21 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Biden spotka się z saudyjskim księciem koronnym bez obecności króla, ponieważ nie zobowiązał się do podniesienia morderstwa Khashoggiego

Biden spotka się z saudyjskim księciem koronnym bez obecności króla, ponieważ nie zobowiązał się do podniesienia morderstwa Khashoggiego

„Moje poglądy na temat Khashoggi są kategorycznie i pozytywnie jasne i nie milczałem w kwestii praw człowieka” – powiedział Biden w czwartek, zapytany, czy poruszy temat Khashoggi podczas spotkania z saudyjskim przywództwem, które ma się odbyć w piątek. .

Kiedy Biden pojedzie do Dżuddy w Arabii Saudyjskiej, w piątek spotka się z nim Książę koronny Mohammed bin Salman Biały Dom potwierdził w czwartek, bez obecności króla Salmana.
Zgodnie z harmonogramem Bidena saudyjski monarcha będzie obecny tylko przez około 30 minut podczas dwustronnych spotkań w piątek wieczorem. szef i Korona Kontynuowali spotkanie po odejściu króla, którego oczekiwano ze względu na stan zdrowia króla.

Niektórzy amerykańscy urzędnicy powiedzieli CNN, że mają nadzieję, że MBS i Biden spędzą trochę czasu na osobności w ramach spotkania, chociaż choreografię prawdopodobnie stworzą saudyjscy gospodarze.

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli CNN przed podróżą To, że Biden prawdopodobnie poruszy kwestię zabójstwa Khashoggiego, a administracja ma nadzieję, że MBS przyzna się do pewnej odpowiedzialności za zbrodnię. Stany Zjednoczone oskarżyły księcia koronnego w odtajnionym raporcie CIA Zatwierdził morderstwo Khashoggiego, ale zaprzeczył jakimkolwiek udziałom.

Biały Dom potwierdził w czwartek wieczorem, że Arabia Saudyjska otworzy swoją przestrzeń powietrzną dla wszystkich cywilnych linii lotniczych, w tym lotów do iz Izraela. Oczekiwana decyzja jest oznaką ocieplenia stosunków między obydwoma krajami.

„Ta decyzja jest wynikiem kontynuowanej i pryncypialnej dyplomacji prezydenta z Arabią Saudyjską przez kilka miesięcy, której kulminacją jest jego dzisiejsza wizyta” – powiedział w oświadczeniu doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

Prezydent bronił wcześniej w czwartek swojej decyzji o wyjeździe do Arabii Saudyjskiej i spotkaniu z Mohammedem bin Salmanem, co spotkało się z krytyką ponadpartyjną w kraju. Powiedział, że celem tej podróży jest wspieranie amerykańskich interesów.

„W grę wchodzi wiele kwestii, które chcę jasno powiedzieć, że możemy nadal przewodzić w regionie, a nie tworzyć próżnię – próżnię, którą wypełniają Chiny i/lub Rosja, wbrew interesom zarówno Izraela, jak i Stanów Zjednoczonych. inne kraje i kraje są,” powiedział Biden.

READ  Pekin ożywa po blokadach, ale Chiny nie wyszły z lasu

Biden powiedział, że w piątek wyśle ​​„bezpośrednie przesłanie” do przywódców saudyjskich – „przesłanie pokoju i nadzwyczajnych możliwości, które bardziej stabilny i zintegrowany region może przynieść regionowi i światu, szczerze mówiąc”.

Chociaż nie oczekuje się, że głównym tematem spotkania będzie produkcja ropy, urzędnicy amerykańscy oczekują, że temat zostanie poruszony – jest nadzieja, że ​​królestwo zobowiąże się do zwiększenia produkcji w ciągu kilku tygodni po spotkaniu. Biden powiedział w czwartek, że powód jego wyjazdu do Arabii Saudyjskiej jest „znacznie szerszy” niż tylko ropa i że podróżuje tam, aby wspierać amerykańskie interesy.

Wskazał, że spotka się z wieloma przywódcami Bliskiego Wschodu i weźmie udział w posiedzeniu Rady Współpracy Zatoki Perskiej plus trzech – Egipt, Irak i Jordania.

Biden powiedział, że ma szansę naprawić „błąd” polegający na „oddaleniu się od naszych wpływów na Bliskim Wschodzie”, co jest kolejnym odniesieniem do administracji Trumpa.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe informacje.

Kaitlan Collins z CNN przyczynił się do powstania tego raportu.