12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska zawiesza loty do Afganistanu, ponieważ termin w USA zbliża się do Azji Wiadomości

Według urzędnika, Polska kończy wysiedlenia z Afganistanu, co czyni ją jednym z pierwszych krajów zachodnich, które zawiesiły operacje mające pomóc ludziom uciec przed całkowitym wycofaniem się USA z okupacji talibów.

Wiceminister spraw zagranicznych Polski Marcin Bridax poinformował w środę, że drużyna wywieziona z Kabulu znajduje się teraz w Uzbekistanie, ostatniej grupie wydalonej przez Polskę.

Prezydent Joe Biden ogłosił poprzedniego dnia, że ​​dotrzyma terminu 31 sierpnia, aby zakończyć ewakuację USA, zwiększając presję na wydalenie jak największej liczby osób z i tak już niebezpiecznego lotu z Kabulu w nadchodzących dniach.

Europejscy sojusznicy naciskali na więcej czasu, ale przegrali argumenty i w praktyce mogą być zmuszeni do powstrzymania wyjścia na kilka dni przed opuszczeniem ostatnich wojsk amerykańskich.

Talibowie zostali usunięci prawie 20 lat po atakach z 11 września w Afganistanie.

Po powrocie do władzy wielu Afgańczyków jest zmuszonych do ucieczki, obawiając się odwetowych ataków bojowników lub powrotu do brutalnych rządów, które narzucili, kiedy ostatni raz rządzili krajem.

Talibowie zażądali wstrzymania ruchu lotniczego do 31 sierpnia.

Każda decyzja Bidena o pozostaniu dłużej może doprowadzić do wojny między oddziałem zamieszek obsługującym transport lotniczy na lotnisku w Kabulu a oddziałami amerykańskimi i innymi siłami koalicji.

Wiceminister spraw zagranicznych Prasidak powiedział, że po konsultacjach z przedstawicielami USA i Wielkiej Brytanii jego kraj nie zdecydował się na kontynuowanie działalności.

„Po długiej analizie doniesień o stanie bezpieczeństwa życie naszych dyplomatów i naszych żołnierzy nie może być dłużej zagrożone” – powiedział.

Wiele żołnierzy zostanie odprawionych do zakończenia operacji, powiedział Presidas. Polska wykorzystała kilkanaście samolotów do ewakuacji setek osób do Warszawy. Niektórzy później podróżowali do innych krajów.

Czechy ogłosiły w zeszłym tygodniu, że ich własna misja wydalenia została zakończona.

Chaos na lotnisku w Kabulu zmienił świat po tym, jak talibowie podzielili się w Afganistanie, przejmując kontrolę nad krajem, który po inwazji kierowanej przez USA w 2001 r. otrzymał setki miliardów dolarów na pomoc w odbudowie i wsparcie bezpieczeństwa.

READ  XVIII-wieczny taniec fantazyjny w Polsce, niegdyś zakazany przez komunistów, zdobył wyróżnienie UNESCO

Afgańczycy zostali porzuceni w Darshali w zeszłym tygodniu, niektórzy utknęli po odlocie amerykańskiego wojskowego samolotu transportowego, a później zginęli.

Co najmniej siedem osób zginęło tego dnia, a siedem kolejnych utonęło w panice w niedzielę.

Członek afgańskich sił bezpieczeństwa zginął w poniedziałkowej zasadzce w strzelaninie.

Tysiące zgromadziły się na lotnisku od kilku dni, a Stany Zjednoczone spieszą się z ewakuacją jak największej liczby ludzi, opierając się na swoich sojusznikach z Zatoki Perskiej w ucieczce Afgańczyków i innych.

W środę grupa 51 osób wylądowała w Ugandzie, pierwszym afrykańskim kraju, który leczył eksmitowanych.

Europejscy sojusznicy, w tym sojusznicy USA, Niemcy i Wielka Brytania, naciskają na dłuższy okres ewakuacji w przyszłym tygodniu.

Dyrektor CIA William Burns udał się w poniedziałek do Kabulu, aby spotkać się z czołowym przywódcą politycznym talibów. Jednak nawet po Emergency Online Summit Grupy Siedmiu Narodów Biden trzymał się daty sierpniowej.

„Zawsze jest dla nas jasne, że ogólne rozmieszczenie jest naprawdę zgodne ze stanowiskiem Stanów Zjednoczonych, silnego militarnie członka koalicji, i spada” – powiedziała parlamentowi niemiecka kanclerz Angela Merkel.

„Będziemy nadal przyspieszać wydalanie Afgańczyków, którzy pracowali z nami na rzecz bezpieczeństwa, wolności, praworządności i rozwoju tak długo, jak to możliwe” – dodał.

Nie podała daty odlotu ostatniego niemieckiego odlotu, ale powiedziała, że ​​nawet po zakończeniu wysiłków kraj będzie kontynuował prace nad „jak możemy dalej rozwijać sposoby ochrony tych, którzy nam pomogli. Inne rzeczy są związane z publicznym użytkowaniem lotniska w Kabulu”.

Na razie wojsko USA koordynuje cały ruch lotniczy na lotnisku w Kabulu i poza nim. Rzecznik talibów Suhail Shaheen napisał na Twitterze, że planują zezwolić ludziom na ewakuację lotniska w Kabulu samolotami komercyjnymi po sierpniowym terminie.

Nie jest jednak jasne, które linie lotnicze natychmiast wznowią loty na lotnisko kontrolowane przez Talibów.

READ  Samolot z polskim prezydentem wylądował w Reso na spotkanie z Pitton

Chociaż termin ten jest jeszcze ponad tydzień, naukowiec Patricia Lewis powiedziała, że ​​praktyczny termin wstrzymania eksmisji to „następne dwa dni”.

„Cóż, o północy nie można powiedzieć: »Teraz się zatrzymamy, spakujemy się powoli«” – powiedział Lewis, dyrektor międzynarodowego programu bezpieczeństwa w grupie myślowej ds. międzynarodowych Noise House.

„Wszyscy sojusznicy są w dużym stopniu uzależnieni od Stanów Zjednoczonych w zakresie bezpieczeństwa militarnego, zwłaszcza obrony powietrznej”, powiedział Lewis. „Nie mogą narażać swoich ludzi na ryzyko, więc zależy to od tego, kiedy Ameryka zacznie się pakować”.