12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ustawa o rezerwacji kobiet: Indie uchwalają historyczną ustawę rezerwującą jedną trzecią miejsc dla kobiet

Ustawa o rezerwacji kobiet: Indie uchwalają historyczną ustawę rezerwującą jedną trzecią miejsc dla kobiet

Sonu Mehta/Hindustan Times/Getty Images

Członkinie partii Bharatiya Janata ofiarowują słodycze z okazji przyjęcia w Lok Sabha ustawy o rezerwacji kobiet podczas specjalnej sesji parlamentu w New Delhi w Indiach, czwartek 21 września 2023 r.CNN

Indyjski parlament przyjął w czwartek historyczną ustawę, która zarezerwuje jedną trzecią miejsc w izbie niższej i zgromadzeniach stanowych dla kobiet, co będzie wielkim zwycięstwem grup prawniczych, które od dziesięcioleci walczą o lepszą reprezentację płci w polityce.

Ustawa uzyskała poparcie międzypartyjne i została pochwalona przez polityków z często podzielonego spektrum politycznego w Indiach, niektórzy jednak wyrazili zastrzeżenia, że ​​wdrożenie kwot może zająć lata.

Ogółem 214 ustawodawców izby wyższej głosowało za ustawą o rezerwacji kobiet, przedstawioną przez rząd premiera Narendry Modi na specjalnej sesji parlamentu we wtorek. Izba Reprezentantów zatwierdziła ją w środę.

„Historyczny moment w demokratycznej podróży naszego kraju!” Modi napisał na Twitterze po zatwierdzeniu. „Wraz z przyjęciem tej ustawy reprezentacja władzy kobiet zostanie wzmocniona i rozpocznie się nowa era wzmacniania pozycji kobiet”.

Sześć prób przyjęcia ustawy, którą po raz pierwszy wprowadzono w 1996 r., zakończyło się niepowodzeniem, czasami z powodu zdecydowanego odrzucenia przez legislatorów w kraju, w których przeważali mężczyźni.

W Indiach, największej demokracji na świecie, liczącej 1,4 miliarda mieszkańców, kobiety stanowią prawie połowę z 950 milionów zarejestrowanych wyborców w kraju, ale stanowią zaledwie 15% prawodawców w parlamencie i 10% w zgromadzeniach stanowych.

Pomimo głosowania zatwierdzającego, posunięcie to nie będzie miało zastosowania w przyszłorocznych wyborach powszechnych.

Wdrożenie kwoty może zająć lata, gdyż zależy od przerysowania okręgów wyborczych, co nastąpi dopiero po zakończeniu spisu ludności, który w Indiach przeprowadza się raz na dekadę.

Ten masowy projekt spisowy miał zostać zrealizowany w 2021 r., ale został opóźniony ze względu na pandemię wirusa Corona i od tego czasu został wstrzymany.

READ  Christo Grozev: Rosja umieszcza zagranicznego dziennikarza śledczego na liście „najbardziej poszukiwanych”.

Część członków indyjskiej opozycji wyraziła rozczarowanie faktem, że ustawa nie wejdzie wkrótce w życie.

Sonia Gandhi, przywódczyni Indyjskiego Kongresu Narodowego, powiedziała, że ​​kobiety czekały na przyjęcie ustawy od 13 lat.

„Teraz proszeni są o dłuższe czekanie” – powiedziała prawodawcom w parlamencie. – Ile jeszcze lat?

Rajani Patil, inny poseł Kongresu, powiedział, że choć partia jest „bardzo zadowolona” z jej przyjęcia, jego żądaniem było, aby ustawa została „natychmiast wdrożona” w wyborach powszechnych.

„Powinno obejmować również zastrzeżenia OBC” – dodała, odnosząc się do indyjskiego systemu kastowego, czyli liczącej 2000 lat hierarchii społecznej narzucanej ludziom od urodzenia. Chociaż został zniesiony w 1950 r., nadal istnieje w wielu aspektach życia.

Jednakże przyjęcie ustawy w parlamencie będzie postrzegane jako kolejny impuls dla Modiego i jego partii Bharatiya Janata przed przyszłorocznymi wyborami krajowymi.

Chociaż Indie poczyniły postępy w kwestiach kobiet w ostatnich latach, pozostają krajem głęboko patriarchalnym.

Od uzyskania niepodległości w 1947 r. premierem jest jedna kobieta. India Gandhi dwukrotnie sprawowała funkcję przywódcy kraju, zanim została zamordowana w 1984 r.

Obecna prezydent Indii Draupadi Murmu, która została powołana na to stanowisko w zeszłym roku, została drugą kobietą na tym stanowisku.

Na całym świecie łączny udział kobiet w mandatach parlamentarnych w Izbie Reprezentantów wynosi około 26%. Według danych UN Womenw porównaniu z 11% w 1995 r.

Jak dotąd tylko sześć krajów osiągnęło 50% lub więcej kobiet w parlamencie w poszczególnych zgromadzeniach lub Izbie Reprezentantów. Prowadzi Rwanda z 61 proc., za nią plasują się Kuba (53 proc.), Nikaragua (52 proc.), Meksyk (50 proc.), Nowa Zelandia (50 proc.) i Zjednoczone Emiraty Arabskie (50 proc.).

Kolejne 23 kraje osiągnęły lub przekroczyły 40 procent, w tym 13 w Europie, sześć w Afryce, trzy w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach oraz jeden w Azji – Timorze Wschodnim.

READ  Rosja i Ukraina na żywo aktualizacje i najnowsze wiadomości

Ale Tajwan, który nie jest uwzględniony w danych ONZ, Ma drugą co do wielkości reprezentację kobiet w swojej legislaturze W Azji, po Zjednoczonych Emiratach Arabskich – 43 proc.