28 stycznia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

USA i sojusznicy blokują eksport technologii do Rosji w odpowiedzi na inwazję Ukrainy

USA i sojusznicy blokują eksport technologii do Rosji w odpowiedzi na inwazję Ukrainy

Powiększenie / Ukraińcy przebywający w Grecji demonstrują przed rosyjskim konsulatem w Salonikach 24 lutego 2022 roku, po inwazji Rosji na Ukrainę.

Getty Images | Sakis Metrolidy

W odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nałożyli sankcje, które „zmniejszą ponad połowę rosyjskiego importu zaawansowanych technologii, ograniczą dostęp Rosji do krytycznych nakładów technologicznych, zniszczą jej bazę przemysłową i podważą strategiczne ambicje Rosji w zakresie wywierać „wpływ na światową scenę”” Biały Dom Powiedział w czwartek. Biały Dom powiedział, że sankcje są „odpowiedzią na wybraną przez Putina wojnę z Ukrainą” i „nakładają ogromne koszty na największe rosyjskie instytucje finansowe”.

Jeśli chodzi o eksport do Rosji, „firmy amerykańskie będą musiały teraz uzyskać licencje na sprzedaż komputerów, czujników, laserów, narzędzi nawigacyjnych, sprzętu telekomunikacyjnego, lotniczego i morskiego. Stany Zjednoczone odrzucą prawie wszystkie aplikacje” Artykuł Reutera wytłumaczyć. „Nowe przepisy zmuszają firmy, które wytwarzają produkty technologiczne za granicą za pomocą amerykańskich narzędzi, do ubiegania się o amerykańską licencję przed wysyłką do Rosji” – napisał Reuters, zauważając, że podobne ograniczenia były wcześniej stosowane. Zgłosiłem się do chińskiego giganta technologicznego Huawei.

Zgodnie z zapowiedzią Białego Domu „Kraje, które przyjmują zasadniczo podobne ograniczenia eksportowe, są zwolnione z nowych wymagań licencyjnych USA dotyczących towarów produkowanych w ich własnych krajach”. Podobne sankcje nakładają Unia Europejska, Australia, Japonia, Kanada, Nowa Zelandia i Wielka Brytania.

Ograniczenia eksportu technologii

Biały Dom powiedział, że sankcje technologiczne dotyczą chipów, komunikacji, bezpieczeństwa i nie tylko:

Ogólnorosyjskie ograniczenia mające na celu zdławienie rosyjskiego importu dóbr technologicznych niezbędnych dla zdywersyfikowanej gospodarki i zdolności Putina do projekcji siły. Obejmuje to odmowę Rosji eksportu wrażliwej technologii, której celem jest przede wszystkim rosyjski sektor obronny, lotniczy i morski, aby odciąć Rosji dostęp do najnowocześniejszych technologii. Oprócz ogólnych ograniczeń dla rosyjskiego sektora obronnego, rząd USA nałoży ogólnorosyjskie ograniczenia na wrażliwe technologie amerykańskie produkowane w innych krajach przy użyciu oprogramowania, technologii lub sprzętu pochodzącego z USA. Obejmuje to ogólnorosyjskie ograniczenia dotyczące półprzewodników, komunikacji, zabezpieczeń kryptograficznych, laserów, czujników, nawigacji, awioniki i technologii morskich. Te ścisłe i trwałe kontrole odetną Rosji dostęp do najnowszych technologii.

W odniesieniu do ograniczeń nałożonych na wojsko, Biały Dom powiedział, że „eksport prawie wszystkich amerykańskich produktów i przedmiotów wyprodukowanych w innych krajach przy użyciu określonego oprogramowania, technologii lub sprzętu pochodzącego z USA będzie ograniczony do docelowych użytkowników wojskowych. Rosyjskie Ministerstwo Obrony, w tym siły rosyjskie siły zbrojne, gdziekolwiek się znajdują.

READ  Akcje rosną, ale wciąż zbliżają się do najdłuższej cotygodniowej passy spadków od 2001 roku

Departament Handlu zestawienie faktów Na Zasady licencjonowania Powiedział, że USA wymuszają „politykę odmowy” wniosków licencyjnych, ale będą przeprowadzać indywidualne przeglądy „aplikacji związanych z bezpieczeństwem lotniczym, bezpieczeństwem morskim, potrzebami humanitarnymi, współpracą rządową w przestrzeni kosmicznej, infrastrukturą łączności cywilnej, rządem do rządu działalności oraz wspieranie ograniczonej działalności firm z krajów partnerskich w Rosji”.

Surowe sankcje wobec rosyjskich banków

Administracja Bidena powiedziała, że ​​„odcina największy rosyjski bank od amerykańskiego systemu finansowego” i nakłada „pełne sankcje embargo na drugi co do wielkości bank Rosji – i zamraża wszelkie jego aktywa, które dotykają amerykańskiego systemu finansowego”. Istnieją również „pełne embargo” na trzy inne główne rosyjskie instytucje finansowe i niektóre „rosyjskie elity… które wzbogaciły się kosztem państwa rosyjskiego, wynosząc członków swoich rodzin na jedne z najwyższych stanowisk władzy w kraju”.

Ministerstwo Skarbu USA ujawniło więcej szczegółów na temat sankcji finansowych tutaj.

Tymczasem rosyjska inwazja na Ukrainę może spowodować problemy w produkcji chipów. Według szacunków firmy badawczej Techcet Ukraina jest głównym producentem gazu neonowego niezbędnego do wytwarzania laserów do produkcji chipów i dostarcza ponad 90 procent amerykańskiego neonu typu półprzewodnikowego. Reuters zgłoszony. „Około 35 procent palladu, rzadkiego metalu używanego również do produkcji półprzewodników, pochodzi z Rosji. Zakrojony na dużą skalę konflikt zakłócający eksport tych pierwiastków może uderzyć w graczy takich jak Intel, który według Europy Wschodniej otrzymuje około 50 procent swojego neonu z Europy Wschodniej. do JPMorgan.”