21 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Erupcja Etny zamyka lotnisko w Katanii na Sycylii

Erupcja Etny zamyka lotnisko w Katanii na Sycylii

CATANIA, Sycylia (Reuters) – Loty obsługujące miasto Catania we wschodniej Sycylii zostały wstrzymane w poniedziałek po erupcji wulkanu z pobliskiej Etny, która spowodowała nowy kryzys w podróżowaniu na oblężonym włoskim lotnisku, poinformowały lokalne władze.

Wulkan o wysokości 3330 metrów (10925 stóp) wybuchł przez całą noc, wyrzucając lawę i popiół wysoko nad śródziemnomorską wyspę. Spływ piroklastyczny opadł przed świtem, ale popiół nadal wydobywał się z jednego z kraterów.

Operator lotniska powiedział w oświadczeniu, że loty do i z Katanii, popularnej destynacji turystycznej, pozostaną zawieszone do 6 rano (0400 GMT) we wtorek rano, mając nadzieję, że zostaną wznowione w poniedziałek wieczorem.

Pasażerom zalecono, aby we wtorek przed udaniem się na lotnisko skontaktowali się z liniami lotniczymi.

W poniedziałek loty przychodzące zostały przekierowane na inne lotniska na Sycylii. Jest to szczyt letniego sezonu wakacyjnego we Włoszech, gdzie wtorek jest świętem państwowym.

Burmistrz Katanii, Enrico Tarantino, zakazał używania motocykli i rowerów w mieście na 48 godzin, ponieważ wiele ulic było pokrytych popiołem, i nakazał samochodom jazdę z prędkością nie większą niż 30 km/h (19 mph) ze względu na śliskie warunki .

Ostatnie odwołania na lotnisku w Katanii, które przyciąga więcej przylotów niż stolica wyspy, Palermo, miały miejsce miesiąc po pożarze terminala, który doprowadził do tygodni zakłóceń dla osób dojeżdżających do pracy.

Ostatnia duża erupcja Etny miała miejsce w 1992 roku.

(Raportowanie Crispiana Palmera i Keitha Weira) Montaż autorstwa Conora Humphriesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.