23 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Radek Sikorski: Polska „nie ma takiego wpływu, na jaki zasługujemy w europejskiej polityce wschodniej”

Radek Sikorski: Polska „nie ma takiego wpływu, na jaki zasługujemy w europejskiej polityce wschodniej”

W wyniku wojny na Ukrainie polityczny środek ciężkości UE przesuwa się na wschód, a kanclerz Niemiec Olafa Scholesa powiedział w sierpniowym przemówieniu w Pradze. Władimir Putininwazja była dowodem fanatyzmu wschodnich państw członkowskich wobec Rosji. Jednak według Radka Sikorskiego, byłego polskiego ministra spraw zagranicznych, Polska zmarnowała szansę na stanie się bardziej wpływowym członkiem Unii z powodu napiętych stosunków z Brukselą.

„Mieliśmy rację, protestując przeciwko budowie gazociągu Nord Stream, i mieliśmy rację, ostrzegając mieszkańców Europy Zachodniej przed Putinem” – powiedział 59-letni Sikorsky z Waszyngtonu. Ponieważ jednak rząd PiS jest skłócony z UE w sprawie liberalnej polityki partii, Polska „nie ma wpływu na politykę wschodnią Europy, na który zasługujemy jako jedyny kraj sąsiadujący zarówno z Rosją, jak i Ukrainą”.

Sikorsky dorastał w komunistycznej Polsce. Przeniósł się do Anglii jako uchodźca polityczny po ogłoszeniu przez rząd stanu wojennego w 1981 roku. Studiował PBE w Pembroke College w Oksfordzie (i był członkiem Bullington Club z Borisem Johnsonem i Davidem Cameronem). „Spędziłem osiem lat w Wielkiej Brytanii i wspominam to bardzo ciepło i jestem wdzięczny za otrzymaną edukację” – powiedział. „Uważam, że byłem atutem w stosunkach polsko-brytyjskich”.

Do Polski wrócił w 1989 roku, kiedy upadał komunizm. W 1992 roku ożenił się z amerykańską dziennikarką Anne Applebaum. W tym samym roku zajął się polityką, pełniąc różne funkcje ministerialne ds. W 2007 roku Donald Tusk został mianowany ministrem spraw zagranicznych.

Minister spraw zagranicznych Sikorsky powiedział w przemówieniu do niemieckiego think tanku w 2011 roku, że obawia się, że „niemiecka siła jest niska… niemiecka bierność”. Niemiecka bierność jest z pewnością tematem chwili. Na kilka godzin przed naszym wywiadem prezydent Polski Andrzej Duda ogłosił zamiar dostarczenia Ukrainie niemieckich czołgów Leopard 2, wypełniając jedno z kluczowych żądań Kijowa. Sikorsky powiedział, że popiera tę decyzję. Jednak Niemcy, które posiadają licencje eksportowe na czołgi, nie wyraziły jeszcze zgody na ich transfer. Lamparty nie zostały jeszcze wysłane na Ukrainę.

Wybierz i wprowadź swój adres e-mail

poranny telefon


Szybki i niezbędny przewodnik po polityce krajowej i globalnej od Grupy Politycznej New Statesman.

wypadek


Cotygodniowy biuletyn, który pomaga połączyć elementy globalnej recesji gospodarczej.

Światowy przegląd


Biuletyn dotyczący spraw globalnych New Statesman, w każdy poniedziałek i piątek.

Zielone czasy


Cotygodniowy e-mail „New Statesman” poświęcony polityce, biznesowi i kulturze kryzysów klimatycznych i naturalnych – dostarczany do Twojej skrzynki odbiorczej w każdy czwartek.

READ  Hubert Hurcox rozpoczyna nowy turniej U-12 w Polsce, obiecując wyjazd finalistów na Halle Open 2023

Korekta kulturowa


Nasz cotygodniowy biuletyn kulturalny – od książek i sztuki po popkulturę i memy – jest wysyłany w każdy piątek.

Cotygodniowe najważniejsze wydarzenia


Cotygodniowe podsumowanie najlepszych artykułów z najnowszego wydania New Statesman, ukazującego się w każdą sobotę.

Pomysły i listy


Biuletyn zawierający najlepsze teksty z archiwum NS oraz sekcję Opinii obejmującą opinie polityczne, filozofię, krytykę i historię intelektualną – wysyłany w każdą środę.

Wydarzenia i oferty


Zarejestruj się, aby otrzymywać informacje o wydarzeniach NS, ofertach subskrypcji i aktualizacjach produktów. • Biuro Administracyjne
 • Sztuka i kultura
 • Członek zespołu
 • Usługi biznesowe / korporacyjne
 • Obsługa klienta / klienta
 • Łączność
 • Budownictwo, Roboty, Inżynieria
 • Edukacja, program nauczania i nauczanie
 • Środowisko, bezpieczeństwo i NRM
 • Zarządzanie i konserwacja obiektów / terenów
 • Zarządzanie finansami
 • Zdrowie – zarządzanie medycyną i pielęgniarstwem
 • HR, szkolenia i rozwój organizacyjny
 • Technologia informacji i komunikacji
 • Usługi informacyjne, statystyki, ewidencje, archiwa
 • Zarządzanie infrastrukturą – transport, usługi komunalne
 • Prawnicy i praktycy
 • Bibliotekarze i zarządzanie bibliotekami
 • Kierownictwo
 • Marketing
 • BHP, zarządzanie ryzykiem
 • Dominacja receptury
 • Planowanie, polityka, strategia
 • Drukowanie, projektowanie, publikowanie, sieć
 • Programy, projekty i konsultanci
 • Zarządzanie nieruchomościami, aktywami i flotą
 • Public Relations i Media
 • Zamówienia i zamówienia
 • Zarządzanie jakością
 • Badania naukowe i technologiczne oraz rozwój
 • Bezpieczeństwa i Egzekwowania Prawa
 • Dostawa usługi
 • Sport i rozrywka
 • Podróże, zakwaterowanie, turystyka
 • Opieka społeczna, usługi społeczne / społeczneREAD  Protix zbuduje w Polsce nowy, zrównoważony zakład produkcji białek

Sikorsky krytykuje dotychczasowe podejście Berlina do Moskwy: „Niemcy błędnie uważali, że Rosję można zastąpić handlem, który był swego rodzaju przykrywką ideologiczną dla polityki zarabiania na tanim rosyjskim gazie”. Ale jego ocena jest bardziej wyważona niż jego kolegów z PiS, którzy obwiniali rząd Scholza. Próba przekształcenia UE w „Czwartą Rzeszę”..

Treści od naszych partnerów

„Musimy być ostrożni, ponieważ powiedziałem, że Niemcy udzielają Ukrainie zbyt dużej pomocy [than any other country in Europe]” Sikorsky relacjonował rozmowy z urzędnikami w Berlinie. (Według publicznie dostępnych statystyk, Niemcy udzieliły Ukrainie więcej pomocy wojskowej i finansowej niż jakikolwiek inny kraj europejski.) „Myślę jednak, że w przeciwieństwie do Polski czy Wielkiej Brytanii sprawa jest kontrowersyjna, zwłaszcza wśród elektoratu. [Scholz’s Social Democratic Party]. Powiedziano mi, że rząd jest rozdarty między chęcią postąpienia właściwie a nieutraceniem zbyt wielu głosów.

Sikorski, obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia centroprawicowej Platformy Obywatelskiej, jest jednym z najzagorzalszych krytyków rządu PiS. Zarówno polska opozycja, jak i Unia Europejska zarzucają PiS niszczenie niezawisłości sądownictwa i zapychanie sądów zwolennikami rządu. Polska i Unia Europejska od lat uwikłane są w spór o rzekome podważanie praworządności przez PiS. Komisja Europejska zablokowała ponad 34 miliardy euro dotacji i pożyczek dla kraju, twierdząc, że zostaną one uwolnione tylko wtedy, gdy przywrócona zostanie niezależność sądownictwa.

[See also: The “Lady Voldemort” of German politics is poised to unite the extreme left and right]

Rozwiązanie może być bliskie. Didier Reynders, polski parlament rozpatruje projekt ustawy ograniczającej wpływ rządu na sądownictwo. The Europejski komisarz ds. sprawiedliwości nazwał to „obiecującym krokiem”.

„Nie bez nadziei na osiągnięcie jakiegoś kompromisu” – nalegał Sikorsky. „Polsce potrzebne są rządy prawa i niskooprocentowane pożyczki z funduszu ratunkowego, możemy dostać jedno i drugie, ale partia rządząca musi zrezygnować z planu zatykania sądów i kontrolowania sądownictwa. Nie można być w UE z sądami pełen partii rządzącej.

Chyba że możesz. Polska i Węgry, kolejny kraj, którego partia rządząca systematycznie podważa rządy prawa i instytucje demokratyczne, są członkami UE i pozostaną nimi w dającej się przewidzieć przyszłości. Bruksela ma niewiele sposobów na zapobieganie regresowi demokracji po przystąpieniu kraju do bloku.

Nawet waluta przekazana z funduszu ratunkowego nie wystarczy, aby w pełni przywrócić niezależność sądownictwa w Polsce. Sądy nie przywróciły zasadniczo rządów prawa, powiedział Jakub Zaraczewski, koordynator badań w organizacji pozarządowej Democracy Reporting International. „Projekt nic nie mówi o Trybunale Konstytucyjnym i Krajowej Radzie Sądownictwa, więc to tylko mały wycinek większego porządku prawnego w Polsce”.

READ  30 000 zwiedzających targi IRONMAN w Polsce

Sikorski jest przekonany, że PiS straci władzę w tegorocznych wyborach parlamentarnych. „Nie sądzę, żeby odważyli się sfałszować głosowanie” – powiedział, ale wskazał kroki, jakie rząd podjął, aby uniknąć straty. „Siedemdziesiąt procent Polaków mieszkających za granicą, w tym w Wielkiej Brytanii, głosowało w 2019 roku na opozycyjnego kandydata na prezydenta. [the government] Teraz utrudni głosowanie Polakom za granicą. Media państwowe – zostało to uchwycone przez „BBC Breitbart [the hard-right American website]” – oczernia partie opozycyjne. „Demokracja to nie tylko uczciwe liczenie głosów; Demokracja to konkurencyjny ekosystem, w którym rząd może przegrać.

Partie opozycyjne, w tym Platforma Obywatelska Sikorskiego, prowadzą „intensywny dialog” na temat wspólnej pracy nad pokonaniem PiS. „Umowa o umieszczeniu wspólnych kandydatów w izbie wyższej jest prawie pewna [of parliament]. Niższa izba jest bardzo trudna, ale wierzę, że tak się stanie.

Mimo to historia tak silnych koalicji opozycyjnych, które pokonały stanowiska populistyczne, jest niejednoznaczna. Jednej z takich koalicji w Izraelu udało się obalić Benjamina Netanjahu w 2021 r., ale upadła rok później. Netanjahu wygrał kolejne wybory iw grudniu powrócił do władzy. Na Węgrzech Fidesz Viktora Orbana zręcznie pokonał koalicję partii opozycyjnych w kwietniowych wyborach, rozwiewając nadzieje, że zostanie usunięty ze stanowiska.

Jeśli koalicja wygra, w kraju nastąpią głębokie zmiany. W rządzie Sikorski powiedział, że opozycja cofnie całkowity zakaz aborcji w Polsce, zastępując go legalnym zakończeniem ciąży do 12 tygodni, i cofnie środki podważające rządy prawa. „Skończmy z tym absurdalnym konfliktem z instytucjami europejskimi i jednocześnie wojną Polski na dwa fronty z Rosją i Niemcami” o polityce zagranicznej.

Sikorski uważa, że ​​PiS można pokonać, jeśli polska opozycja zjednoczy się i przeprowadzi skuteczną kampanię. Jeśli ma rację, byłaby to wielka strata dla liberalizmu w UE – i oznaczałoby, że Warszawa mogłaby zacząć zyskiwać część wpływów, o których twierdzi Sikorsky.

[See also: Angela Merkel’s failures serve as a warning to British leaders]