20 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Test Sekretarza Generalnego ONZ: Zniesławienie bez wskazania sprawców naruszeń klimatycznych na świecie

Test Sekretarza Generalnego ONZ: Zniesławienie bez wskazania sprawców naruszeń klimatycznych na świecie

António Guterres, czołowy dyplomata świata i Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, niezwykle otwarcie krytykuje producentów paliw kopalnych. Oskarżył ich o „czerpanie korzyści ze zniszczenia”. Nawoływał do tego rządy Przestańcie finansować węgiel I zatrzymanie nowych projektów naftowych i gazowych. „Historia nadchodzi „Niszczyciele planet” Powiedział.

Ale kim są ci „niszczyciele planet”? Nie wymienia ich.

Nie Chiny, światowy gigant węglowy. Nie Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone, które mają ambitne przepisy klimatyczne, ale nadal wydają nowe pozwolenia na wydobycie ropy i gazu. To nie Zjednoczone Emiraty Arabskie, kraj naftowy, gdzie dyrektor państwowego koncernu naftowego jest gospodarzem zbliżających się negocjacji klimatycznych Organizacji Narodów Zjednoczonych – co może zmienić klimat. Aktywiści potępili Podważa bowiem zasadność rozmów.

Sprzeczności te ukazują nie tylko ograniczenia nałożone na pana Guterresa, 74-letniego polityka z Portugalii, dla którego zmiany klimatyczne są jego głównym problemem, ale także braki w podręczniku dyplomatycznym dotyczącym palącego problemu, jakim jest globalne ocieplenie.

„Zasady wielostronnej dyplomacji i wielostronnych szczytów nie są odpowiednie, aby zapewnić szybką i skuteczną reakcję, której potrzebujemy” – powiedział Międzynarodowej Grupie Kryzysowej Richard Gowan, który dekoduje rytuały ONZ.

Porozumienie klimatyczne z Paryża z 2015 r. nakłada na kraje jedynie obowiązek wyznaczenia dobrowolnych celów w zakresie ograniczenia zanieczyszczenia klimatu. Porozumienia wyłaniające się z corocznych negocjacji klimatycznych są rutynowo rozwodnione, ponieważ każdy kraj, w tym mistrzowie węgla, ropy i gazu, musi zgadzać się co do każdego słowa i przecinka.

Sekretarz Generalny może namawiać, ale nie rozkazywać, i nalegać, ale nie może narzucać. Nie wymienia konkretnych krajów, chociaż Karta Narodów Zjednoczonych nie zabrania tego.

Pomimo jego rad rządy zwiększyły swoje wsparcie dla paliw kopalnych jedynie do rekordowego poziomu 7 bilionów dolarów W 2022 r. Niewiele krajów ma konkretne plany odchodzenia swoich gospodarek od paliw kopalnych, a wiele jest bezpośrednio lub pośrednio zależnych od dochodów z węgla, ropy i gazu. Liczba ofiar śmiertelnych spowodowanych zmianami klimatycznymi w dalszym ciągu rośnie.

READ  Dlaczego grecka lewica może zapewnić konserwatystom płynne zwycięstwo

„Zinterpretował swoją rolę jako swego rodzaju mówienie prawdy” – powiedziała Rachel Kite, była dyplomata klimatyczna ONZ i profesor w szkole Fletcher School na Uniwersytecie Tufts. „Uprawnienia, którymi dysponuje jako Sekretarz Generalny, są imponujące, ale ograniczone”.

W tym tygodniu, na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ, wykonał drobny gest dyplomatyczny. Podczas szczytu dotyczącego ambicji klimatycznych, którego jest gospodarzem w środę, oddaje mikrofon tylko tym krajom, które zrobiły to, do czego nalegał, i tylko pod warunkiem, że wyślą przywódcę wysokiego szczebla, aby pokazać, że poważnie traktują szczyt. „To narzędzie do nazywania i zawstydzania, które w rzeczywistości nie wymaga wymieniania i zawstydzania kogokolwiek” – powiedział Guan.

Dyplomatyczne manewry w sprawie tego, kto zostanie umieszczony na liście, były intensywne. Ponad 100 krajów wysłało prośby o zabranie głosu, a doradcy Guterresa z kolei poprosili o więcej informacji potwierdzających, że zasługują na to, aby znaleźć się na liście. Niektórych pytano, co zrobiliście w sprawie wycofywania węgla. Ile zaoferowaliście finansowania klimatycznego? Czy nadal wydajecie nowe pozwolenia na ropę i gaz? I tak dalej, i tak dalej.

„Dobrze jest widzieć Guterresa próbującego trzymać nogi przy ogniu” – powiedział Mohammed Ado, kenijski aktywista.

Z ogłoszeniem listy mówców pan Guterres czekał do ostatniej chwili.

Spodziewaj się niezręczności.

Oczekuje się, że John Kerry, amerykański wysłannik ds. klimatu, będzie obecny na konferencji, ale nie będzie przemawiał. (Pan Guterres oddaje mikrofon wyłącznie przywódcom krajowym wysokiego szczebla.) Nie jest jasne, czy szef tegorocznej delegacji chińskiej, wiceprezydent Han Zheng, będzie odgrywał rolę przemawiającą. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zabezpieczyła mikrofon. Brytyjski premier Rishi Sunak w ogóle nie pojawi się na tajnym posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego. Zaplanowane jest przemówienie sułtana Al Jabera, szefa koncernu naftowego ZEA i gospodarza nadchodzących rozmów klimatycznych.

READ  Wezuwiusz: amerykański turysta uciekł wpadnięciem do krateru wulkanu po dotknięciu telefonu

Guterres zaprosi do udziału także firmy, które mają, jak to nazywa, „rozsądne” cele w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Mamy nadzieję, że policzymy je na palcach jednej ręki.

Guterres, który przez 10 lat kierował agencją ONZ ds. uchodźców, zanim został wybrany na najwyższe stanowisko, nie zawsze uważał zmianę klimatu za swój główny problem.

Tak naprawdę nie mówił o tym, gdy w 2016 r. wybrano go na szefa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Klimat był postrzegany jako główna kwestia jego poprzednika, Ban Ki-moona, który był sponsorem Porozumienia paryskiego w 2015 r. Zamiast tego mówiła o wojna w Syrii, terroryzm i równość… Płeć w Organizacji Narodów Zjednoczonych. (Jego wybór był rozczarowaniem dla tych, którzy lobbowali, aby kobieta stanęła na czele globalnej organizacji po raz pierwszy w jej siedemdziesięcioletniej historii).

W 2018 roku przyszła transformacja. Na Zgromadzeniu Ogólnym w tym samym roku opisał zmiany klimatyczne jako „Problem definiujący nasze czasyW 2019 r. zaprosił do Zgromadzenia Ogólnego aktywistkę klimatyczną Gretę Thunberg, której wybuch pod adresem światowych przywódców („Jak śmiecie?” ostro zaatakowała światowych przywódców) wywołał w mediach społecznościowych starcie z prezydentem Donaldem J. Trumpem, który wycofuje się z polityki Stany Zjednoczone wycofują się z Porozumienia paryskiego.

Ze swej strony pan Guterres unikał imiennej krytyki Stanów Zjednoczonych.

Do 2022 r., gdy koncerny naftowe osiągały rekordowe zyski po inwazji Rosji na Ukrainę, zaostrzył swój język. „musimy Oraz pociągnięcie do odpowiedzialności przedsiębiorstw zajmujących się paliwami kopalnymi i ich zwolennikówPowiedział światowym przywódcom na Zgromadzeniu Ogólnym. Wezwał do wprowadzenia podatku od nieoczekiwanych zysków, nalegał, aby kraje zawiesiły dotacje do paliw kopalnych i powołał komisję, która ma wydać wytyczne w tej sprawie dla prywatnych firm. Co jest uważane za „greenwashing”.„.

READ  Uratuj „jedyną owcę Wielkiej Brytanii” ze szkockiej otchłani

W tym roku wdała się w kontrowersyjną debatę między tymi, którzy chcą wychwytywać i składować, czyli „ograniczać” emisję gazów cieplarnianych z projektów naftowo-gazowych, a tymi, którzy chcą całkowicie zakopać ropę i gaz w ziemi. „Problemem nie są tylko emisje z paliw kopalnych. To paliwa kopalne, kropkapowiedział pan Guterres w czerwcu.

Reakcje sektora prywatnego są mieszane, powiedział Paul Simpson, założyciel i były prezes CDP, grupy pozarządowej współpracującej z firmami w walce z zanieczyszczeniem klimatu. Niektórzy dyrektorzy twierdzą prywatnie, że pan Guterres słusznie wzywa do szybkiego wycofywania się z paliw kopalnych, podczas gdy inni wskazują, że większości rządów krajowych nadal brakuje konkretnych planów dotyczących transformacji energetyki, niezależnie od tego, co mówi.

„Prawdziwe pytanie brzmi: jak skuteczna jest Organizacja Narodów Zjednoczonych?” powiedział pan Simpson. „Może skłonić rządy do skupienia się i planowania. Ale sama ONZ nie ma zębów, więc rządy krajowe i firmy muszą działać.”