25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Szczyt G20: Biden przybywa do Indii, aby spotkać się z Modim przed szczytem

Szczyt G20: Biden przybywa do Indii, aby spotkać się z Modim przed szczytem


Nowe Delhi
CNN

prezydent Joe Bidena Do Indii przybył w piątek na dwa dni szczyt W momencie podziału pomiędzy wiodącymi gospodarkami świata.

Biden nie zamierza leczyć złamań, które powstały podczas jego pobytu w New Delhi. Ale z naciskiem na konfrontację ChinyMa nadzieję przekonać podzielony świat, że Stany Zjednoczone pozostają zaangażowanym i cennym partnerem.

Przybył w czasie, gdy sondaże w USA wykazały silne przeciwności losu jego kandydatury na reelekcję. Sondaż CNN Dzień jego odejścia pokazał, że dwie trzecie wyborców Partii Demokratycznej nie chciało, aby Biden był kandydatem w 2024 roku.

Doradcy Bidena uważają, że jego działalność na arenie światowej może pomóc w kontrastowaniu z Republikanami, dlatego w czwartek w telewizji wyemitowano reklamę telewizyjną promującą jego wizytę na Ukrainie, która odbyła się na początku tego roku.

Jednak niepewna postawa polityczna Bidena powoduje, że inni przywódcy, zwłaszcza w Europie, zastanawiają się, co przyniesie nadchodzący rok i czy obietnice Bidena dotyczące silnej roli USA w świecie będą kontynuowane.

W New Delhi Biden ma nadzieję przedstawić argument, że Stany Zjednoczone mogą być lepszym partnerem dla krajów rozwijających się niż Chiny. Ma nieoczekiwaną okazję, aby przedstawić swoją sprawę: chiński prezydent Xi Jinping będzie nieobecny na weekendowym szczycie, co będzie pierwszą jego nieobecnością na szczycie G20 od objęcia urzędu w 2012 roku.

Choć w pewnym sensie jest to stracona szansa – Biden i Xi spotykali się godzinami na zeszłorocznym szczycie G20 na Bali – otwiera to również Stanom Zjednoczonym drogę do przedstawienia argumentów za amerykańskim partnerstwem.

W czasie, gdy niezwykle niestabilny stan chińskiej gospodarki powoduje głębokie zaniepokojenie skutkami globalnymi, Biden ma nadzieję wykorzystać względną siłę rynku amerykańskiego, aby złożyć swoją ofertę.

Nie przyjeżdża z pustymi rękami. Przychodzi uzbrojony w propozycje zreformowania Banku Światowego, zwiększenia jego inwestycji i wykorzystania amerykańskich funduszy do uwolnienia setek miliardów dolarów w postaci nowych dotacji i pożyczek dla krajów rozwijających się.

READ  Rosną obawy, że Egipt może wykorzystać Cop27 do monitorowania krytyków reżimu | policjant 27

Biały Dom upiera się, że podjęte kroki nie mają związku z konfrontacją z Pekinem.

„Nie chodzi tylko o reakcję wobec Chin, ale o stawienie czoła długoterminowym globalnym wyzwaniom i ograniczenie ubóstwa” – powiedziała sekretarz skarbu USA Janet Yellen na porannej konferencji prasowej w New Delhi.

Biały Dom stwierdził jednak, że instytucje takie jak Bank Światowy mogą stanowić alternatywę dla tego, co uważają za przymusowe praktyki pożyczkowe stosowane w Chinach.

Przed przybyciem Bidena urzędnicy w pośpiechu pracowali nad projektem wspólnych deklaracji, które mogłyby zostać podpisane przed końcem szczytu. Zdaniem dyplomatów rozmowy były jednak trudne i odzwierciedlały szerokie podziały w ramach G20 w najbardziej kontrowersyjnych kwestiach globalnych.

„Rozumiem więc, że stworzenie takiego języka jest wyzwaniem, ale wiem, że negocjatorzy o tym dyskutują, ciężko nad tym pracują, i z pewnością jesteśmy gotowi współpracować z Indiami, aby spróbować opracować oświadczenie, które skutecznie rozwieje tę obawę, – powiedziała Yellen reporterom.

O ile Bidenowi udało się zmobilizować poparcie dla Ukrainy na Zachodzie, o tyle niekoniecznie przekonał przywódców tzw. Globalnego Południa, w tym Indii, Brazylii i Republiki Południowej Afryki.

Brak porozumienia w sprawie wspólnego języka może być poważnym rozczarowaniem dla gospodarza tegorocznego szczytu, premiera Indii Narendry Modiego, który pracował nad skupieniem dyskusji tutaj na świecie rozwijającym się, ale pracował także nad wzmocnieniem swojej pozycji jako światowego męża stanu.

Twarz Modiego była wyklejona w całym New Delhi, gdy witał delegatów na G20 i ogłaszał hasło: „Jedna ziemia, jedna rodzina, jedna przyszłość”.

Pierwszym zadaniem Bidena po przybyciu na miejsce będzie spotkanie twarzą w twarz z Modim w jego rezydencji. Biden starał się w pełni zaakceptować Indie jako jedno z najważniejszych partnerstw Stanów Zjednoczonych w XXI wieku i kluczowego sojusznika regionalnego w walce z Chinami.

Biały Dom pozostaje głęboko zaniepokojony sytuacją Modiego w zakresie praw człowieka i tym, co wielu uważa za odstępstwo od demokracji w Indiach, w tym… Ograniczenia w prasie.

READ  Wojna między Izraelem a Hamasem i rozejm dobiegają końca

Kiedy Biden leciał do New Delhi, urzędnicy na pokładzie Air Force One oświadczyli, że Indie odrzuciły prośby USA o umożliwienie dziennikarzom dostępu do spotkania obu przywódców.