20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Tony Kushner wspiera przemówienie Jonathana Glazera na Oscarach

Tony Kushner wspiera przemówienie Jonathana Glazera na Oscarach

Tony Kushner poparł przemówienie Jonathana Glazera, które odebrało Oscara, nazywając komentarze brytyjskiego reżysera wygłoszone podczas ceremonii „niepodważalnym i niepodważalnym stwierdzeniem”.

rozmawiam dalej Podcast Haaretza Wypuszczony na wolność w środę Kushner, czterokrotnie nominowany do Oscara scenarzysta, był pytany o swoje odczucia na szereg tematów związanych z konfliktem między Izraelem a Gazą, a także poruszył przemówienie Glazera, które zostało zaatakowane przez niektóre osobistości żydowskie w Hollywood i zostało temat niedawnego listu otwartego podpisanego przez 1000 osób.

Podczas podcastu Kushner promował produkcję swojej nagrodzonej nagrodą Tony sztuki Anioły w Ameryce Film, który jest wyświetlany w Tel Awiwie, wywołuje negatywną reakcję na przemówienie Glazera na ceremonii rozdania Oscarów, które określił jako „rodzaj niekwestionowanego i niezaprzeczalnego stwierdzenia”. Następnie dramaturga pyta się, czy zgadza się z komentarzami Glazera, na co Kushner odpowiada: „Oczywiście, mam na myśli, kto się nie zgadza?”

Kushner wyjaśnia: „Co? [Glazer’s] Powiedzieć, że tak jest, jest to bardzo proste. „Mówi, że judaizm, tożsamość żydowska, historia Żydów, historia Holokaustu i historia żydowskiego cierpienia nie mogą być wykorzystywane jako wymówka dla projektu odczłowieczania lub mordowania innych”.

„To sprzeniewierzenie tego, co to znaczy być Żydem, co oznacza Holokaust, a on to odrzuca. Kto by się na to nie zgodził?” – kontynuuje.

„Jaki człowiek uważa, że ​​to, co dzieje się obecnie w Gazie, jest do zaakceptowania?”, mówi Kushner. „A jeśli zauważysz, że mówisz głośno i publicznie: «To, co oni robią, jest w porządku», ponieważ czujesz, że to dla ciebie jedyna opcja, ponieważ jesteś Żydem, aby bronić wszystkiego, co robi Izrael”. Wiesz, to dla ciebie wstyd.”

Wcześniej w podcaście Kushner, który od dawna krytykuje politykę Izraela, zwłaszcza Benjamina Netanjahu, i sposób, w jaki traktuje on Palestyńczyków, odniósł się do zarzutów, że wzywanie do zawieszenia broni ma charakter antysemicki. „Ludzie, których znam, którzy entuzjastycznie uczestniczą w wezwaniach do zawieszenia broni, nie są ludźmi antysemickimi i nie interesuje ich zniszczenie Izraela, a już na pewno nie pogromy Żydów gdzie indziej”.

READ  HBO Max nagle wypuszcza 200 odcinków Ulicy Sezamkowej

„To, na czym im naprawdę zależy, oraz pasji i gniewu, które widać, to to, że stawką są tysiące istnień ludzkich, stawką są dziesiątki tysięcy milionów istnień. Na naszych oczach dzieje się coś, co wygląda na czystkę etniczną „Ja” – mówi Kushner. Zwykle wierzę skrajnie prawicowym ludziom w rządzie Netanjahu, którzy mówią: „Tak, teraz to jest nasze”, więc jak może to nie być czystką etniczną?

Kushner powiedział, że chce, aby „Izraelczycy mogli żyć w pokoju i bezpieczeństwie”, ale dodał, że „traktowanie Palestyńczyków, jak wielu Izraelczyków powtarzało od dziesięcioleci, okupacja Zachodniego Brzegu i więzienie ludzi w Gazie, ” oraz „punkty kontrolne, mur i wszystkie te rzeczy w rzeczywistości nie zapewniają Izraelowi bezpieczeństwa”.