4 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

EKSKLUZYWNIE: Polski Unimod prowadzi rozmowy w sprawie zakupu udziałów Shell w niemieckiej rafinerii Schwedt – źródła

EKSKLUZYWNIE: Polski Unimod prowadzi rozmowy w sprawie zakupu udziałów Shell w niemieckiej rafinerii Schwedt – źródła

Widok na zakłady przerobu ropy naftowej rafinerii PCK w Schwedt w Niemczech, 1 października 2022 r. REUTERS/Annegret Hilse/Zdjęcie pliku Zdobądź prawa licencyjne

BERLIN, 25 września (Reuters) – Polski Unimod (UNTP.WA) okazał się jednym z potencjalnych nabywców koncernu naftowego Shell (SHEL.L), który posiada 37,5% udziałów w niemieckiej rafinerii PCK Schwedt. .

Rafineria, której większościowym właścicielem jest rosyjska Rosnieft’ (ROSN.MM), stanowi problem dla niemieckiego rządu od czasu, gdy w zeszłym roku Berlin zerwał stosunki energetyczne z Moskwą.

W rezultacie Niemcy oddały w powiernictwo 54,17% Rosniefti, zasadniczo przekazując rządowi kontrolę nad aktywami, technicznie rzecz biorąc, pozostawiając własność w rękach rosyjskiej grupy.

To skłoniło Shell do odnowienia na początku tego roku planów sprzedaży swoich udziałów w czwartej co do wielkości rafinerii w Niemczech, która dostarcza 90% berlińskiego paliwa.

„Unimod jest jednym z możliwych nabywców Shella, ale nie jedynym” – podało źródło rządowe Reuterowi.

W zeszłym roku Unimot oświadczył, że rozszerza swoją działalność międzynarodową, próbując importować olej napędowy do Niemiec w obliczu sankcji UE nałożonych na rosyjską ropę i produkty rafinowane.

Niemcy nie uważały udziałów w kazachstańskiej spółce KazMunayGas ( KMGZ.KZ) i jej spółce zależnej Kaztransoil (KZTO.KZ) za potencjalnych nabywców, ponieważ Schwedt nie może zagwarantować potrzebnej jej stabilności.

Shell, Unimod i niemieckie ministerstwo gospodarki, które jest powiernikiem udziałów Rosniefti w Squet, odmówiły komentarza. Rosnieft’ Germany nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz.

Doniesienia Rihama Algousa i Andreasa Rinke w Berlinie; Dodatkowa relacja Anny Koper w Warszawie; Redakcja: Christoph Steitz i Sharon Singleton

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneOtwiera nową kartę

Riham Alkoza jest korespondentką agencji Reuters ds. energii i zmian klimatycznych w Niemczech, piszącą o zielonej transformacji największej gospodarki Europy i europejskim kryzysie energetycznym. Algousa jest absolwentem Szkoły Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia i ma 10-letnie doświadczenie jako dziennikarz piszący o kryzysie uchodźczym w Europie i wojnie domowej w Syrii. Magazyn Der Spiegel, USA Today i Washington Times. Algousa znalazła się wśród dwóch zespołów, które w 2022 r. zdobyły nagrodę Dziennikarza Roku agencji Reuters za relacje z europejskiego kryzysu energetycznego i wojny na Ukrainie. Zdobył nagrodę Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej 2017 w Nowym Jorku oraz stypendium Stowarzyszenia Korespondentów Białego Domu.

READ  Tym pierwszym krokiem Polska jest coraz bliżej dostępu do pomocy UE Wiadomości ze świata