21 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Szczyt COVID w Chinach trwa dwa lub trzy miesiące i następnym razem uderza w obszary wiejskie

Szczyt COVID w Chinach trwa dwa lub trzy miesiące i następnym razem uderza w obszary wiejskie

  • Szczyt fali COVID obserwowano od 2-3 miesięcy – epidemiolog
  • Szczególnie zagrożone są osoby starsze na obszarach wiejskich
  • Wskaźniki mobilności ludności rosną, ale jeszcze się w pełni nie poprawiły

BEIJING (Reuters) – Czołowy chiński epidemiolog powiedział, że szczyt fali COVID-19 w Chinach potrwa od dwóch do trzech miesięcy i wkrótce rozszerzy się na rozległe tereny wiejskie, gdzie zasoby medyczne są stosunkowo ograniczone.

Oczekuje się, że infekcja wzrośnie na obszarach wiejskich, ponieważ setki milionów podróżują do swoich rodzinnych miast na święto Nowego Roku Księżycowego, które oficjalnie rozpoczyna się 21 stycznia i było znane przed pandemią jako największy coroczny exodus ludzi na świecie.

W zeszłym miesiącu Chiny nagle porzuciły surowy reżim masowych blokad związanych z wirusami, który podsycił historyczne protesty w całym kraju pod koniec listopada, ostatecznie ponownie otwierając swoje granice w ostatnią niedzielę.

Według państwowych mediów nagłe zniesienie ograniczeń uwolniło wirusa na 1,4 miliarda ludzi w Chinach, z których ponad jedna trzecia mieszka na obszarach, gdzie infekcje osiągnęły już swój szczyt.

Ale Zeng Guang, były główny epidemiolog w Chińskim Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, ostrzegł, że najgorsze wybuchy epidemii jeszcze się nie skończyły, zgodnie z raportem w lokalnych mediach Caixin w czwartek.

„Naszym priorytetem były duże miasta. Czas skupić się na obszarach wiejskich” – powiedział Zeng.

Powiedział, że duża liczba ludzi na wsi, gdzie placówki medyczne są stosunkowo ubogie, pozostaje w tyle, w tym osoby starsze, chore i niepełnosprawne.

Władze poinformowały, że podejmują wysiłki w celu poprawy podaży leków przeciwwirusowych w całym kraju. Merck & Co (MRK.N) Oczekuje się, że lek Molnopiravir COVID będzie dostępny w Chinach od piątku.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła również w tym tygodniu przed zagrożeniami, jakie stwarzają podróże wakacyjne.

Agencja ONZ stwierdziła, że ​​Chiny nie zgłaszają wystarczającej liczby zgonów z powodu Covid, chociaż teraz dostarczają więcej informacji na temat wybuchu epidemii.

READ  Ukraina kontynuuje ofensywę na Charków pomimo widocznego rosyjskiego odwetu | Ukraina

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że w ciągu ostatniego miesiąca urzędnicy ds. zdrowia tego kraju odbyli pięć wymian technicznych ze Światową Organizacją Zdrowia i byli przejrzyści.

Władze służby zdrowia zgłaszały pięć lub mniej zgonów dziennie w ciągu ostatniego miesiąca, liczby, które nie pasują do długich kolejek obserwowanych w domach pogrzebowych i worków na ciała widzianych z zatłoczonych szpitali.

Kraj nie zgłaszał danych dotyczących zgonów z powodu koronawirusa od poniedziałku. Urzędnicy powiedzieli w grudniu, że zamierzają publikować miesięczne aktualizacje, a nie codzienne, w przyszłości.

Chociaż międzynarodowi eksperci ds. zdrowia przewidują co najmniej milion zgonów związanych z COVID w tym roku, Chiny zgłosiły nieco ponad 5000 przypadków od początku pandemii, co jest jednym z najniższych wskaźników śmiertelności na świecie.

Napięcia z Japonią i Koreą Południową

Obawy o przejrzystość danych były jednym z czynników, które skłoniły kilkanaście krajów do wymagania testów na COVID przed wyjazdem od podróżnych przybywających z Chin.

Pekin, który odciął swoje granice od reszty świata na trzy lata i nadal wymaga, aby wszyscy odwiedzający zostali poddani testom przed podróżą, powiedział, że zdecydowanie sprzeciwia się takim ograniczeniom, które uważa za „dyskryminujące” i „nienaukowe”.

W tym tygodniu wzrosły napięcia z Koreą Południową i Japonią, ponieważ Chiny zemściły się, zawieszając wizy krótkoterminowe dla swoich obywateli. Oba kraje ograniczają również loty, testują podróżnych z Chin po przylocie i izolują osoby objęte kwarantanną.

Główny sekretarz gabinetu Japonii Hirokazu Matsuno powiedział w piątek, że Tokio będzie nadal domagać się od Chin przejrzystości w sprawie wybuchu epidemii, nazywając odwet Pekinu jednostronnym, niezwiązanym z COVID i „głęboko godnym ubolewania”.

Część Chin wracała do normalnego życia.

Szczególnie w dużych miastach mieszkańcy coraz częściej się przemieszczają, co wskazuje na stopniowe ożywienie konsumpcji i aktywności gospodarczej w tym roku. Jednak dane o ruchu i inne wskaźniki nie powróciły jeszcze w pełni do poziomów sprzed zaledwie kilku miesięcy.

READ  Japonia stawia swój system obrony przeciwrakietowej w stan gotowości, podczas gdy Korea Północna ostrzega przed wystrzeleniem satelity

Podczas gdy ponowne otwarcie Chin przyniosło wzrost aktywów finansowych na całym świecie po jednym z najgorszych lat w historii, politycy od Stanów Zjednoczonych po Europę obawiają się, że może to podsycić ponowną presję inflacyjną.

Jednak grudniowe dane handlowe opublikowane w piątek dały powody do ostrożności co do tempa ożywienia w Chinach.

„Ponieważ wzrost poza Chinami nadal spowalnia, eksport może nadal spadać do połowy roku” – powiedział Xichun Huang, ekonomista w Capital Economics.

Jin Chufeng, którego firma działa we wschodnim mieście portowym Hangzhou, powiedział, że nie ma planów ekspansji ani zatrudnienia na 2023 rok.

„Po zniesieniu ograniczeń Covid oczekuje się poprawy popytu krajowego, ale nie eksportu” – powiedział.

Oczekuje się, że dane z przyszłego tygodnia pokażą, że gospodarka Chin wzrosła zaledwie o 2,8% w 2022 r. pod ciężarem powtarzających się blokad, co jest drugim najwolniejszym tempem od 1976 r., ostatniego roku trwającej dekadę rewolucji kulturalnej Mao Zedonga, która spustoszyła gospodarkę, wynika z sondażu Zgłoszone przez Reuters. .

W związku z tym oczekuje się, że w tym roku wzrost wzrośnie do 4,9%, czyli nadal znacznie poniżej trendu z ostatnich dziesięcioleci.

Niektórzy analitycy twierdzą, że zeszłoroczne blokady pozostawią trwałe blizny w Chinach, w tym poprzez zaostrzenie i tak już ponurych perspektyw demograficznych.

dodatkowe relacje z redakcji w Pekinie i Szanghaju; Napisane przez Mariusa Zaharię. Montaż przez Raju Gopalakrishnana

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.