24 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Twarz polskiego ruchu klimatycznego – DW – 15.11.2022

Twarz polskiego ruchu klimatycznego – DW – 15.11.2022

Greta Thunberg ze Szwecji, Vanessa Nagate z Ugandy, Luisa Neubauer z Niemiec i Dominika Lasota z Polski.

Podobnie jak niemiecka propagandystka Luisa Neubauer, Dominika Lasota jest młodą kobietą. W wieku 21 lat jest postrzegany jako kluczowy organizator strajków klimatycznych w Polsce. Regularnie pojawia się w mediach w kraju i za granicą oraz jeździ na międzynarodowe konferencje, by spotkać się z młodymi działaczami klimatycznymi i ekologami z innych krajów.

Neubauer i Lasotta dobrze się znają i współpracują. W przeciwieństwie do Grety Thunberg, która nie uczestniczyła w konferencji klimatycznej ONZ (COP27) w Sharm El-Sheikh, dwie młode kobiety udały się do Egiptu, aby reprezentować młodych ludzi, wyrażać swoje obawy i wpływać na polityków.

Youth Voices na COP27 (od lewej): Vanessa Nagate (Uganda), Mitzi Jonelle Tan (Filipiny), Precious Kalombawana (Zambia) i Dominika Lasota (Polska)Zdjęcie: Peter DeJong/AP Photo/Image Alliance

Podczas pobytu w kurorcie Sharm el-Sheikh nad Morzem Czerwonym Lasota spotkał się już z kilkoma przywódcami politycznymi, w tym z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą van der Leyen i prezydentem Polski Andrzejem Dudą.

Konfrontuje się z nim prezydent Duda

Lasota zarzucił Dudzie, że transformacja energetyczna w Polsce postępuje zbyt wolno. Na filmie ze spotkania opublikowanym na Twitterze widać, jak polski prezydent śmieje się do siebie, że nie wie, jak w tak krótkim czasie nadrobić 30 lat ignorowania problemu. Interwał.

Kiedy Lasota odpowiedział, nalegając, aby Polska „musi się jak najbardziej rozwijać w zakresie czystej energii”, Duda odpowiedział, mówiąc „w górach śnieg, a na nizinach ciepło”, po czym nagle zakończył rozmowę.

„Byłem na to gotowy” – powiedział Lasota DW. „Prezydent nadal nas ignoruje, ruch na rzecz klimatu, i nie chce się z nami spotkać. A kiedy mówi o kwestiach klimatycznych, to tylko po to, by wyśmiać problem”.

Kobiety stoją na czele ruchu ekologicznego

„Dominika Lasota jest twarzą polskiego ruchu na rzecz klimatu” – powiedziała DW Paulina Sobiesiak-Pensko. Sobiesiak-Pensko jest szefem Programu Zrównoważonego Rozwoju i Polityki Klimatycznej w warszawskim Instytucie Spraw Publicznych, jednej z największych organizacji wspierających rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.

READ  Premier Francji Macron zaatakował polskiego premiera po skrytykowaniu przemówienia Putina

„Międzynarodowe badania pokazują, że kobiety są bardziej świadome i zaangażowane w ochronę środowiska i klimatu” – dodała. „Również w Polsce to głównie kobiety inicjują i prowadzą kampanie w tym sektorze”.

Dominika Lasota w masce i przemawia na konferencji prasowej Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, Warszawa, 4 grudnia 2020 r.
Podnoszenie świadomości na temat zmian klimatu w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej: Dominika LasotaZdjęcie: Grzegorz Banaszak/ZUMA Wire/Image Alliance

Instytut prowadzi szkolenia z komunikacji dla kobiet i uczy je, jak radzić sobie z publicznymi konfliktami. Podobnie jak prezydent Duda i Dominika Lasota na COP 27, Sobieciak-Pensko zwraca uwagę, że w polityce i energetyce dominują „starzy biali ludzie” – mówi.

wpływ Grety Thunberg

Historia polskiego ruchu na rzecz klimatu jest podobna do historii innych krajów europejskich. Szkolny strajk Grety Thunberg w Szwecji w 2018 roku zainspirował wielu młodych Polaków i zainspirował ich do działania. Oddolne grupy w całym kraju — przede wszystkim w Warszawie — przyłączyły się do młodzieżowego strajku klimatycznego.

Wkrótce na ulice zaczęli wychodzić także radykalni aktywiści związani z Global Extinction Rebellion.

„Dzięki ruchowi klimatycznemu na rzecz zwiększania świadomości społecznej na temat zmian klimatycznych” – mówi Paulina Sobiesiak-Pensko.

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, ubrana w żółtą kurtkę przeciwdeszczową, trzyma znak przed szwedzkim parlamentem w 2018 roku.
Greta Thunberg miała 15 lat, kiedy rozpoczęła szkolny strajk klimatyczny w Szwecji w 2018 roku.Zdjęcie: Hanna Franzén/TT News/Image Alliance

Niewielkie wsparcie dla ruchu działań na rzecz klimatu

W lipcu 2018 roku aktywiści klimatyczni utworzyli pierwszy w Polsce obóz klimatyczny. Miało to miejsce w pobliżu miasta Konin, otoczonego kopalniami węgla brunatnego i elektrowniami, naznaczonego skutkami górnictwa.

Pomimo zniszczeń spowodowanych przez dwa stulecia górnictwa, wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza i braku bezpieczeństwa energetycznego, piątkowe demonstracje Future for the Future organizowane przez polskie grupy nigdy nie przyciągnęły tylu widzów, co w innych krajach europejskich.

Ostatnia próba mobilizacji poparcia zakończyła się pewnym sukcesem: 28 października 2022 r. kilkaset osób wyszło na ulice Warszawy, by wziąć udział w strajku klimatycznym.

Protestujący biorą udział
Aktywiści demonstrowali w Warszawie w październiku przeciwko reakcji polskiego rządu na liczne kryzysy, przed którymi stoi kraj.Zdjęcie: Wojtek Radwański/AFP/Getty Images

„W ostatnich latach fala protestów [such as the ones relating to Poland’s strict abortion laws] Polska została zmyta” – wyjaśnił Sobiesiak-Penszko.

„Pandemie, wojna, inflacja… wszystkie te rzeczy miały bardzo negatywny wpływ na poczucie bezpieczeństwa osobistego ludzi, co oznacza, że ​​wszyscy jesteśmy trochę bardziej wycofani i bardziej skoncentrowani na własnych problemach”.

READ  Lulu rozpoczęła działalność w Polsce

Wyjście z bańki

Lasota dokłada wszelkich starań, aby jak najwięcej osób uświadomiło sobie zmiany klimatu. W tym celu wraz z innymi działaczami założyła inicjatywę o nazwie Wschód – polskie słowo oznaczające „wschód” i „wschód słońca”.

Grupa zrzesza aktywistów z całej Europy Środkowo-Wschodniej i stara się podkreślić, że obecne kryzysy w Europie – wojna na Ukrainie i kryzys energetyczny – są w dużej mierze wynikiem uzależnienia kontynentu od paliw kopalnych.

Kopalnia odkrywkowa Turo z elektrownią w tle w Pokadyni w styczniu 2022 r.
Kopalnia odkrywkowa i elektrownia Turo: Mimo zniszczeń spowodowanych przez kopalnię, piątkowe demonstracje na rzecz przyszłości w Polsce nie były tak liczne jak w innych częściach Europy.Zdjęcie: Image Alliance / NoorPhoto

Sobiesiak-Penszko podkreśla, że ​​polscy działacze klimatyczni są bardziej ograniczeni do Zachodu niż ich koledzy.

„Uważam, że to dobra strategia, bo jeśli połączą walkę ze zmianami klimatycznymi z antykapitalizmem czy np. walką o prawa LGBTQ, to zostają w swojej bańce. W Polsce głównym problemem jest polaryzacja społeczeństwa”.

Powiedział, że należy dołożyć wszelkich starań, aby zmiany klimatu nie stały się kolejną kwestią dzielącą.

Wielu postrzega aktywistów jako wrogów

Jednak komentarze w mediach społecznościowych pod polskojęzycznymi artykułami o działalności Lazoty wskazują, że zmiany klimatyczne dzielą polskie społeczeństwo. Wiele z tych komentarzy nawołuje do otwartości na temat stylu życia Lasoty, a nawet wskazuje na drobne rozbieżności między jego żądaniami (takimi jak ograniczenie osobistego zużycia węgla) a jego codziennym zachowaniem.

„W tej chwili większość pytań, które otrzymuję, dotyczy mojej podróży do Egiptu” – powiedział Lasota w rozmowie z DW. Podróżował autobusem i pociągiem z Polski do Turcji, skąd poleciał do Szarm el-Szejk – za co był mocno krytykowany.

„Gdybym całą podróż odbył drogą lądową, musiałbym podróżować przez Syrię, która jest niebezpieczna z powodu toczącej się tam wojny” – wyjaśnił.

„Nie wiem, dlaczego tak wielu ludzi widzi we mnie wroga, prawdziwy wróg jest w ministerstwach i siedzibach koncernów energetycznych”.

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany w języku niemieckim.