30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Chińskie firmy sprzedają rosyjskie towary potrzebne wojsku do kontynuowania walk na Ukrainie

Chińskie firmy sprzedają rosyjskie towary potrzebne wojsku do kontynuowania walk na Ukrainie

PEKIN – Chiński eksport do Rosji mikrochipów, komponentów elektronicznych i innych surowców, niektóre o zastosowaniach wojskowych, wzrósł od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę, komplikując wysiłki Stanów Zjednoczonych i zachodnich sojuszników mające na celu odizolowanie gospodarki kraju i sparaliżowanie wojska.

Chińskie dane celne wykazały, że dostawy chipów z Chin do Rosji wzrosły ponad dwukrotnie do około 50 milionów dolarów w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2022 r., w porównaniu z poprzednim rokiem, podczas gdy eksport innych komponentów, takich jak obwody drukowane, odnotował dwucyfrowy wzrost. Wielkość eksportu tlenku glinu, z którego wytwarzany jest metal aluminiowy, ważny materiał do produkcji broni i lotnictwa, jest 400 razy większa niż w roku ubiegłym.

Wzrost deklarowanych wartości eksportu można częściowo wytłumaczyć inflacją. Jednak dane pokazują, że wielu chińskich dostawców technologii nadal prowadzi interesy z Rosją pomimo kontroli USA.

Chiński eksport, choć stanowi tylko niewielką część całkowitego eksportu kraju, budzi niepokój urzędników amerykańskich. Departament Handlu Pięć chińskich firm elektronicznych zostało dodanych do czarnej listy handlowej W zeszłym miesiącu za rzekomą pomoc rosyjskiemu przemysłowi obronnemu, przed i po rozpoczęciu inwazji.

„Nasz rząd i przywódcy narodowi byli bardzo pewni od 24 lutego, że Chiny nie powinny udzielać Rosji wsparcia materialnego, gospodarczego i militarnego w tej wojnie” – powiedział w zeszłym tygodniu ambasador USA w Chinach Nicholas Burns.

Departament Handlu powiedział w pisemnej odpowiedzi, że chociaż nie wierzy, że Chiny starają się systematycznie omijać amerykańską kontrolę eksportu do Rosji, ściśle monitoruje handel między krajami i „nie zawaha się użyć naszych pełnych narzędzi prawnych i regulacyjnych przeciwko stronom”. która zapewnia wsparcie armii rosyjskiej.

Chińsko-rosyjski handel chipami i innymi komponentami o potencjalnych zastosowaniach wojskowych obejmuje zarówno małe, jak i prywatne firmy odzieżowe oraz rozległe przedsiębiorstwa państwowe. Niekompletne dane oraz złożone sieci oddziałów i brokerów utrudniają śledzenie całej działalności.

READ  Aktualizacje na żywo: Shinzo Abe został hospitalizowany po tym, jak został postrzelony

Chińscy urzędnicy powiedzieli, że kraj nie sprzedaje broni Rosji. Całkowity eksport z Chin do Rosji drastycznie spadł w tym roku, ponieważ wiele chińskich firm obawia się konfliktu ze Stanami Zjednoczonymi

Dzięki fajerwerkom i hałasowi Chiny i Rosja otworzyły nowy most dla ruchu towarowego, łączący oba kraje. Ponieważ Rosja jest coraz bardziej izolowana po inwazji na Ukrainę, Chiny są gotowe utrzymać swoje partnerstwo, ale nie za wszelką cenę. Zdjęcie: Rząd Regionalny Amuru / Zuma Press

Ogólnie rzecz biorąc, wsparcie Chin jest dla Moskwy kluczowe. Przychody z ropy i gazu stanowią dużą część rosyjskiej gospodarki. Ponieważ kraje europejskie, takie jak Niemcy, dążą do zmniejszenia rosyjskich zakupów energii, prezydent Rosji

Prezydent Rosji Władimir Putin

Podkreślił znaczenie sprzedawania w przyszłości większej ilości energii do Chin i innych krajów azjatyckich.

Chiny zyskują także wpływy w relacjach z Rosją. Podczas gdy Chiny historycznie polegały na Rosji, a wcześniej na Związku Radzieckim, w przypadku wielu zaawansowanych technologii, to stopniowo się zmienia, ponieważ Chiny wypełniają lukę technologiczną i stają się samodzielnym zasobem obronnym.

Prezydent Chin Xi Jinping wielokrotnie podkreślał poparcie Pekinu dla Rosji, mówiąc, że oba kraje mają coś wspólnego. Przyjaźń bez granic.

Wspólne niezadowolenie z porządku międzynarodowego kierowanego przez USA po II wojnie światowej stopniowo spychało oba kraje w czasie dekady sprawowania władzy przez pana Xi, chociaż Długa historia strategicznej nieufności.

Targi technologii półprzewodnikowych w Szanghaju. Chińsko-rosyjski handel chipami i innymi komponentami o potencjalnych zastosowaniach wojskowych obejmuje zarówno małe, jak i prywatne firmy odzieżowe oraz rozległe przedsiębiorstwa państwowe.


obrazek:

Piosenka Ali/Reutera

Naukowcy z C4ADS, waszyngtońskiej organizacji non-profit, która śledzi zagrożenia dla bezpieczeństwa, przyglądają się handlowi między rosyjskimi firmami obronnymi a China Poly Group, konglomeratem kontrolowanym przez rząd centralny Chin.

Spółki zależne Bole obejmują duży chiński producent i eksporter broni strzeleckiej, technologii rakietowej, a ostatnio technologii laserów przeciwlotniczych.

Między 2014 a styczniem 2022 roku badaczka C4ADS Naomi Garcia zidentyfikowała 281 wcześniej nieujawnionych przesyłek tak zwanych towarów podwójnego zastosowania, które mają zarówno zastosowanie cywilne, jak i wojskowe, od filii Poly po rosyjskie organizacje obronne, napisała w raporcie, który zostanie opublikowany w piątek.

Według badań, w jednej z ostatnich wysyłek pod koniec stycznia Poly Technologies wysłała części antenowe do rosyjskiej firmy obronnej Almaz-Antey, która podlega sankcjom. Pani Garcia powiedziała, że ​​nie odkryła dostaw PVA do rosyjskich firm zbrojeniowych od czasu inwazji na Ukrainę pod koniec lutego.

Rosyjskie rejestry celne przejrzane przez C4ADS mówią, że części anteny miały być używane specjalnie w części radarowej zaawansowanego rosyjskiego systemu rakiet ziemia-powietrze S-400. Rosyjskie media, powołując się na Ministerstwo Obrony kraju, podały, że system S-400 był używany podczas wojny na Ukrainie.

„Poly Technologies niewątpliwie ułatwia pozyskiwanie części do systemów rakietowych przez rząd rosyjski” – powiedział Garcia.

Podziel się swoimi przemyśleniami

Jak wojna na Ukrainie zmieniła stosunki rosyjsko-chińskie? Dołącz do rozmowy poniżej.

Poly Technologies została usankcjonowana przez Departament Stanu w styczniu za udział w rozpowszechnianiu technologii rakietowych. Rzecznik Departamentu Stanu powiedział, że sankcje dotyczą transferu technologii rakiet balistycznych firmy do innego kraju, ale nie wspomniał, który kraj.

Polly nie odpowiedziała na przesłaną faksem prośbę o komentarz, a urzędnik w jej biurze prasowym zamknął się, gdy został zapytany o jej współpracę z Rosją. Almaz-Antey, rosyjskie Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego, Przemysłu i Handlu, nie odpowiedziało na komentarz.

Oprócz komponentów radarowych i półprzewodników chińscy eksporterzy pomogli również wypełnić lukę w materiałach rdzeniowych, która uniemożliwia Rosji pozyskanie ich gdzie indziej.

W marcu Australia zakazała eksportu tlenku glinu i kilku innych powiązanych produktów, argumentując, że jest on używany w rozwoju broni. Od tego czasu chiński eksport tlenku glinu do Rosji gwałtownie wzrósł, osiągając w maju 153 000 ton metrycznych, zgodnie z chińskimi rejestrami celnymi, w porównaniu do 227 ton metrycznych w tym samym miesiącu poprzedniego roku.

W przeciwieństwie do państwowego konglomeratu Poly, chińskie firmy będące ostatnio celem Ministerstwa Handlu to mali dystrybutorzy specjalnego sprzętu z Hongkongu i prowincji Guangdong w południowych Chinach. Chociaż jest stosunkowo niewiele informacji na temat tego, jak wiele interesów robią z Rosją, niektóre z firm wymienionych przez Stany Zjednoczone publicznie ogłosiły swój biznes w zakresie obronności.

Jedna firma, Winninc Electronics Co., Ltd. , wcześniej zamieszczona na swojej stronie internetowej, że jest głównym dystrybutorem „producentów elektroniki przemysłowej, wojskowej, lotniczej i konsumenckiej na całym świecie”. Ten język został już usunięty. „Mam nadzieję, że uda nam się przez to przejść”, mówi teraz strona.

Kolejną spółką docelową jest Sinno Electronics Co., Ltd. Do niedawna twierdził również na swojej stronie internetowej, że był „współpracującym partnerem” notowanych na giełdzie amerykańskich producentów urządzeń, w tym

Instrumenty Texas firma

A

Urządzenia analogowe firma

Texas Instruments nie odpowiedział na prośby o komentarz. Analog Devices powiedział, że nie jest partnerem Sinno. Dodał, że polecił swoim dystrybutorom zaprzestanie współpracy z firmą po decyzji Ministerstwa Handlu o wpisaniu jej na czarną listę.

Sinno nie odpowiedział na prośbę o komentarz. Osoba, która odebrała telefon w Winninc, powiedziała, że ​​firma nie została poinformowana o decyzji USA przed jej ogłoszeniem, ale odmówiła dalszego komentarza.

Maria Shagina, ekspert ds. rosyjskich sankcji w Międzynarodowym Instytucie Studiów Strategicznych w Berlinie, powiedziała, że ​​ostatnie działania przeciwko chińskim firmom wydają się mieć na celu pokazanie wiarygodności zagrożeń ze strony USA, zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak małe firmy mogą lepiej omijać eksport. sterowanie od największego.

„Podczas gdy Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nie zdołali powstrzymać Rosji, ważne jest, aby odpowiednio wcześnie uniemożliwić Chinom systematyczną pomoc Rosji” – powiedziała.

Napisz do Brian Spiegel pod adresem [email protected]

Copyright © 2022 Dow Jones & Company, Inc. wszystkie prawa są zachowane. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8