22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kanada, aby wzmocnić obronę i bezpieczeństwo cybernetyczne w polityce Indo-Pacyfiku, skupić się na „destrukcyjnych” Chinach

Kanada, aby wzmocnić obronę i bezpieczeństwo cybernetyczne w polityce Indo-Pacyfiku, skupić się na „destrukcyjnych” Chinach

OTTAWA, 27 listopada (Reuters) – Kanada uruchomiła w niedzielę długo oczekiwaną strategię dla regionu Indo-Pacyfiku, określając wydatki w wysokości 2,3 mld CAD (1,7 mld USD) na wzmocnienie bezpieczeństwa wojskowego i cybernetycznego w regionie oraz zobowiązując się do współpracy z Chinami. ” Pracując z nią nad zmianami klimatycznymi i kwestiami handlowymi.

Plan, wyszczególniony w 26-stronicowym dokumencie, mówi, że Kanada zaostrzy przepisy dotyczące inwestycji zagranicznych, aby chronić własność intelektualną i uniemożliwić chińskim firmom państwowym przejmowanie krytycznych dostaw minerałów.

Kanada dąży do pogłębienia więzi z szybko rozwijającym się regionem Indo-Pacyfiku, który obejmuje 40 krajów reprezentujących prawie 50 bilionów dolarów kanadyjskich w działalności gospodarczej. Skupiono się jednak na Chinach, o których wspominano ponad 50 razy, w czasie, gdy stosunki dwustronne były oziębłe.

Czterech ministrów na konferencji prasowej w Vancouver na zmianę przedstawiało szczegóły nowego planu, mówiąc, że strategia ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego i klimatu Kanady, a także dla jej celów gospodarczych.

„Będziemy angażować się w dyplomację, ponieważ wierzymy, że dyplomacja jest siłą, a jednocześnie będziemy stanowczy i dlatego mamy teraz bardzo przejrzysty plan postępowania z Chinami” – powiedziała sekretarz stanu Melanie Jolie. .

Liberalny rząd premiera Justina Trudeau chce zdywersyfikować stosunki handlowe i gospodarcze, które w dużym stopniu zależą od Stanów Zjednoczonych. Oficjalne dane za wrzesień pokazują, że handel dwustronny z Chinami stanowił mniej niż 7% całości, w porównaniu do 68% ze Stanami Zjednoczonymi.

Kontakty Kanady z azjatyckimi sojusznikami pojawiają się również, gdy Waszyngton wykazuje oznaki coraz większej ostrożności w kwestii wolnego handlu w ostatnich latach.

W dokumencie podkreślono dylemat Kanady w nawiązywaniu więzi z Chinami, oferując znaczące możliwości kanadyjskim eksporterom, nawet gdy Pekin chce kształtować porządek międzynarodowy w „środowisku bardziej liberalnym dla interesów i wartości, które coraz bardziej odbiegają od nas”.

Chiny wyzwanie

Jednak dokument mówi, że współpraca z drugą co do wielkości gospodarką świata jest konieczna, aby zaradzić niektórym „egzystencjalnym presjom na świecie”, w tym zmianom klimatycznym, zdrowiu na świecie i rozprzestrzenianiu broni jądrowej.

READ  90-letnia kobieta zostaje uratowana żywa 5 dni po niszczycielskim trzęsieniu ziemi w Japonii

„Chiny są coraz bardziej destabilizującą światową potęgą” – czytamy w strategii. „Nasze podejście… jest kształtowane przez realistyczną i jasną ocenę dzisiejszych Chin. W obszarach głębokiej rywalizacji rzucimy Chinom wyzwanie”.

Napięcia z Chinami nasiliły się pod koniec 2018 r. po tym, jak kanadyjska policja zatrzymała dyrektora Huawei Technologies, a następnie Pekin aresztował dwóch Kanadyjczyków pod zarzutem szpiegostwa. Wszyscy trzej zostali zwolnieni w zeszłym roku, ale stosunki pozostają napięte.

Na początku tego miesiąca Kanada nakazała trzem chińskim firmom zbyć swoje inwestycje w kanadyjskie minerały krytyczne, powołując się na bezpieczeństwo narodowe.

W części odnoszącej się do Chin dokument mówi, że Ottawa dokona przeglądu i aktualizacji przepisów, które pozwolą jej działać „zdecydowanie, gdy inwestycje przedsiębiorstw państwowych i innych podmiotów zagranicznych zagrażają naszemu bezpieczeństwu narodowemu, w tym w naszych krytycznych łańcuchach dostaw minerałów”.

„Ponieważ region jest tak duży i różnorodny, jeden rozmiar z pewnością nie pasuje do wszystkich” – powiedział w oświadczeniu prezes Kanadyjskiej Izby Handlowej, Perrin Petit, dodając, że priorytety Kanady muszą być bardzo delikatne między krajami i wewnątrz nich.

W dokumencie stwierdzono, że Kanada zwiększy swoją obecność morską w regionie oraz „zwiększy nasze zaangażowanie wojskowe i zdolności wywiadowcze jako sposób na złagodzenie zachowań przymusowych i zagrożeń dla bezpieczeństwa regionalnego”.

Obejmie to rozmieszczenie trzech fregat rocznie w regionie, obecnie dwóch fregat, a także udział kanadyjskich pilotów i żołnierzy w regionalnych ćwiczeniach wojskowych, powiedziała minister obrony Anita Anand na osobnej konferencji prasowej.

Kanada należy do Grupy Siedmiu głównych krajów uprzemysłowionych, które chcą podjąć ważne działania w odpowiedzi na wystrzelenie rakiety przez Koreę Północną.

Dokument mówi, że Ottawa angażuje się w regionie z partnerami takimi jak Stany Zjednoczone i Unia Europejska.

Powiedziała, że ​​Kanada musi kontynuować rozmowy z krajami, z którymi ma fundamentalne różnice, ale nie wymieniła ich nazw.

READ  Erdogan popiera kandydaturę Ukrainy do NATO i mówi, że Putin odwiedzi Turcję w przyszłym miesiącu - POLITICO

(1 USD = 1,3377 dolarów kanadyjskich)

(Raportowanie Davida Leungrena). Montaż autorstwa Denny’ego Thomasa, Leslie Adlera, Daniela Wallisa i Marka Portera

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.