21 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Upadek demokracji na całym świecie może osiągnąć „punkt krytyczny”: naukowcy

Upadek demokracji na całym świecie może osiągnąć „punkt krytyczny”: naukowcy

Z nowego raportu na temat globalnej wolności wynika, że ​​demokracja może zbliżać się do „punktu krytycznego” wymagającego poprawy.

Bezpartyjna organizacja non-profit Dom Wolności został odnaleziony że globalna wolność spadła w 2022 r. 17 rok z rzędu, ale zauważył, że „różnica między liczbą krajów poprawiających się i malejących była najmniejsza od początku negatywnego wzorca”.

Jak wynika z raportu, w ubiegłym roku trzydzieści pięć krajów odnotowało pogorszenie swoich praw politycznych i swobód obywatelskich, ale w 34 krajach nastąpiła poprawa.

„Ta najnowsza publikacja dokumentuje utrzymujące się niepokojące tendencje, ale daje również powody do nadziei, że stagnacja wolności w ciągu ostatnich 17 lat może się zmienić. Nie ma nic nieuniknionego w ekspansji autorytarnej. Autorytaryzm jest nadal bardzo niebezpieczny, ale nie jest niezrównany.

W raporcie zauważono, że zmiany odnotowane w 34 krajach przyniosły poprawę wolności, w tym wybory konkurencyjne i wycofanie ograniczeń COVID-19 w niektórych miejscach.

Spadek wolności był napędzany przez „trend ataków na wolność słowa”, który pojawił się w ciągu ostatnich 17 lat demokratycznego regresu, a naukowcy odkryli, że wolność mediów była „pod presją” w 157 krajach i terytoriach w zeszłym roku.

Na czterostopniowej skali wolności badaczy 33 kraje i terytoria uzyskały zero punktów za wolność mediów, a 15 krajów uzyskało zero punktów za prawo jednostek do wyrażania opinii. Liczba ta wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Według badań Ukraina odnotowała drugi najgorszy spadek praw politycznych i swobód obywatelskich po inwazji Rosji na początku zeszłego roku – a sama Rosja również znalazła się na szczycie listy 10 krajów o największych spadkach.

READ  Putin odrzuca kluczowe elementy afrykańskiego planu pokojowego Ukrainy

Copyright 2023 Nexstar Media Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. wszystkie prawa są zachowane. Ten materiał nie może być publikowany, transmitowany, przepisywany ani redystrybuowany.