24 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Czwarty członek ogarniętego skandalem japońskiego rządu rezygnuje |  Japonia

Czwarty członek ogarniętego skandalem japońskiego rządu rezygnuje | Japonia

Premier Japonii, Fumio Kishida, zakończył rok w obliczu ostrych wiatrów politycznych po tym, jak minister odbudowy został czwartym członkiem jego nękanego skandalami gabinetu, który złożył rezygnację w ciągu dwóch miesięcy.

Kenijski Akiba ogłosił swoją rezygnację we wtorek po tym, jak opozycyjni parlamentarzyści oskarżyli go o naruszenie prawa wyborczego i powiązania z Kościołem Zjednoczeniowym, kontrowersyjną grupą religijną. powiązania z partią rządzącą Wyślij oceny aprobaty Kishidy do rekordowo niskich poziomów.

„Poważnie traktuję swoją odpowiedzialność jako ten, który ustala daty” – powiedział Kishida dziennikarzom po rezygnacji Akiby. „Wywiązując się z moich obowiązków politycznych, mam nadzieję, że spełnię swoje obowiązki premiera”.

Według doniesień japońskich mediów Kishida skutecznie nakazał Akibie rezygnację, częściowo po to, by skandal nie zakłócił nadchodzących debat parlamentarnych nad ustawą budżetową, która obejmuje m.in. Ogromny wzrost wydatków na obronność co według Kishidy jest konieczne, aby przeciwdziałać rosnącym zagrożeniom JaponiaBezpieczeństwo ze strony Chin i Korei Północnej.

Akiba zaprzeczył zarzutom złego zarządzania funduszami politycznymi i wyborczymi oraz powiązań z Kościołem Zjednoczeniowym – bardziej znanym jako Kościół Zjednoczeniowy Pieniądze.

Odkrycie, że ultrakonserwatywna grupa religijna ma powiązania z dużą liczbą polityków Partii Liberalno-Demokratycznej (LDP), prześladuje Kishidę od Zamach W lipcu byłego premiera Shinzo Abe.

Tetsuya Yamagami, podejrzany o zastrzelenie Abe, gdy wygłaszał przemówienie wyborcze w mieście Nara na zachodzie, powiedział śledczym, że celował w polityka, ponieważ wierzył, że ma on powiązania z kościołem, który obwiniał za bankructwo swojej rodziny.

Akiba zaprzeczył jakimkolwiek powiązaniom z kościołem, ale przyznał, że oddział LDP, którym kieruje, zapłacił 48 000 jenów (299 funtów) dwóm podmiotom powiązanym z grupą, które według agencji informacyjnej Kyodo były prenumeratami czasopism.

Kishida ma Nakazał śledztwo W sprawach finansowych Kościoła Zjednoczeniowego i jego organizacji, w tym miesiącu poprzyj nowe prawo do Pomaganie ofiarom kontrowersyjnych metod pozyskiwania funduszyJednak rezygnacja Akiby wywołała ponowną krytykę jego rządów politycznych.

READ  Helen Wendy Nyaputu: Kenijska kobieta tonie podczas transmisji na żywo na Facebooku

Minister ożywienia gospodarczego Daichiro Yamagiwa podał się do dymisji w październiku po tym, jak nie wyjaśnił swoich powiązań z kościołem. W zeszłym miesiącu minister sprawiedliwości Yasuhiro Hanashi podał się do dymisji po tym, jak opowiedział źle oceniany żart o karze śmierci, podczas gdy minister spraw wewnętrznych Minoru Terada został faktycznie zwolniony z powodu politycznego skandalu finansowego.

Oczekuje się, że trwająca debata na temat Kościoła Zjednoczeniowego będzie kontynuowana w przyszłym roku, podobnie jak wskaźnik poparcia rządu zbliża się do „poziomu ryzyka” wynoszącego 30%, a partia Kishidy stoi w obliczu potencjalnie niszczycielskich wyborów lokalnych na wiosnę.

Poparcie dla rządu spadło do 33,1%, według sondażu Kyodo z zeszłego tygodnia – najniższego poziomu od czasu Kishidy. Został premierem W październiku ubiegłego roku.