30 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Tym pierwszym krokiem Polska jest coraz bliżej dostępu do pomocy UE  Wiadomości ze świata

Tym pierwszym krokiem Polska jest coraz bliżej dostępu do pomocy UE Wiadomości ze świata

Ustawa zobowiązuje miliardy euro do polskiego rządu pomoc unijna Partia rządząca pokonała pierwszą przeszkodę w uchwaleniu ustawy w piątek po zdobyciu większości w parlamencie.

Przeczytaj tutaj: Wielka Brytania i UE są gotowe wejść w ostatnią fazę negocjacji umowy po Brexicie

Izba niższa głosowała 203-52, przy 189 wstrzymujących się, za skierowaniem projektu ustawy do kontrolowanej przez opozycję izby wyższej. Szymon Szynkowski vel Sek pomógł w zeszłym miesiącu wynegocjować uwolnienie 35,4 miliarda euro (38,4 miliarda dolarów) z funduszy postpandemicznych, cofając zmiany w sądownictwie.

Ustawa jest próbą zakończenia wieloletniej batalii prawnej z organem wykonawczym UE, Komisją Europejską, o warunki prawa. Przyniesie też zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości UE Powiedział, że upolitycznia to instytucję, która powinna być wolna od ingerencji.

Krytyczna wobec reformy sądowniczej PiS opozycja zaproponowała poprawki odrzucone przez partię rządzącą, a posłowie zbliżeni do eurosceptycznego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry odrzucili porozumienie z Brukselą jako niekonstytucyjne. Prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział zawetowanie ustawy, jeśli nie spełnia ona jego prerogatyw mianowania sędziów i wezwał parlament do wprowadzenia zmian.

Przeczytaj tutaj: Rząd planuje ustawodawstwo zapobiegające praktykom monopolistycznym dużych firm technologicznych

Partia rządząca uważa, że ​​uwolnienie funduszy unijnych ma kluczowe znaczenie dla odzyskania poparcia przed wyborami parlamentarnymi spodziewanymi w październiku.

READ  Zobacz: Pokaz Diath Davida Ellefsona w Słupsku