15 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Nowe sankcje zaczynają przynosić owoce w Rosji, a Moskwa zdaje sobie sprawę z wpływu deficytu

Nowe sankcje zaczynają przynosić owoce w Rosji, a Moskwa zdaje sobie sprawę z wpływu deficytu

Prezydent Rosji Władimir Putin przemawia podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Państwa ds. polityki młodzieżowej w Moskwie, Rosja, 22 grudnia 2022 r.

Siergiej Gunew | Sputnika | agencji Reutera

Ostatnia runda zachodnich sankcji wobec Rosji za inwazję na Ukrainę zaczęła paraliżować gospodarkę kraju.

rosyjski minister finansów Anton Siluanov podobno powiedział dziennikarzom we wtorek Ograniczenia cen ropy nałożone przez Grupę Siedmiu głównych krajów (G-7) oraz Unię Europejską i Australię wywierają presję na dochody z eksportu Rosji i prawdopodobnie zwiększą deficyt budżetowy Moskwy w przyszłym roku do poziomu przekraczającego oczekiwane 2%.

Ograniczenie cen eksportowych ropy naftowej i ropy rosyjskiej może zmusić Irak Kreml obniży produkcję o 5-7% w przyszłym rokuAgencja informacyjna RIA zacytowała w piątek wicepremiera Aleksandra Nowaka. Urzędnicy zasugerowali jednak, że Moskwa byłaby w stanie sfinansować niedobór poprzez emisję krajowych obligacji i własny fundusz przeciwdeszczowy.

27 krajów Unii Europejskiej uzgodniło w czerwcu zakaz zakupu rosyjskiej ropy od 5 grudnia.

„Jest jeszcze za wcześnie, aby w pełni ocenić wpływ pułapu cen ropy G7 i unijnego zakazu importu rosyjskiej ropy, który wszedł w życie 5 grudnia, ale wstępne oznaki wskazują, że rosyjska gospodarka zaczyna odczuwać złe samopoczucie” powiedział Nicholas Farr. , ekonomista z Europy wschodzącej w Capital Economics.

Dane o wysokiej częstotliwości pokazują, że eksport rosyjskiej ropy spadł od czasu nałożenia sankcji, a różnica między cenami ropy Brent a cenami ropy Ural wzrosła do najwyższego poziomu od sześciu miesięcy. [last] tydzień.”

Farr zauważył, że pogłębiłoby to szkody w dochodach Rosji z energii spowodowane niższymi światowymi cenami w ostatnich miesiącach. Międzynarodowy benchmark ropy Brent spadł z szczytu około 98 USD za baryłkę w październiku do około 77 USD na początku tego miesiąca, powracając do około 84,50 USD za baryłkę we wtorek rano w Europie.

READ  Demokraci mówią Bidenowi, że porozumienie saudyjsko-izraelskie wymaga ustępstw wobec Palestyńczyków

Tymczasem rosyjski rubel spadł w zeszłym tygodniu o prawie 10% w stosunku do dolara, co czyni go zdecydowanie najgorzej radzącą sobie walutą rynków wschodzących po tym, jak przez większą część roku nie spełniał oczekiwań.

Farr zasugerował, że jedną z głównych konsekwencji osłabienia rubla byłaby presja na wzrost inflacji z powodu wyższych kosztów importu. the Banku Rosji (CBR) zakończył serię obniżek stóp procentowych w październiku i po utrzymaniu polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie w grudniu, Ostrzegaj, że ryzyko inflacji „dominuje” Więcej niż inhibitor inflacji.

Jeśli rubel będzie nadal tracił na wartości w 2023 r., Farr zasugerował, że bank centralny Rosji może być zmuszony do rozważenia ponownego podniesienia stóp procentowych w celu utrzymania inflacji w ryzach, a firma Capital Economics uważa, że ​​osłabienie odporności Rosji w obliczu zachodnich sankcji pojawi się jako głównym tematem w 2023 r.

Okno do negocjacji między Ukrainą a Rosją może pojawić się w połowie 2023 roku, mówi O'Hanlon z Brookings Institution.

„Rosja bardzo skorzystała na poprawionych warunkach handlowych dzięki wyższym cenom towarów w 2022 r., ale… to wsparcie dla gospodarki wydaje się teraz zanikać” – powiedział Farr w piątkowej notatce.

„Uważamy, że w 2023 r. rosyjską gospodarkę czeka kolejne spowolnienie. Jednocześnie niższe przychody z energii oznaczają, że bilanse Rosji znajdą się pod presją”.

Będąc jednym z głównych filarów siły rosyjskiej gospodarki w tym roku, Capital Economics oczekuje, że nadwyżka na rachunku obrotów bieżących szybko się zmniejszy w nadchodzących miesiącach.

„Istnieje znaczne ryzyko, że od 2024 r. konieczne będzie znaczące przywrócenie równowagi zewnętrznej, co spowoduje, że wzrost będzie bardzo powolny” – dodał Farr.