4 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Stephen Hawking chciał, aby naukowcy stworzyli czarne dziury na Ziemi.  Fizyka mówi, że jest to możliwe.

Stephen Hawking chciał, aby naukowcy stworzyli czarne dziury na Ziemi. Fizyka mówi, że jest to możliwe.

„Mam nadzieję, że tworzysz czarne dziury” — powiedział Stephen z szerokim uśmiechem.

Wychodzimy z windy towarowej, która zabierze nas pod ziemię do pięciopiętrowej jaskini, w której znajduje się eksperyment Atlas w laboratorium CERN, legendarnej europejskiej organizacji zajmującej się badaniami jądrowymi w pobliżu Genewy. Dyrektor generalny CERN, Rolf Heuer, szurał nogami niespokojnie. Był rok 2009 i ktoś złożył pozew w Stanach Zjednoczonych, obawiając się, że nowo wybudowany w CERN Wielki Zderzacz Hadronów, LHC, wyprodukuje czarne dziury Albo jakaś inna forma obcej materii, która mogłaby zniszczyć Ziemię.

LHC to akcelerator cząstek w kształcie pierścienia, zbudowany przede wszystkim w celu wytworzenia bozonu Higgsa, brakującego ogniwa – w tamtym czasie – w Modelu Standardowym fizyki cząstek elementarnych. Zbudowany w tunelu pod granicą szwajcarsko-francuską, o całkowitym obwodzie 27 kilometrów (prawie 17 mil), przyspiesza protony i antyprotony biegnące w przeciwobrotowych wiązkach w okrągłych rurach próżniowych do 99,9999991% Prędkość światła. W trzech miejscach wzdłuż pierścienia wiązki przyspieszonych cząstek można skierować w wysokoenergetyczne zderzenia, odtwarzając warunki podobne do tych panujących we wszechświecie ułamek sekundy po gorącym Wielkim Wybuchu, kiedy temperatura wynosiła ponad 1,000 000 000 stopni. Ścieżki cząstek powstałych w tych gwałtownych zderzeniach są rejestrowane przez miliony czujników, które są ułożone jak małe klocki Lego, tworząc gigantyczne detektory, w tym detektor ATLAS i Compact Muon Solenoid (CMS).

Ilustracja skompresowanego pliku Muon Solenoid (CMS). (Źródło zdjęcia: Naeblys przez Getty Images)

Pozew został szybko oddalony na tej podstawie, że „spekulacyjna obawa przyszłej szkody nie stanowi w rzeczywistości wystarczającej szkody, aby przyznać dopuszczalność”. W listopadzie tego samego roku LHC został pomyślnie włączony — po eksplozji we wcześniejszej próbie — a detektory ATLAS i CMS wkrótce odnalazły ślady bozonu Higgsa we szczątkach zderzeń cząstek. Ale jak dotąd LHC nie stworzył czarnych dziur.

READ  Dwa pobliskie światy podobne do Ziemi zostały znalezione w idealnym miejscu na przetrwanie: ScienceAlert