30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ukraina importuje ziemniaki z Polski

Ukraina importuje ziemniaki z Polski

Zdaniem analityków Eastfruit, na Ukrainie przyspiesza dynamika cen ziemniaków, co przyciągnęło pierwsze importy na tamtejszy rynek. Od 4 stycznia 2024 roku na Ukrainę zaczęły napływać duże, kilkusettonowe ilości ziemniaków z Polski, Litwy i Łotwy.

„Obecnie ceny hurtowe ziemniaków na Ukrainie są najwyższe w historii, zarówno w hrywnach, jak i w dolarach czy euro. Tak naprawdę w ciągu roku ceny tego produktu wzrosły 3,5-4,0 razy. Również w ciągu ostatnich 3 tygodni , cena hurtowa wysokiej jakości młodych ziemniaków na Ukrainie wzrosła o 40%, a w sąsiadującej Europie Ceny w krajach Unii są powyżej poziomu, który uczynił import ziemniaków ekonomicznie wykonalnym” – mówi Andrij Yarmak, ekonomista ds. inwestycji . Centrum Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Co spowodowało gwałtowny wzrost cen ziemniaków na Ukrainie?

Producenci odwołują się głównie do tradycyjnych czynników, takich jak niekorzystne warunki pogodowe, które miały negatywny wpływ na jakość i plon ziemniaków na Ukrainie, ale Andrij Jarmak zwraca uwagę na przyczyny bardziej fundamentalne.

„Przez kilka sezonów hurtowe ceny ziemniaków na Ukrainie często nie pokrywały kosztów ich uprawy w gospodarstwach profesjonalnych, zmuszając wielu zawodowych rolników do oszczędzania wszystkiego, łącznie z wysokiej jakości nasionami. To z kolei doprowadziło do spadek jakości produkcji, co ograniczyło możliwości eksportowe krajów, które mają możliwość zaopatrzenia Ukrainy w produkty” – zauważa ekspert FAO.

„W rezultacie produkcja ziemniaków spadła, ponieważ wielu drobnych producentów ziemniaków przestawiło się na inne uprawy, takie jak cebula, marchew, kapusta czy buraki czerwone. Ponadto populacja po zwiększeniu obszaru w 2022 r. i spadku cen rynkowych również ograniczyła produkcję. Doprowadziło to do zmniejszenia produkcji z powodu niedoboru wysokiej jakości ziemniaków na rynku ukraińskim” – wyjaśnia Andrey Yermak.

Wpływ rynku UE

Nie można ignorować napiętej sytuacji na unijnym rynku ziemniaków, która nie ma wpływu na rynek ukraiński. To prawda, że ​​rynek ziemniaków w UE różni się znacznie od rynku ziemniaków na Ukrainie czy w innych krajach Europy Wschodniej. W Unii Europejskiej większość ziemniaków spożywana jest w postaci frytek, przy czym istnieją dwie równoległe kategorie – ziemniaki do przetworzenia i ziemniaki na świeży rynek. Z kolei na Ukrainie ziemniaki najczęściej kupują świeże ziemniaki w gospodarstwach domowych i HoReCa.

READ  Ekskluzywna UE znajdzie sposób, aby pomóc Polsce uzyskać dostęp do zamrożonych pieniędzy UE – Hon

Obecnie zakłady przetwórstwa ziemniaków w Unii Europejskiej borykają się z poważnym niedoborem surowca. To samo dotyczy nowego rynku ziemniaków. Główną przyczyną są przedłużające się deszcze w głównych krajach Europy Północnej produkujących ziemniaki, które doprowadziły do ​​niemożności zbioru produktu w optymalnym okresie. W rezultacie zarówno przetwórcy, jak i supermarkety zmuszone są w dalszym ciągu kupować produkty z południowych krajów UE, co podnosi ceny w tych regionach.

Jest jeszcze jeden problem – w Unii Europejskiej zabronione jest stosowanie jakichkolwiek środków chemicznych hamujących kiełkowanie ziemniaków podczas przechowywania. Wymaga to przechowywania ziemniaków w niskich temperaturach, ale ten sposób przechowywania jest nieefektywny. Dlatego oprócz 2-4-krotnego wzrostu kosztów przechowywania, unijni rolnicy zajmujący się ziemniakami mówią o gwałtownym wzroście strat ziemniaków podczas przechowywania, ponieważ kupujący nie obniżają wymagań jakościowych ziemniaków.

Przeczytaj także: Polska zakazuje granicy z Ukrainą, w Mołdawii rosną ceny przetworów ziemniaczanych

W związku z tym Ukraina rozpoczęła obecnie import ziemniaków z Polski i innych krajów UE, ponieważ ceny tam są teraz niskie, a potem ceny ziemniaków w Polsce wzrosną w przyszłości. Doprowadzi to do konieczności podniesienia cen hurtowych produktów na Ukrainie, aby import nadal miał sens.

W każdym razie na chwilę obecną szanse na odnowienie rekordów cen ziemniaków wiosną 2024 roku na Ukrainie wydają się bardzo realne. Również pierwsi hodowcy ziemniaków mogą zarobić dobre pieniądze. Nie należy jednak zapominać, że ziemniaki na Ukrainie to głównie dodatek do głównego posiłku. Dlatego można go zastąpić zbożami, makaronem, ryżem i warzywami. Dlatego nie należy spodziewać się wzrostu cen cebuli w ostatnim sezonie.

Owoce Wschodu


Z materiałów witryny można korzystać bezpłatnie, jeśli w wyszukiwarkach znajdują się bezpośrednie i otwarte hiperłącza do określonej publikacji w witrynie East-Fruit.com.