12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

To nie jest dowód: zaprzeczenie przez Joe Bidena strajku Zełenskiego w Polsce |  Wiadomości ze świata

To nie jest dowód: zaprzeczenie przez Joe Bidena strajku Zełenskiego w Polsce | Wiadomości ze świata

Prezydent USA Joe Biden, naciskany, czy pocisk, który spadł na Polskę, był ukraiński, powiedział, że komentarze Zełenskiego nie są dowodem, ponieważ NATO i Polska doszły do ​​​​wniosku, że pocisk został wystrzelony przez ukraińską obronę powietrzną.

Dyplomaci NATO przeprowadzili w środę nadzwyczajne rozmowy w odpowiedzi na zamach bombowy na magazyn zboża w Polsce w pobliżu granicy z Ukrainą, w którym zginęły dwie osoby, co było pierwszą śmiertelną eskalacją wojny na terytorium zachodniego sojuszu.

Czytaj więcej: OBEJRZYJ: Duński korespondent w zagrażającym momencie Sił Obronnych Kataru

„Według informacji otrzymanych przez nas i naszych partnerów jest to rakieta S-300 wyprodukowana w Związku Radzieckim, stara rakieta i nie ma dowodów na to, że została wystrzelona przez stronę rosyjską” – powiedział prezydent RP Andrzej Duda.

„Prawdopodobnie został wystrzelony przez ukraińską obronę przeciwlotniczą” – dodał prezydent.

Szef NATO powiedział, że to Rosja, a nie Ukraina, nadal ponosi winę za rozpoczęcie wojny lutową inwazją i wystrzeleniem dużej liczby pocisków, które uruchomiły ukraińską obronę.

„To nie jest wina Ukrainy. Rosja ponosi ostateczną odpowiedzialność za kontynuowanie nielegalnej wojny z Ukrainą” – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, dodając, że mógł to być ukraiński pocisk obrony powietrznej.

Czytaj więcej: Ukraińscy śledczy znajdują ciała ze śladami tortur w Chersoniu: minister

Wcześniej prezydent USA Joe Biden powiedział, że ślady sugerują, że pocisk prawdopodobnie nie został wystrzelony z Rosji, ponieważ Moskwa nadal zaprzecza odpowiedzialności.

– powiedział jednak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. „Nie mam wątpliwości, że to nie był nasz pocisk”, powiedział, dodając, że „nie może w to uwierzyć, ale nie może w to uwierzyć” na podstawie raportów ukraińskiej armii.

Zełenski nalegał, aby Ukraina została włączona do śledztwa w sprawie miejsca wybuchu w Polsce w celu ustalenia faktów.


READ  Konferencja prasowa Narodowego Banku Polskiego nie brzmi źle | Pstryknąć