20 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Tesla zwalnia ponad 10% siły roboczej

Tesla zwalnia ponad 10% siły roboczej

  • Napisane przez Sheonę McCallum
  • Reporter technologiczny

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Tesla zamierza zwolnić ponad 10% swojej globalnej siły roboczej w sektorze samochodów elektrycznych.

W notatce opublikowanej po raz pierwszy w serwisie informacyjnym Electrek właściciel miliardera Elon Musk powiedział pracownikom, że nie ma niczego, czego nienawidziłby bardziej, „ale trzeba to zrobić”.

Według najnowszego raportu rocznego największy na świecie producent samochodów pod względem wartości rynkowej zatrudniał na całym świecie 140 473 pracowników w grudniu.

Tesla nie odpowiedziała na prośbę BBC o komentarz.

„Przeprowadziliśmy kompleksowy przegląd organizacji i podjęliśmy trudną decyzję o zmniejszeniu naszego zatrudnienia o ponad 10% na całym świecie” – czytamy w e-mailu od Muska.

„Nie ma niczego, czego nienawidzę bardziej, ale trzeba to zrobić. Dzięki temu będziemy szczupli, innowacyjni i głodni kolejnej fazy wzrostu”.

Jeden z pracowników Tesli, któremu powiedziano, że zostanie zwolniony, powiedział BBC, że następnie zablokowano mu dostęp do jego e-maili, a wszyscy pozostali pracownicy również zostali zwolnieni.

Jeden z członków zespołu kierowniczego, Andrew „Drew” Baglino, w poniedziałek w poście na platformie X (dawniej Twitter) poinformował, że podjął „trudną decyzję” o opuszczeniu firmy po 18 latach.

Pomiń zawartość Twittera, 1

Czy chcesz zezwolić na zawartość Twittera?

Ten artykuł zawiera treść udostępnioną przez Twittera. Przed przesłaniem czegokolwiek prosimy o Twoją zgodę, ponieważ mogą one używać plików cookie i innych technologii. Może warto poczytać Twittera Polityka Cookie I Polityka prywatności Przed akceptacją. Aby wyświetlić tę zawartość, wybierz opcję Zaakceptuj i kontynuuj.

Koniec treści na Twitterze, 1

Inny dyrektor odpowiedzialny za politykę publiczną i rozwój biznesu, Rohan Patel, również ma odejść.

Powiedział również, że jego zdaniem „postawa „nigdy nie mów umrzeć” i chęć zabawy” szerszego zespołu Tesli sprawiły, że jest to wyjątkowe miejsce do pracy.

Ich odejście „sugeruje, że kluczowa faza wzrostu Tesli stoi w obliczu poważnych trudności” – powiedział Michael Ashley Shulman, dyrektor ds. inwestycji w Running Point Capital Advisors, nazywając to „dziś większym negatywnym sygnałem” niż ogłoszenie zwolnień.

Analitycy z firm Gartner i Hargreaves Lansdowne stwierdzili jednak, że cięcia są oznaką presji kosztowej w związku z inwestycjami producenta samochodów w nowe modele i sztuczną inteligencję.

Producent pojazdów elektrycznych (EV) powoli aktualizował swoje starsze modele, ponieważ wysokie stopy procentowe osłabiły apetyt konsumentów na drogie towary.

Spółka ma opublikować swoje kwartalne zyski jeszcze w tym miesiącu, ale już zaobserwowała spadek dostaw pojazdów w pierwszym kwartale, pierwszym od prawie czterech lat, a także poniżej oczekiwań rynkowych. Niektórzy analitycy określili wyniki jako „hałaśliwe”.

W zeszłym miesiącu Tesla ograniczyła produkcję w swojej Gigafactory w Szanghaju, a w zeszłym tygodniu Tesla powiedziała pracownikom pracującym nad Cybertruckiem, że na linii produkcyjnej w Austin zmiany będą krótsze.

Tesla zaczyna odczuwać skutki spowolnienia popytu na pojazdy elektryczne.

Elon Musk niedawno zdementował doniesienia, jakoby firma porzuciła plany produkcji niedrogiego samochodu, co było jednym z jego długoterminowych celów, jakim było wytwarzanie niedrogich samochodów elektrycznych dla mas.

Akcje Tesli spadły w poniedziałek o 0,8% w notowaniach przed otwarciem sesji.