komunikacie prasowym.

„Wojny miały wyraźny wpływ na teren i były wykorzystywane do transportu wojska przez Marcionis.

Wirtualny Instytut Helmholtza prowadził badania w ramach ICLEA (Integrated Climate and Terrain Evolution). Badania przeprowadzili przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk oraz Niemieckiego Centrum Badań Nauk o Ziemi.

Czytaj wszystko Ostatnie wiadomości, Z ostatniej chwili I Koronawirus wiadomości Tutaj. Podążaj za nami Facebook, Świergot I Telegraf.

READ  Polscy antysemiccy nacjonaliści palą książki o prawach Żydów na wiecu z okazji Święta Niepodległości