20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Starbucks i Union zgadzają się ustalić ramy rozmów kontraktowych

Starbucks i Union zgadzają się ustalić ramy rozmów kontraktowych

Starbucks i związek reprezentujący pracowników prawie 400 swoich sklepów w USA ogłosiły we wtorek, że rozpoczęły dyskusje na temat „podstawowych ram”, które pomogą firmie osiągnąć porozumienia pracownicze z pracownikami związkowymi i rozwiązać spory jurysdykcyjne między obiema stronami.

Związek powitał tę decyzję jako poważną zmianę w strategii Starbucks, która podjęła kroki, aby przeciwstawić się tworzeniu związków zawodowych w firmie od czasu rozpoczęcia kampanii w 2021 r., co według federalnych organów nadzoru pracy setki razy narusza prawo pracy.

Starbucks, który zaprzeczył oskarżeniom, oświadczył w oświadczeniu, że ma nadzieję wynegocjować i ratyfikować umowy do końca roku oraz zgodzić się na „uczciwy proces organizacyjny” – czego związek domagał się od lat. Stwierdzono, że w geście dobrej woli zaoferował pracownikom związkowym świadczenia, które oferował w 2022 r., ale których nie udostępniał sklepom związkowym, takie jak możliwość przekazywania klientom napiwków kartą kredytową.

Przedstawiciele zarówno Starbucks, jak i związku zawodowego United Workers powiedzieli, że chociaż należy dopracować szczegóły, mają nadzieję powrócić do stołu negocjacyjnego w nadchodzących tygodniach. W ciągu ostatnich kilku miesięcy negocjacje między obiema stronami uległy znacznemu zahamowaniu.

Pracownicy, którzy pomogli kierować organizacją, stwierdzili, że rozwój sytuacji ich zaskoczył. „W tej chwili to wciąż dość surrealistyczne” – powiedziała Michelle Eisen, długoletnia barista w Starbucks w Buffalo, który był pierwszym sklepem należącym do firmy, który podczas obecnej kampanii zrzeszył się w związek zawodowy. „Dziś nie odbyłem ani jednej rozmowy telefonicznej, podczas której nie płakałbym lub nikt nie płakał”.

Eksperci twierdzą, że jeśli uzgodnione zostaną ramy prawne, które szybko zakończą się kontraktami, może to oznaczać poważny postęp w stosunkach pracy w korporacyjnej Ameryce, gdzie firmy takie jak Amazon i Apple w różnym stopniu opierały się tworzeniu związków zawodowych.

„Jeśli Starbucks naprawdę zamierza szanować prawo pracowników do organizowania się, zaprzestać zastraszania i nękania prozwiązkowych pracowników oraz angażować się w prawdziwe negocjacje w dobrej wierze, jest to ogromny krok naprzód” – powiedział John Logan, profesor w San Francisco State University, ekspert ds. reakcji uniwersytetu. Firmy zachęcające do tworzenia związków zawodowych, w e-mailu.

READ  Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega przed trzecią recesją światowej gospodarki w 2023 r. | Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW)

Doktor Logan powiedział jednak, że nie chce oceniać wartości opony do czasu poznania szczegółów. „Jest wiele powodów do ostrożności: w ciągu ostatnich dwóch i pół roku firma zaangażowała się w jedną z najbardziej agresywnych i nielegalnych kampanii antyzwiązkowych we współczesnej historii” – powiedział.

Wydaje się, że za tą zmianą stoi dyrektor generalny firmy, Laxman Narasimhan, który objął urząd około rok temu.

Poprzednik Narasimhana, Howard Schultz, powiedział w 2022 r. dziennikowi „New York Times”, że nie wyobraża sobie, że kiedykolwiek wejdzie do związku. Pozostaje głównym udziałowcem Starbucks, ale nie jest już członkiem jego zarządu.

Byli dyrektorzy, którzy rozmawiali z panem Narasimhanem, powiedzieli, że jest on mniej oporny wobec związku.

Firma Ogłoszony w grudniu Chciała wznowić negocjacje w sprawie umowy, a pan Narasimhan wysłał list Komunikat pojednawczy Niedługo potem wskazano, że firmie zależy na poprawie relacji z pracownikami, których nazywa partnerami.

„Naszym celem na nadchodzący rok jest ożywienie kultury naszych partnerów” – napisał Narasimhan, dodając, że „nadszedł czas, aby przywrócić wszystkim partnerom materiał zielonego fartucha”.

Przełom – obejmujący porozumienie w sprawie ogólnych zasad – nastąpił podczas zeszłotygodniowej mediacji mającej na celu rozstrzygnięcie sporów pomiędzy związkiem a spółką, twierdzą przedstawiciele obu stron.

Któregoś dnia w zeszłym tygodniu pracownicy ponad 20 sklepów złożyli petycje o utworzenie związków zawodowych w swoich sklepach Więcej niż kiedykolwiek w ciągu jednego dniaWedług związku – co odzwierciedla kontynuację kampanii.

W dyskusjach nie poruszano dotychczas kampanii opozycji o trzy miejsca w zarządzie Starbucksa, którą wspiera koalicja związków zawodowych, w skład której wchodzi spółka-matka United Workers. Akcjonariusze mogą głosować na kandydatów aż do wyboru spółki Doroczne spotkanie W połowie marca, jeśli wcześniej nie osiągnięto kompromisu, ale ogłoszenie ram mogłoby w oczach wielu inwestorów zmniejszyć uzasadnienie zmian.

READ  Jak introwertyczny kandydat do pracy zmienił moje zdanie