27 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Armia ukraińska atakuje siły rosyjskie w południowym regionie Zaporoża

Armia ukraińska atakuje siły rosyjskie w południowym regionie Zaporoża

  • Napisane przez Jarosława Łukiewa
  • wiadomości BBC

podpis pod zdjęciem,

Eksperci uważają, że w Zaporożu skupi się długo oczekiwany ukraiński kontratak

Rosyjscy urzędnicy i blogerzy wojskowi powiedzieli, że ukraińskie wojsko rozpoczęło ataki na okupacyjne siły rosyjskie w głównym południowym regionie Zaporoża.

Mówią, że siły ukraińskie – wspierane przez czołgi, artylerię i drony – próbują posuwać się na południe od miasta Orekyev przez drugą noc z rzędu.

Wysoki rangą ukraiński urzędnik obrony powiedział, że wróg jest w „aktywnej obronie”.

Wielu ekspertów wojskowych twierdziło, że długo oczekiwanym ukraińskim kontratakiem będzie Zaporoże.

Twierdzą, że Kijów próbuje odzyskać dostęp do Morza Azowskiego, dzieląc okupujące region siły rosyjskie na dwie osobne grupy.

To nie tylko osłabi zdolności bojowe Rosji, ale także zlikwiduje pomost lądowy do Krymu, południowego półwyspu nielegalnie zaanektowanego przez Rosję w 2014 roku.

Ukraina od miesięcy planowała kontratak, ale chciała jak najdłużej szkolić wojska i otrzymywać od zachodnich sojuszników zaawansowany sprzęt wojskowy.

Rząd celowo niewiele powiedział o swoich planach, ale jego siły skanują teraz rosyjskie pozycje w kilku punktach wzdłuż linii frontu, szukając oznak słabości.

Tymczasem rosyjskie ataki na Ukrainę trwają. W ciągu nocy rozpoczęto nowe ataki pociskami manewrującymi i dronami, a spadające szczątki zabiły co najmniej jedną osobę w Żytomierzu, na zachód od stolicy, Kijowa.

Ciężkie walki na południu

Rosja zajęła większość regionu Zaporoża wkrótce po tym, jak prezydent Władimir Putin zarządził inwazję na pełną skalę w lutym 2022 r. Jednak stolica regionu, miasto Zaporoże, jest kontrolowana przez Ukrainę.

Władimir Rogow, lokalny urzędnik wyznaczony przez Rosję, powiedział, że siły rosyjskie utrzymują swoje pozycje w trakcie „aktywnych walk” w kierunku miasta Tokmak, które jest postrzegane jako kluczowy cel dla Ukrainy, która stara się wkroczyć na Morze Azowskie.

Trudno jest zweryfikować konkurencyjne twierdzenia obu stron. Wcześniej w czwartek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maljar powiedziała, że ​​siły rosyjskie są „obecnie zaangażowane w aktywną obronę” w Zaporożu i stwierdziła, że ​​poczyniono postępy wokół wschodniego miasta Pakhmut, które zostało w dużej mierze zniszczone w ciągu miesięcy walk.

Zaporoże jest także domem dla największej elektrowni jądrowej w Europie, która znajduje się na obszarze kontrolowanym przez siły rosyjskie.

Stacja nadal odbiera wodę chłodzącą ze zbiornika Nova Kakhovka Dam na rzece Dniepr, pomimo zniszczenia zapory we wtorek, co doprowadziło do obniżenia poziomu wody w zbiorniku i zalania dużych obszarów poniżej zapory.

Ale wynikająca z tego sytuacja awaryjna zagraża zaopatrzeniu w wodę regionu, gdzie Światowa Organizacja Zdrowia również ostrzegła przed wybuchem cholery.

wyjaśnij wideo,

Świadek: Widok z łodzi na dawną ulicę