30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Christo Grozev: Rosja umieszcza zagranicznego dziennikarza śledczego na liście „najbardziej poszukiwanych”.

Christo Grozev: Rosja umieszcza zagranicznego dziennikarza śledczego na liście „najbardziej poszukiwanych”.CNN

Rosja Stworzył dziennikarza śledczego Christo Grosef Według rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych znajduje się na liście „poszukiwanych”.

Grozev, który jest Bułgarem, jest głównym rosyjskim śledczym w Bellingcat Journalism Group.

Z informacji zamieszczonych na stronie resortu wynikało, że jest „poszukiwany z artykułu kodeksu karnego”, nie precyzując jednak, o jaki konkretnie artykuł chodzi.

Według niezależnego Obserwatorium Praw Człowieka OVD-Info przeciwko Grosevowi wszczęto postępowanie karne w sprawie rozpowszechniania „fałszywych wiadomości” o rosyjskiej armii.

Rosyjski rząd przyjął ustawę kryminalizującą publikowanie tak zwanych „celowo fałszywych” informacji o rosyjskich siłach zbrojnych na początku marca, zaledwie kilka dni po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin wydał rozkaz całkowitej inwazji na Ukrainę. Maksymalna kara przewidziana przez prawo to 15 lat więzienia.

Grozew obszernie informował o udziale Rosji w szeregu głośnych zbrodni międzynarodowych, w tym m.in Zestrzelenie samolotu Malaysia Airlines Flight 17 w 2014 roku We wschodniej Ukrainie 2018 został otruty Siergiej i Julia Skripalowie w UK. Moskwa wielokrotnie zaprzeczała odpowiedzialności za oba ataki.

Wraz z zespołem liderów rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny oraz dziennikarzy z CNN i innych mediów, Grosev również zbadał Nawalny został otruty w 2020 roku.

Koncentruje się na „zagrożeniach bezpieczeństwa, tajnych operacjach eksterytorialnych i uzbrojeniu informacji”, zgodnie ze stroną internetową Bellingcat.

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym Grosev używa narzędzi cyfrowych typu open source do dokumentowania zbrodni wojennych i innych okrucieństw popełnionych podczas konfliktu.

W poniedziałek Grozew powiedział, że nie wie, dlaczego znalazł się na rosyjskiej liście osób poszukiwanych.

„Nie mam pojęcia, dlaczego Kreml umieścił mnie na swojej 'liście poszukiwanych’ i dlatego nie może w tej chwili nic komentować. W pewnym sensie to nie ma znaczenia – od lat jasno dają do zrozumienia, że ​​boją się naszej pracy i nie cofnie się przed niczym, aby to zniknęło”.

READ  Covid-19, autoryzacja masek i informacje o szczepionkach: aktualizacje na żywo

Putin Reżim od lat systematycznie likwidował wolną prasę, ale represje wobec niezależnych publikacji i dziennikarzy nasiliły się pod koniec lutego.

Wszystkie pozostałe niezależne rosyjskie media zostały zamknięte, a dostęp online do tych działających za granicą został zablokowany. Zakazano również zachodnich publikacji i portali społecznościowych.

Według OVD-Info co najmniej 370 osób zostało pociągniętych do odpowiedzialności karnej za wypowiedzi i przemówienia antywojenne. Obserwatorium stwierdziło, że dziesiątki z nich uciekły z Rosji i trafiły na listę poszukiwanych.