12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Trump potępia inwazję na Rosję.  Wskazówki ponownie w wyścigu prezydenckim w 2024 r.

Trump potępia inwazję na Rosję. Wskazówki ponownie w wyścigu prezydenckim w 2024 r.

ORLANDO, Floryda (Reuters) – Były prezydent Donald Trump potępił w sobotę rosyjską inwazję na Ukrainę i powiedział, że modli się za Ukraińców, zmieniając ton z pochwał dla rosyjskiego prezydenta Władimira Putina na początku tego tygodnia.

Uwagi Trumpa na spotkaniu gubernatorów w CPAC na Florydzie pojawiły się kilka godzin po tym, jak Stany Zjednoczone i ich sojusznicy ogłosili nowe sankcje, które wyrzucą niektóre rosyjskie banki z głównych globalnych systemów płatniczych i ograniczą zdolność rosyjskiego Banku Centralnego do wspierania rubla.

Zwracając się do ukochanego tłumu na imprezie promującej się jako największe na świecie zgromadzenie konserwatywne, Trump użył swojej retoryki, by zaatakować demokratycznego prezydenta Joe Bidena i po raz kolejny zasugerować, że może kandydować na prezydenta w 2024 roku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Trump rozgniewał niektórych członków Partii Republikańskiej, określając działania Putina na Ukrainie, gdzie rosyjskie miasta zostały zbombardowane za pomocą pocisków artyleryjskich i samosterujących, jako „genialnych” i „bardzo sprytnych”.

Trump wyraził współczucie dla Ukraińców i tym razem pochwalił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, nazywając go „odważnym” podczas pobytu w stolicy, Kijowie.

„Rosyjski atak na Ukrainę jest przerażający. Modlimy się za dumnych Ukraińców. Niech Bóg im wszystkim błogosławi” – ​​powiedział Trump.

Trump powiedział, że Putin wykorzystał „słabość” Bidena do ataku na Ukrainę. Połączył również inwazję z wyborami prezydenckimi w USA w 2020 r., co było jego obrotem, ponownie fałszywie stwierdzając, że oszustwo było odpowiedzialne za zwycięstwo Bidena.

„Jak wszyscy rozumieją”, powiedział, „ta przerażająca katastrofa nigdy by się nie wydarzyła, gdyby nasze wybory nie zostały sfałszowane i gdybym była prezydentem”, na co kobieta z gęstej publiczności odpowiedziała: „Jesteś prezydentem!”

Trump nie potwierdził, czy będzie ponownie kandydował na prezydenta w 2024 roku, ale ostatnio mocno zasugerował i zrobił to ponownie w sobotę.

READ  Ukraińska aktywistka Daria Kaliniuk konfrontuje się z Borisem Johnsonem w sprawie reakcji Zachodu na Rosję

„W listopadzie 2024 r. oni (demokraci) dowiedzą się, jak nigdy dotąd”, powiedział Trump. „Zrobiliśmy to dwa razy i zrobimy to ponownie. Zrobimy to ponownie, po raz trzeci”.

Demokratyczny adwokat Mark Elias napisał na Twitterze, że słowa Trumpa powinny doprowadzić do „serii wymogów prawnych dotyczących jego wydatków i ujawnień”.

Kiedy Trump przemierza kraj i organizuje wiece, podczas zbiórek pieniędzy Trump zgromadził stos gotówki w wysokości ponad 100 milionów dolarów. Czytaj więcej

Trump obwinia Bidena, światowi przywódcy

Trump przywołał również rosyjskie inwazje na Gruzję George’a W. Busha i Krym Baracka Obamy, zanim zadeklarował: „Jestem jedynym prezydentem XXI wieku, w czasie którego Rosja nie najechała innego kraju”.

Trump mówił o swoich dawnych pochwałach Putina, mówiąc, że miał rację, że Putin był mądry, ponieważ przechytrzył światowych przywódców i NATO. „Prawdziwym problemem jest to, że nasi przywódcy są bardzo głupi i bardzo głupi” – powiedział.

Komitet Narodowy Demokratów skrytykował komentarze Trumpa. „Pokonany były prezydent stanął na podium CPAC, by podwoić swoje niegrzeczne pochwały dla Putina” – powiedziała w oświadczeniu.

W wywiadzie opublikowanym wcześniej w sobotę Biden kpił z komentarza Trumpa, że ​​Putin był „geniuszem”.

„Mam na myśli Trumpa, że ​​Putin jest większym geniuszem niż wtedy, gdy określał się jako stabilny geniusz” – powiedział Biden.

Konserwatyści na zakończonej w niedzielę konferencji CPAC w Orlando na Florydzie powtórzyli zdanie, że Putin zdecydował się na inwazję na Ukrainę, ponieważ wiedział, że Biden jest „słaby”.

Ale republikańscy politycy szeroko unikali wychwalania Putina, a wewnętrzne problemy, takie jak mandaty masek, pojawiły się znacznie więcej niż polityka zagraniczna.

READ  „Kryzys kurzego ryżu” jako narodowe danie Singapuru dotknięte malezyjskim zakazem eksportu

Wcześniej w sobotę J.D. Vance, kandydat republikanów do senatu USA w Ohio, powiedział, że klasa polityczna USA koncentruje się na konflikcie na Ukrainie kosztem problemów bliżej domu, takich jak przekroczenia rekordów na granicy z Meksykiem.

powiedział Vance, inwestor i autor.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raportowanie Alexandry Ulmer) Dodatkowe raporty Steve’a Hollanda i Susan Heffy w Waszyngtonie; Napisane przez Davida Morgana Edycja przez Leslie Adler

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.