26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ukraińska zbroja przebiła pierwszy z trzech rosyjskich okopów

Ukraińska zbroja przebiła pierwszy z trzech rosyjskich okopów

Ukraiński pancerz przedarł się przez zewnętrzny okop trójwarstwowej linii obronnej Rosji – tzw. „Linię Surowikina” – na zachód od Werbowa, w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy.

Filmy Na zdjęciu rosyjskiego 56. pułku szturmowo-szturmowego, które w środę pojawiło się w Internecie, widać ukraińskie bojowe wozy piechoty Marder i Stryker – prawie na pewno należące do 2000-osobowej 82. Brygady Powietrzno-Szturmowej – posuwające się na wschód w kierunku Wierbowa, mijając pierwszy okop utrzymujący obronę. .

Rosyjska artyleria wycelowała w kolumnę ukraińską, najwyraźniej uszkadzając lub niszcząc jeden z kołowych Strykerów. Ale Ukraińcy wciąż napływali: opancerzone ciężarówki jechały za opancerzonymi pojazdami bojowymi, gdy siły szturmowe 82. Brygady dotarły do ​​drugiego okopu.

Nie jest jasne, jak głęboko siły ukraińskie wniknęły w linie rosyjskie i czy pozostały, czy się wycofały. Ale ten przełom, nawet jeśli krótkotrwały, to zła wiadomość dla sił rosyjskich na osi biegnącej od Robotynia – wyzwolonego przez 82. batalion i sąsiednie brygady w połowie sierpnia – przez Tokmak w kierunku okupowanego przez Rosję Melitopola, 50 mil na południe.

Podczas gdy Ukraińcy wypędzali ostatnich Rosjan z Robotina, Kreml w desperacji przerzucił część swoich ostatnich rezerw operacyjnych – w postaci 76. Dywizji Powietrzno-Szturmowej Gwardii – ze wschodu na południe. Jeżeli 76. GAAD nie będzie w stanie przeszkodzić Ukraińcom w przebiciu się przez Wierbow i kontynuowaniu natarcia w kierunku Tokmaka i Melitopola, jakakolwiek jednostka Móc Zatrzymaj ich?

Atak 82. Brygady nie był pochopny. Po uwolnieniu dwóch robotów miesiąc temu 9. Korpus Operacyjny Ukrainy, który nadzoruje kilka dobrze wyposażonych brygad na osi Melitopol, w tym 46. i 82. Brygadę Powietrzno-Szturmową oraz 47. Brygadę Zmechanizowaną Armii, zatrzymał się, aby przegrupować i ponownie skonsolidować swoje siły na południe od osady .

Podczas tej przerwy pierwsze ukraińskie dywizje rozpoznawcze prześliznęły się przez zewnętrzną linię okopów na północny zachód od Wierbowa. W tym czasie Rosjanie nabyli pierwszy były brytyjski czołg Challenger 2, z których 14 było wyposażonych – lub uzbrojony– Kompania Pancerna 82. Brygady.

Wygląda na to, że brygada trzymała Challengery 2 milę lub dwie za linią komunikacji, używając ich jako precyzyjnego ognia mobilnego, chroniąc je jednocześnie przed dronami i minami. Jednak jeden z 69-tonowych czteroosobowych czołgów uderzył w minę podczas zmiany pozycji na południe od Verbove. Po wyłączeniu jego ruchu był łatwym celem dla drona załadowanego materiałami wybuchowymi.

Jeśli pozostałych 13 Challengerów 2 wsparło środowy atak na dalszej linii Sorovikina, uczyniły to z dużej odległości. Żaden z czołgów nie pojawił się na rosyjskich filmach.

Nie powinno być zaskoczeniem, że prym wiodą 31-tonowe, dziewięcioosobowe Mardery i 19-tonowe, 11-osobowe Strykery. Bataliony piechoty 82. Brygady początkowo operowały 40 byłymi niemieckimi samolotami gąsienicowymi Marder i 90 byłymi amerykańskimi samolotami kołowymi Stryker.

W ciągu 15 tygodni od rozpoczęcia przez Ukrainę południowej kontrofensywy brygada straciła co najmniej trzy samoloty Stryker. Ale Niemcy i Amerykanie zobowiązali się do zapewnienia dużej liczby pojazdów zastępczych: dodatkowych 60 Marderów i około stu Strykerów. Wszystko to sprawia, że ​​bojowe wozy piechoty są mniej wartościowe niż pojazdy Challenger 2.

Oprócz tego ukraińska doktryna ofensywna ewoluuje, stając się bardziej skupioną na piechocie. Podczas gdy Ukraiński Korpus Piechoty Morskiej walczący na południowo-wschodniej Ukrainie faworyzuje mieszane siły szturmowe, które łączą w sobie opancerzone ciężarówki z szybkimi czołgami T-80, armia i siły powietrzne w południowo-zachodniej Ukrainie coraz częściej jeżdżą swoimi pojazdami i ciężarówkami, utrzymując czołgi z tyłu strzelać. . obsługuje.

To pomaga wyjaśnić, dlaczego załogi 82. Brygady określiły swoje Challengery 2 jako „snajperów” i dlaczego widzieliśmy niemieckie działa Leopard 2A6 47. Brygady strzelające z głównych dział na dużych wysokościach, jakby były haubicami.

Chociaż metody te mogą być niekonwencjonalne, z wynikami nie można dyskutować. Siły ukraińskie postępują, choć powoli, i zdobyły ciężki sprzęt na pierwszej z trzech głównych linii rosyjskich fortyfikacji na południu.

Filmy ze środowego ataku pokazują jedynie najważniejsze prace wykonane przez ukraińską artylerię w dniach i tygodniach poprzedzających atak. Ukraińskie haubice i załogi wyrzutni rakiet są niedocenianymi bohaterami kontrataku. Łącząc precyzyjną inteligencję z produkowanymi na Zachodzie karabinami dalekiego zasięgu i wyrzutniami rakiet, baterie artyleryjskie skutecznie wypełniły tradycyjną lukę w stratach pomiędzy atakującymi i obrońcami.

Tradycyjnie atakująca armia spodziewałaby się utraty trzech osób lub pojazdów na każdą osobę (osobę lub pojazd) utraconą przez okopanego obrońcę. Ale w dużej mierze dzięki ich artylerii atakujący Ukraińcy faktycznie przegrali mniej Straciło więcej ludzi i pojazdów niż broniący się Rosjanie.

Chodź za mną Świergot. spłacać Dla mnie strona internetowa Lub inne moje prace Tutaj. Wyślij mi bezpieczną wskazówkę.

READ  Według policji Akhbar Al-Din liczba ofiar śmiertelnych głodującej sekty w Kenii wzrosła do 73