3 lipca, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Afgańscy talibowie nakazują kobietom zakrywanie się od stóp do głów

Afgańscy talibowie nakazują kobietom zakrywanie się od stóp do głów

KABUL, Afganistan (Associated Press) – afgańscy władcy talibów w sobotę nakazali wszystkim afgańskim kobietom ubieranie się od stóp do głów w miejscach publicznych – ostre, twarde stanowisko, które potwierdziło najgorsze obawy obrońców praw człowieka i musiało jeszcze bardziej skomplikować stosunki z talibami . Z międzynarodową społecznością, która tak naprawdę mu nie ufa.

Dekret, który wzywa kobiety do pokazywania tylko oczu i zaleca noszenie burki od stóp do głów, podniósł podobne ograniczenia wobec kobiet podczas poprzednich rządów talibów w latach 1996-2001.

„Chcemy, aby nasze siostry żyły godnie i bezpiecznie” – powiedział Khaled Hanafi, pełniący obowiązki ministra w talibskim Ministerstwie Wice i Cnoty.

Talibowie wcześniej postanowili nie otwierać ponownie szkół dla dziewcząt powyżej szóstej klasy, nie dotrzymując wcześniejszej obietnicy i wybierając ułagodzenie swojej twardogłowej podstawy kosztem dalszej alienacji społeczności międzynarodowej.

Decyzja ta zakłóciła wysiłki talibów, aby zdobyć uznanie potencjalnych darczyńców międzynarodowych w czasie, gdy kraj pogrążony jest w pogłębiającym się kryzysie humanitarnym.

Sher Muhammad, urzędnik Ministerstwa Zastępów i Cnót, powiedział w oświadczeniu.

Powiedział: „Kobiety, które nie są stare ani młode, powinny zakrywać twarze z wyjątkiem oczu”.

Dekret dodał, że jeśli kobieta nie ma ważnej pracy za granicą, lepiej, żeby została w domu. „Islamskie zasady i islamska ideologia są dla nas ważniejsze niż cokolwiek innego” – powiedział Hanafi.

Afgańska badaczka Heather Barr z Human Rights Watch wezwała społeczność międzynarodową do wywarcia skoordynowanej presji na talibów.

„Czas na poważną i strategiczną reakcję na eskalację ataków talibów na prawa kobiet” – napisała na Twitterze.

Koalicja pod przywództwem USA obaliła talibów w 2001 roku za ukrywanie przywódcy Al-Kaidy Osamy bin Ladena i powróciła do władzy po chaotycznym odejściu Ameryki w zeszłym roku.

Od przejęcia władzy w sierpniu zeszłego roku przywódcy talibów kłócą się między sobą, walcząc o przejście od wojny do władzy. Ma twardą linię przeciwko tym, którzy są wśród nich bardziej pragmatyczni.

READ  Aktualizacje na żywo: Rosja najeżdża Ukrainę

Wielu Afgańczyków denerwuje świadomość, że wielu talibów z młodszego pokolenia, na przykład Sirajuddin Haqqani, kształci swoje dziewczęta w Pakistanie, podczas gdy w Afganistanie kobiety i dziewczęta są celem represyjnych edyktów od czasu przejęcia władzy.

Dziewczęta mają zakaz chodzenia do szkoły po szóstej klasie w większości części kraju od czasu powrotu talibów. Uniwersytety zostały otwarte na początku tego roku w większości części kraju, ale od czasu przejęcia władzy zarządzenia talibów są niekonsekwentne. Podczas gdy kilka województw nadal zapewniało edukację dla wszystkich, większość województw zamknęła placówki edukacyjne dla dziewcząt i kobiet.

Hashemi powiedział, że religijnie zorientowana administracja talibska obawia się, że posuwanie się naprzód z zapisaniem dziewcząt powyżej szóstej klasy może zrazić ich wiejską bazę.

W stolicy Kabulu nieprzerwanie działają szkoły prywatne i uniwersytety.