30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polski premier z zadowoleniem przyjmuje orzeczenie polskiego sądu kwestionujące priorytet prawa unijnego

Krytycy idą dalej i kwestionują nadrzędność prawa unijnego, nie tylko zagrażając długoterminowej przyszłości Polski w obozie 27 państw, ale także podważając stabilność UE.

Polski premier Mathews Moravic z zadowoleniem przyjął orzeczenie polskiego sądu, mówiąc w poście na Facebooku 8 października, że ​​niektóre części traktatu UE są niezgodne z polską konstytucją.

Ogłoszone 7 października orzeczenie kwestionuje filar integracji europejskiej i gwałtownie eskaluje kontrowersje między Brukselą a Warszawą, budząc poważne obawy Komisji Europejskiej.

Rząd Polskiego Prawa i Sprawiedliwości (PiS) jest uwikłany w wojnę wartości z Brukselą, koncentrując się na niezależności sądów, wolności mediów, praw LGBT i innych kwestiach.

Premier wezwał trybunał konstytucyjny do rozstrzygnięcia, czy prawo unijne jest priorytetem w polskiej konstytucji.

„Chcemy wspólnoty szacunku, a nie grupy równych i równych. To jest nasza wspólnota, nasza unia” – powiedział w poście na Facebooku, odnosząc się do Unii Europejskiej.

„To jest unia, której chcemy, to jest unia, którą utworzymy” – powiedział Moraviki we wpisie z 8 października.

Powiedział też, że Polska chce być w „rodzinie krajów europejskich”.

Gdy krytycy idą dalej i kwestionują nadrzędność prawa UE, rząd PiS nie tylko zagraża długoterminowej przyszłości Polski w 27-narodowym bloku, ale także wpływa na stabilność UE.

READ  Mistrzostwa e-sportu zwiększają emocje związane z wyczekiwanymi Igrzyskami Europejskimi w Polsce