Ustawa zobowiązuje miliardy euro do polskiego rządu pomoc unijna Partia rządząca pokonała pierwszą przeszkodę w uchwaleniu ustawy w piątek po zdobyciu większości w parlamencie.
Przeczytaj tutaj: Wielka Brytania i UE są gotowe wejść w ostatnią fazę negocjacji umowy po Brexicie
Izba niższa głosowała 203-52, przy 189 wstrzymujących się, za skierowaniem projektu ustawy do kontrolowanej przez opozycję izby wyższej. Szymon Szynkowski vel Sek pomógł w zeszłym miesiącu wynegocjować uwolnienie 35,4 miliarda euro (38,4 miliarda dolarów) z funduszy postpandemicznych, cofając zmiany w sądownictwie.
Ustawa jest próbą zakończenia wieloletniej batalii prawnej z organem wykonawczym UE, Komisją Europejską, o warunki prawa. Przyniesie też zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości UE Powiedział, że upolitycznia to instytucję, która powinna być wolna od ingerencji.
Krytyczna wobec reformy sądowniczej PiS opozycja zaproponowała poprawki odrzucone przez partię rządzącą, a posłowie zbliżeni do eurosceptycznego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry odrzucili porozumienie z Brukselą jako niekonstytucyjne. Prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział zawetowanie ustawy, jeśli nie spełnia ona jego prerogatyw mianowania sędziów i wezwał parlament do wprowadzenia zmian.
Przeczytaj tutaj: Rząd planuje ustawodawstwo zapobiegające praktykom monopolistycznym dużych firm technologicznych
Partia rządząca uważa, że uwolnienie funduszy unijnych ma kluczowe znaczenie dla odzyskania poparcia przed wyborami parlamentarnymi spodziewanymi w październiku.
„Przyjazny praktyk podróży. Miłośnik jedzenia. Bezkompromisowy rozwiązywacz problemów. Komunikator”.
More Stories
Przekształcenie polskiego regionu w europejską potęgę e-mobilności
Polska: Integracja dzieci-migrantów z Ukrainy w Polsce
Bruksela grozi Polsce podjęciem kroków prawnych w związku z „niedopuszczalną” blokadą ciężarówek na granicy z Ukrainą