30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Talibowie okopali się w Afganistanie po dwóch latach rządów

Talibowie okopali się w Afganistanie po dwóch latach rządów

Kabul, Afganistan (AFP) – Talibowie osiedlili się jako władcy Afganistanu, dwa lata po przejęciu władzy. Siły USA i NATO wycofały się z kraju Po dwóch dekadach wojny.

Talibowie nie napotykają zbytniej opozycji, która mogłaby ich obalić. Unikali wewnętrznych podziałów, stając w kolejce za swoim ideologicznie niezrzeszonym przywódcą. Częściowo utrzymali podupadłą gospodarkę Prowadzenie rozmów inwestycyjnych Z bogatymi w stolicę krajami regionu, nawet przy wstrzymywaniu się społeczności międzynarodowej od oficjalnego uznania. Poprawiły bezpieczeństwo wewnętrzne m.in tłumienie grup zbrojnych Podobnie jak Państwo Islamskie, mówią, że walczą z korupcją i produkcją opium.

Ale to seria zakazów nałożonych na afgańskie dziewczęta i kobiety zdominowała moje życie Drugi rok rządów talibów. uniemożliwić im parki i siłownieI uniwersytetyI Praca w grupach pozarządowych i Organizacja Narodów Zjednoczonych – wszystko w ciągu kilku miesięcy – za rzekomy brak odpowiedniego hidżabu – islamskiego nakrycia głowy – lub naruszenie zasad segregacji płciowej. Wykonałem te rozkazy Wcześniejszy zakaz, wydany w pierwszym roku rządów talibów, dotyczący chodzenia dziewcząt do szkoły poza szóstą klasą.

Oto bliższe spojrzenie na rządy talibów i dokąd zmierzają.

Dlaczego wykluczono kobiety ze szkolnictwa wyższego i większości publicznych stanowisk i miejsc?

Talibowie twierdzą, że tak zobowiązał się do realizacji Ich interpretacja prawa islamskiego w Afganistanie. Nie pozostawia to miejsca na nic, co uważają za obce lub świeckie, na przykład kobiety pracujące lub studiujące. To właśnie nimi kierowało pod koniec lat 90., kiedy po raz pierwszy przejęli władzę w Afganistanie, i tym kieruje się teraz, odkąd ponownie przejęli władzę 15 sierpnia 2021 r.

Ich najwyższy przywódca, Hebatullah Akhundzadeh Zmiany pochwalone obowiązujące od momentu przejęcia, Pod pretekstem poprawy życia afgańskich kobiet Po odejściu wojsk obcych chusta stała się ponownie obowiązkowa.

Jaka jest reakcja na te zakazy?

obce rządy, grupy praw, a światowe organizacje potępiły ograniczenia. the Organizacja Narodów Zjednoczonych Powiedzieli, że są główny haczyk Do talibów, aby zyskali międzynarodowe uznanie jako prawowity rząd Afganistanu. Pomoc zagraniczna wysycha jak Główni darczyńcy wstrzymują finansowanieInne kryzysy ciągnęły ich w różnych kierunkach i martwili się, że ich pieniądze mogą wpaść w ręce talibów.

READ  Sędziowie kwestionują roszczenie o immunitet Teksasu w procesie weterynarza

Brak funduszy, a także wykluczenie afgańskich kobiet z Świadczenie podstawowych usług humanitarnychmocno uderzając w ludność, doprowadzając więcej ludzi do ubóstwa.

Jakie są warunki życia w Afganistanie?

Około 80% budżetu poprzedniego wspieranego przez Zachód rządu afgańskiego pochodziło od społeczności międzynarodowej. Te pieniądze – obecnie w dużej mierze odcięte – finansują szpitale, szkoły, fabryki i ministerstwa. Pandemia COVID-19, niedobory leków, zmiana klimatu i niedożywienie sprawiły, że życie Afgańczyków stało się jeszcze bardziej rozpaczliwe. Agencje pomocowe wkroczyły w naruszenie, aby zapewnić podstawowe usługi, takie jak opieka zdrowotna.

Afganistan już trzeci rok z rzędu boryka się z warunkami przypominającymi suszę, ciągłym spadkiem dochodów gospodarstw domowych i ograniczeniami w międzynarodowych usługach bankowych. Nadal cierpi z powodu dziesięcioleci wojen i klęsk żywiołowych.

Jak się ma gospodarka?

Bank Światowy Powiedział w zeszłym miesiącu Lokalna waluta Afganistanu zyskała na wartości w stosunku do głównych walut. Klienci mogą wypłacić więcej pieniędzy z indywidualnych wpłat dokonanych przed sierpniem 2021 r., a większość urzędników ma wypłacane pensje. Bank Światowy opisał pobieranie dochodów jako „zdrowe” i powiedział, że najważniejsze pozycje pozostały dostępne, chociaż popyt spadł.

Talibowie prowadzili rozmowy inwestycyjne z krajami regionu, w tym z Chinami i Kazachstanem. Chcą zniesienia sankcji i uwolnienia miliardów dolarów zamrożonych funduszy, twierdząc, że te środki złagodzą cierpienia Afgańczyków. Ale społeczność międzynarodowa podejmie takie kroki dopiero po podjęciu przez talibów pewnych środków, w tym zniesieniu ograniczeń dla kobiet i dziewcząt.

Jakie jest prawdopodobieństwo, że talibowie zmienią kierunek?

W dużej mierze zależy to od przywódcy talibów Akhundzady. Duchowny zalicza do swojego kręgu ministrów rządowych i podobnie myślących muzułmańskich uczonych. Stoi za dekretami dla kobiet i dziewcząt. Fatwy oprawione w język prawa islamskiego, rozwiedziony. Zakaz zostanie zniesiony tylko wtedy, gdy nakaże to Akhundzada. Niektóre postacie talibów to zrobiły Głośny Wbrew sposobowi podejmowania decyzji, i nie było niezgoda o zakazy na kobiety i dziewczęta. Ale rzecznik talibów Zabihullah Mujahid Krytykować Te zgłoszenia jako spam.

READ  Obywatele litewscy zbierają 4,7 miliona dolarów na zakup zaawansowanego drona dla armii ukraińskiej

„Sekretem ich sukcesu jest to, że są zjednoczeni” – powiedział Abdul Salam Zaeef, który służył jako wysłannik talibów w Pakistanie, kiedy rządzili oni Afganistanem w latach 90. Zaeef, który spędził kilka lat w areszcie w Zatoce Guantanamo po inwazji Stanów Zjednoczonych w 2001 roku, powiedział: „Jeśli ktoś wyraża swoją opinię lub pomysły, nie oznacza to, że ktoś jest przeciwny kierownictwu lub skończy po innej stronie”. Spory są przedkładane przed księcia (Akhundzadeh) i on decyduje. Idą za jego słowem”.

A międzynarodowe uznanie?

Przedstawiciele organizacji humanitarnych twierdzą, że talibowie postrzegają uznanie jako przywilej, a nie coś, co można negocjować. Urzędnicy powoływali się również na spotkania na wysokim szczeblu z potężnymi krajami, takimi jak Chiny i Rosja, jako dowód na to, że talibowie budują stosunki dwustronne na swój własny sposób. premier Kataru Akhundzada spotkał się w czerwcu w mieście Kandahar w południowo-zachodniej części Afganistanu, co było pierwszym publicznie znanym spotkaniem najwyższego przywódcy z zagranicznym urzędnikiem.

Chociaż Talibowie są oficjalnie izolowani na arenie światowej, wydaje się, że mają wystarczająco dużo interakcji i zaangażowania w relacje z krajami, aby powoli zmierzać w kierunku normalizacji. Współpraca z talibami w zakresie narkotyków, uchodźców i walki z terroryzmem ma znaczenie globalne, w tym na Zachodzie. Kraje sąsiednie, takie jak Chiny, Rosja i Pakistan, chcą Koniec z karami.

„Interakcje polityczne są takie, że żaden kraj w regionie nie myśli o oddaniu Afganistanu pod swoją władzę lub kontrolę” – powiedział Zaeef. Powiedział, że zasięg talibów na zewnątrz jest utrudniony przez czarne listy, które uniemożliwiają urzędnikom podróżowanie, oraz brak wspólnej płaszczyzny z resztą świata.

Jaka jest opozycja wobec talibów?

Żadna zbrojna ani polityczna opozycja nie ma wystarczającego poparcia krajowego ani zagranicznego, by obalić talibów. Siły bojowe stawiające opór rządom talibów z doliny Pandższir, na północ od Kabulu Jest brutalnie oczyszczany. Protesty publiczne Rzadki.

READ  Chiny przeprowadzają ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu za „surową karę”

Państwo Islamskie zaatakowało cienki Cele śmiertelnych bombardowań, w tym dwa ministerstwa, ale bojownikom brakuje bojowników, pieniędzy i innych zasobów, aby rozpocząć wielką ofensywę przeciwko talibom.