19 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ukraina rozpoczyna wielką ofensywę przeciwko rosyjskim liniom na południu

Ukraina rozpoczyna wielką ofensywę przeciwko rosyjskim liniom na południu

Siły ukraińskie rozpoczęły dużą ofensywę w czwartek rano w południowym regionie Zaporoża, gdy ukraińskie wojsko rozpoczęło ofensywę na wielu frontach w ramach operacji, która niesie ze sobą wielkie ryzyko dla Kijowa i jego zachodnich sojuszników.

Czwartkowy atak wydawał się być głównym bodźcem do długo oczekiwanego ukraińskiego kontrataku, powiedział wysoki rangą urzędnik USA. Od miesięcy władze w Kijowie mobilizują nowe jednostki, gromadzą zaawansowaną broń i szkolą się do tego, co jej dowódcy określają jako wielką ofensywę mającą na celu odepchnięcie sił rosyjskich i odzyskanie okupowanego terytorium.

Siły ukraińskie zbliżające się do Zaporoża obejmowały niemieckie czołgi Leopard 2 i amerykańskie wozy bojowe Bradley, co według urzędnika, który poprosił o zachowanie tajności w celu omówienia tajnych odpraw na temat szczegółów operacyjnych, stanowi silną wskazówkę, że w kilku miejscach trwa kontratak.

Ponadto, jak twierdzą analitycy wojskowi, w ataku uczestniczyły niektóre siły wyszkolone i specjalnie wyposażone przez Stany Zjednoczone i innych sojuszników Ukrainy do kontrataku.

„Wygląda na to, że niektóre z nowych brygad, które postawiły Ukrainę w kontrataku, zostały zaangażowane, co sugeruje, że kontratak jest w toku” – powiedział Rob Lee, starszy pracownik Instytutu Badań nad Polityką Zagraniczną. „Siły ukraińskie osiągnęły pewne korzyści taktyczne i poniosły straty”.

Ze swojej strony rosyjscy wojskowi potwierdzili w czwartek, że rozpoczął się kontratak i twierdzili, że siły rosyjskie oparły się ukraińskiemu atakowi, zadając ciężkie straty. Niemożliwe było natychmiastowe potwierdzenie roszczenia rosyjskiego.

Wysoki rangą urzędnik USA potwierdził, że nacierające siły ukraińskie poniosły straty we wczesnych walkach.

Nie było natychmiastowego komentarza ze strony ukraińskich urzędników, którzy powiedzieli, że będą milczeć na temat szczegółów kontrataku w celu zachowania tajemnicy operacyjnej.

W ostatnich dniach Rosja poinformowała, że ​​siły ukraińskie rozpoczęły ofensywę na linii frontu na wschodzie i południu. Walki na wschodzie, w obwodzie donieckim, skłoniły władze USA do stwierdzenia na początku tego tygodnia, że ​​mogła rozpocząć się kontrofensywa.

READ  US Navy „dotknięta” przez piratów wspieranych przez Chiny: Sekretarz Marynarki Wojennej

Podsumowując, ataki te wskazują, że siły ukraińskie są coraz bardziej w ofensywie, choć pozostaje niejasne, czy ostatnie ataki na Rosję są prekursorem szerszego ataku, czy początkiem głównej ofensywy.

Analitycy wojskowi twierdzą, że oczekują od ukraińskich przywódców, że poczekają i zobaczą, która z wielu sił przodujących odniesie największy sukces, zanim uczynią z tego główny nacisk na zmasowaną ofensywę. Siły kijowskie szukają słabych punktów na rosyjskiej linii.

Dziś, w czwartek, rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że siły rosyjskie odparły ukraiński atak w pobliżu Nowodariwki na południowym Zaporożu.

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malyar powiedziała, że ​​w rejonie Wielkiej Nowosełki, większego miasta oddalonego o około 10 mil w obwodzie donieckim, toczy się bitwa, ale nie jest jasne, czy ma na myśli to samo starcie.

Rosyjski minister obrony Siergiej K. Szojgu powiedział, że siły ukraińskiej 47. Brygady Zmechanizowanej, w tym dziesiątki pojazdów opancerzonych, „próbowały przebić się przez obronę Rosji”, ale rosyjskie siły powietrzne i lądowe odparły atak. Nie można zweryfikować jego konta.

47. Brygada Zmechanizowana jest jedną z kilku jednostek ukraińskich wyszkolonych i wyposażonych w zaawansowany sprzęt, w tym Bradleye, do kontrataku.

Prowojenni rosyjscy blogerzy wojskowi, którzy stali się głównym źródłem informacji z linii frontu, powiedzieli, że Ukraina zintensyfikowała ataki na froncie zaporoskim, ale w czwartek rano stwierdzili, że rosyjska obrona utrzymuje się, wspomagana przez ciągłe ataki rosyjskich sił zbrojnych. siły Powietrzne. .

„Po dniu nieustannych walk pojawiły się informacje z pierwszej ręki o nieistotnej dziurze w obronie, żadnych przełomach” – napisał były rosyjski dowódca paramilitarny Igor Girkin w komunikatorze Telegram w czwartek rano. Nie można było od razu zweryfikować jego twierdzenia.

Ciężkie walki odnotowano również dalej na zachód w rejonie Zaporoża, w pobliżu miasta Oreków, gdzie „wróg jest aktywny w defensywie” – powiedziała pani Maliar; i ponad 120 mil na północny wschód, wokół miasta Bakhmut, miejsca najdłuższej i najkrwawszej bitwy.

READ  Wojna Ukraina-Rosja na żywo wiadomości i najnowsze aktualizacje

Filmy i zdjęcia lotnicze, opublikowane w Internecie przez prorosyjskich blogerów wojskowych i rosyjskie wojsko, pokazują ukraińskie kolumny, w tym coś, co wygląda na czołgi Leopard 2 i pojazdy opancerzone Bradley, poruszające się w kierunku rosyjskich linii na południowy wschód od Orekijewa i znajdujące się pod ostrzałem. wiele Według zdjęć zweryfikowanych przez The New York Times pojazdy opancerzone zostały zniszczone.

Bachmut, gdzie Rosjanie zdobyli miasto, ale Ukraińcy posuwali się w ostatnich dniach na jego flankach, „nadal znajduje się w epicentrum, gdy przechodziliśmy od obrony do ofensywy” – powiedziała ukraińskim dziennikarzom Maliar.

Brytyjska Agencja Wywiadu Obronnego Powiedział W swojej codziennej ocenie z czwartku, że „ciężkie walki trwają w wielu sektorach frontu”. „Ukraina przoduje w większości obszarów” – dodała.

kredyt…Tylera Hicksa/The New York Times

Broń warta miliardy dolarów – w tym Leopard 2 i Bradley – została przewieziona na Ukrainę w celu wykorzystania jej w kampanii. Załogi przeszkolone szybko; Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i inni sojusznicy przeszkolili dziewięć z 12 nowo utworzonych i wyposażonych brygad, które mają wziąć udział w walkach, wraz z innymi jednostkami ukraińskimi.

Iwan NikiporenkoI Christiana Triperta I Krzysztof Kojtel Współudział w przygotowywaniu raportów.