26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

USA i sojusznicy blokują eksport technologii do Rosji w odpowiedzi na inwazję Ukrainy

USA i sojusznicy blokują eksport technologii do Rosji w odpowiedzi na inwazję Ukrainy

Powiększenie / Ukraińcy przebywający w Grecji demonstrują przed rosyjskim konsulatem w Salonikach 24 lutego 2022 roku, po inwazji Rosji na Ukrainę.

Getty Images | Sakis Metrolidy

W odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nałożyli sankcje, które „zmniejszą ponad połowę rosyjskiego importu zaawansowanych technologii, ograniczą dostęp Rosji do krytycznych nakładów technologicznych, zniszczą jej bazę przemysłową i podważą strategiczne ambicje Rosji w zakresie wywierać „wpływ na światową scenę”” Biały Dom Powiedział w czwartek. Biały Dom powiedział, że sankcje są „odpowiedzią na wybraną przez Putina wojnę z Ukrainą” i „nakładają ogromne koszty na największe rosyjskie instytucje finansowe”.

Jeśli chodzi o eksport do Rosji, „firmy amerykańskie będą musiały teraz uzyskać licencje na sprzedaż komputerów, czujników, laserów, narzędzi nawigacyjnych, sprzętu telekomunikacyjnego, lotniczego i morskiego. Stany Zjednoczone odrzucą prawie wszystkie aplikacje” Artykuł Reutera wytłumaczyć. „Nowe przepisy zmuszają firmy, które wytwarzają produkty technologiczne za granicą za pomocą amerykańskich narzędzi, do ubiegania się o amerykańską licencję przed wysyłką do Rosji” – napisał Reuters, zauważając, że podobne ograniczenia były wcześniej stosowane. Zgłosiłem się do chińskiego giganta technologicznego Huawei.

Zgodnie z zapowiedzią Białego Domu „Kraje, które przyjmują zasadniczo podobne ograniczenia eksportowe, są zwolnione z nowych wymagań licencyjnych USA dotyczących towarów produkowanych w ich własnych krajach”. Podobne sankcje nakładają Unia Europejska, Australia, Japonia, Kanada, Nowa Zelandia i Wielka Brytania.

Ograniczenia eksportu technologii

Biały Dom powiedział, że sankcje technologiczne dotyczą chipów, komunikacji, bezpieczeństwa i nie tylko:

Ogólnorosyjskie ograniczenia mające na celu zdławienie rosyjskiego importu dóbr technologicznych niezbędnych dla zdywersyfikowanej gospodarki i zdolności Putina do projekcji siły. Obejmuje to odmowę Rosji eksportu wrażliwej technologii, której celem jest przede wszystkim rosyjski sektor obronny, lotniczy i morski, aby odciąć Rosji dostęp do najnowocześniejszych technologii. Oprócz ogólnych ograniczeń dla rosyjskiego sektora obronnego, rząd USA nałoży ogólnorosyjskie ograniczenia na wrażliwe technologie amerykańskie produkowane w innych krajach przy użyciu oprogramowania, technologii lub sprzętu pochodzącego z USA. Obejmuje to ogólnorosyjskie ograniczenia dotyczące półprzewodników, komunikacji, zabezpieczeń kryptograficznych, laserów, czujników, nawigacji, awioniki i technologii morskich. Te ścisłe i trwałe kontrole odetną Rosji dostęp do najnowszych technologii.

W odniesieniu do ograniczeń nałożonych na wojsko, Biały Dom powiedział, że „eksport prawie wszystkich amerykańskich produktów i przedmiotów wyprodukowanych w innych krajach przy użyciu określonego oprogramowania, technologii lub sprzętu pochodzącego z USA będzie ograniczony do docelowych użytkowników wojskowych. Rosyjskie Ministerstwo Obrony, w tym siły rosyjskie siły zbrojne, gdziekolwiek się znajdują.

READ  Astra nie spłaca zadłużenia i może nie być w stanie zebrać niezbędnych środków

Departament Handlu zestawienie faktów Na Zasady licencjonowania Powiedział, że USA wymuszają „politykę odmowy” wniosków licencyjnych, ale będą przeprowadzać indywidualne przeglądy „aplikacji związanych z bezpieczeństwem lotniczym, bezpieczeństwem morskim, potrzebami humanitarnymi, współpracą rządową w przestrzeni kosmicznej, infrastrukturą łączności cywilnej, rządem do rządu działalności oraz wspieranie ograniczonej działalności firm z krajów partnerskich w Rosji”.

Surowe sankcje wobec rosyjskich banków

Administracja Bidena powiedziała, że ​​„odcina największy rosyjski bank od amerykańskiego systemu finansowego” i nakłada „pełne sankcje embargo na drugi co do wielkości bank Rosji – i zamraża wszelkie jego aktywa, które dotykają amerykańskiego systemu finansowego”. Istnieją również „pełne embargo” na trzy inne główne rosyjskie instytucje finansowe i niektóre „rosyjskie elity… które wzbogaciły się kosztem państwa rosyjskiego, wynosząc członków swoich rodzin na jedne z najwyższych stanowisk władzy w kraju”.

Ministerstwo Skarbu USA ujawniło więcej szczegółów na temat sankcji finansowych tutaj.

Tymczasem rosyjska inwazja na Ukrainę może spowodować problemy w produkcji chipów. Według szacunków firmy badawczej Techcet Ukraina jest głównym producentem gazu neonowego niezbędnego do wytwarzania laserów do produkcji chipów i dostarcza ponad 90 procent amerykańskiego neonu typu półprzewodnikowego. Reuters zgłoszony. „Około 35 procent palladu, rzadkiego metalu używanego również do produkcji półprzewodników, pochodzi z Rosji. Zakrojony na dużą skalę konflikt zakłócający eksport tych pierwiastków może uderzyć w graczy takich jak Intel, który według Europy Wschodniej otrzymuje około 50 procent swojego neonu z Europy Wschodniej. do JPMorgan.”